Osaisiko kukaan suositella painepesuria joka kestäisi edes jonkin verran ? Millainen on esim. Tavaratalo Hongkongissa myytävä Bosch ? Vai onko niin ettei halvalla saa hyvää ? Kersseriä en ottaisi edes ilmaiseksi. Ovatko metallipumppuiset hyviä ?
Kunnollinen painepesuri ?
10
15272
Vastaukset
- julle
Ei köyhän kannata halpaa ostaa!!!!!!!
- Strand
viestisi ymmärrettävä niin, että mainittu Bosch ei käy kysymykseen, koska on muistaakseni aika halpa.
- puananen
Käyppä kysymässä esim.vuokraamosta ja sieltä kuka kunnostaa em.koneita, niillä on paras tieto ja puolueton vastaus kysymykseesi?
Vuokraamot ei ota huonoja koska vuokrakone ei saa plla heikko.- Strand
on varmasti toteuttamiskelpoinen. Kiitos
- vielä
Koneitten laadusta en osaa sanoa, mutta itselläni on Tanskalainen maatilamallin pesuri johon olen ollut erittäin tytyväinen.
Tehokkaita työvuosia sille on kertynyt 12.
Katso laitteen teknisistä tiedoista pumpun tuottama paine ja vesimäärä.
Esim..
150 par.... 20 litraa minutissa
180 par.... 15 l/min
120 par.....60 l/min
Näistä arvoista laske indeksiluku näin
150 x 20 = 3000
180 x 15 = 2700
120 x 60 = 7200
Jotkin valmistajat ilmoittaa vesituoton litraa/tunnissa, niin jaat litramäärän 60:nellä.
Eräässäkin latteessa ilmoitettiin 400 litraa tunniossa ja siitä tulee laskemalla 6,7 litraa minutissa, joka on todella vähän.
Elikkä mitä suuremman indeksiluvun saat, sitä tehokkaanpi on pesurisi, eli elä tuijota yksin suurinpaan työpaineeseen, vaan veden tuotto on yhtä tärkeä tekijä.
Tuon listan alin on siis tehokkain ja noilla edellisillä voisi kastella kukkasia, vaikka niiden painetuotto onkin isompi.
Jonkinlaisen kuvan saat katsomalla tyyppikilvestä moottorin wattimäärän, tehoton on tehoton.
Halpakauppojen valovirta pesurit on alimman kastin kertakäyttöistä harrastaja roinaa, elä sorru niihin, puutarhaletkulla pääset samaan pesutulokseen.- Strand
Kiirehän tässä tulee pätevistä neuvoista kiitellessä. -Eikö valovirtapesureissa tosiaan ole ainuttakaan kunnollista ?
- 7100
Strand kirjoitti:
Kiirehän tässä tulee pätevistä neuvoista kiitellessä. -Eikö valovirtapesureissa tosiaan ole ainuttakaan kunnollista ?
Dynamic on halvin jolla tekeekin jotain,toiminut moitteeta 2 vuotta ja tyytyväinen olen ollut.
Jos peset kuorma-autoja,traktoreita,ym.isoja työkoneita niin siihen tarkoitukseen on liian pieni,mutta henkilöauto(t) matot jne.niihin ihan riittävän tehokas. - Strand
7100 kirjoitti:
Dynamic on halvin jolla tekeekin jotain,toiminut moitteeta 2 vuotta ja tyytyväinen olen ollut.
Jos peset kuorma-autoja,traktoreita,ym.isoja työkoneita niin siihen tarkoitukseen on liian pieni,mutta henkilöauto(t) matot jne.niihin ihan riittävän tehokas.Täytyy käydä katsomassa. Kiitos
- Muuten yritin paikata kahta keltaista ja sain aikaiseksi ihan komeita suihkulähteitä !! - putsari
Strand kirjoitti:
Täytyy käydä katsomassa. Kiitos
- Muuten yritin paikata kahta keltaista ja sain aikaiseksi ihan komeita suihkulähteitä !!No nyt olen itse painepesurin tarpeessa, tarkoitus olisi lähinnä krossipyörä parikertaa viikossa pestä, sitten tietysti auto ja kavereiden autot ja pyörät kun ne kuitenkin tunkee tontille niin sopivasti. Kerroppas Strand mihin tulokseen tulit, mikä on se käypä pesuri. Jos keltaiset eivät kelpaa.
ja mistähän sellaisen kelvollisen saisi, sopivasti.
Kiitos!
- huano
Boschin pesurit aivan perseestä, kahvat ei kestä. Minulla meni takuuaikana kahva kaksi kertaa, kolmas kerta takuuajan jälkeen. Uusi kahva 80 euroa 200 euron pesuriin! Ja kahvan vian aiheuttavan muovikaran voisi itse vaihtaa, jos vaan karan saisi varaosana, mutta ei saa ja pitäisi ostaa koko kahva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648