"Omaishoitajat ja Läheiset-Liitto ry:n vaatii kuntia turvaamaan nykyisten sopimusten jatkamisen ja varaamaan tarvetta vastaavat määrärahat omaishoidon tukemiseen sekä varmistamaan omaishoitajien aseman myös tulevaisuudessa."
http://www.omaishoitajat.fi/ajankohtaista/lehdistötiedote-kunnat-ajavat-omaishoitajat-ahdinkoon
Liiton kannanotto omaishoitajien tilanteeseen
16
291
Vastaukset
- Omaishoitaja.
Hyvä!
- jkoop
niinkö
- ------
Mitä muuta liitto on tehnyt.
Päättäjiä pitäisi informoida ja saada heidät ymmärtämään kuinka tärkeää on omaishoitajien jaksaminen.
Sahaavat omaa oksaansa, säästöt kostautuvat lisääntyvinä vanhustenhoidon kuluina.
Kyllä liitto kerää jäsenmaksuja kuten muutkin liitot, paljon on henkilökuntaa. Mutta ihmeen hiljaista.- kyllästynyt2
Siihenkös se työaika pitäisi käyttää että roikutaan julkisuudessa? Sittenhän sitä vasta sanomista tulisikin. Päättäjät tietävät kyllä mutta ei heitä sosiaalialan järjestö voi *pakottaa* toimimaan, äly hoi!
Parasta on kun omaishoitajat itse tulevat esiin ja alkavat pitää ääntä, mitä enemmän sen parempi. - ööölllööö
kyllästynyt2 kirjoitti:
Siihenkös se työaika pitäisi käyttää että roikutaan julkisuudessa? Sittenhän sitä vasta sanomista tulisikin. Päättäjät tietävät kyllä mutta ei heitä sosiaalialan järjestö voi *pakottaa* toimimaan, äly hoi!
Parasta on kun omaishoitajat itse tulevat esiin ja alkavat pitää ääntä, mitä enemmän sen parempi.Selvä, lopetankin sitten jäsenmaksun maksamisen.
Itse tässä on kuitenkin alettava metelöidä kun ette halua pahoittaa päättäjien mieltä "roikkumalla julkisuudessa". - kyllästynyt2
ööölllööö kirjoitti:
Selvä, lopetankin sitten jäsenmaksun maksamisen.
Itse tässä on kuitenkin alettava metelöidä kun ette halua pahoittaa päättäjien mieltä "roikkumalla julkisuudessa".Höh, en edes ole liitossa töissä. Kai sitä saa olla toista mieltä kuin muut?
- tarkkilija*
kyllästynyt2 kirjoitti:
Höh, en edes ole liitossa töissä. Kai sitä saa olla toista mieltä kuin muut?
Niin, Mutta miksi polustat niin raivokkaastti liittoa?
- Tark´ Ampuja
tarkkilija* kirjoitti:
Niin, Mutta miksi polustat niin raivokkaastti liittoa?
Olisikohan puoluesidonnaisuus syy olla puolustuskannalla? Sikäli vähän outoa, kun nykyiset liitot eivät oikein saa muuta aikaiseksi, kuin keräämällä jäseniltään jäsenmaksuja ja lähettämällä muutaman lehden vuodessa, joiden asiasisältö on lähinnä ns. näennäisdemokratiaa ja sanojen helinää.
Tark´ Ampuja kirjoitti:
Olisikohan puoluesidonnaisuus syy olla puolustuskannalla? Sikäli vähän outoa, kun nykyiset liitot eivät oikein saa muuta aikaiseksi, kuin keräämällä jäseniltään jäsenmaksuja ja lähettämällä muutaman lehden vuodessa, joiden asiasisältö on lähinnä ns. näennäisdemokratiaa ja sanojen helinää.
Työryhmiä tulee jatkuvasti, lienevätkö aloitettu siksi että muutama lähipiiriläinen saa kallispalkkaista työtä.
Koskaan en ole kuullut onko nämä työryhmät keksineet jotain uutta, sellaista joka ei olisi itsestään selvää ilman heitäkin. Kuten joku sanoi nämä työryhmät keksivät ruudin uudelleen ja tuovat sen julki omana ideanaan.
Kaikille on selvää jahkailematta mitä pitäisi tehdä, pelataan myös aikaa kun työryhmä on saanut työnsä päätökseen, asiat jatkuvat kuten ennekin.pertta-j kirjoitti:
Työryhmiä tulee jatkuvasti, lienevätkö aloitettu siksi että muutama lähipiiriläinen saa kallispalkkaista työtä.
Koskaan en ole kuullut onko nämä työryhmät keksineet jotain uutta, sellaista joka ei olisi itsestään selvää ilman heitäkin. Kuten joku sanoi nämä työryhmät keksivät ruudin uudelleen ja tuovat sen julki omana ideanaan.
Kaikille on selvää jahkailematta mitä pitäisi tehdä, pelataan myös aikaa kun työryhmä on saanut työnsä päätökseen, asiat jatkuvat kuten ennekin.En ole omaishoitaja, teen jonkin verran vapaaehtoistyötä vanhainkodilla.
Siellä näen omaishoitajia joiden hoidettavat ovat intervallijaksoilla.
- Omaani hoitelen
Niinkauan, kun omaishoidon palkkio maksetaan kunnan kukkarosta, omaishoitajat eivät tule milloinkaan olemaan tasavertaisessa asemassa.
Ainoa "keino" saada asia pikaisesti hoidetuksi, on antaa palkkion maksu Kelalle. SDP puolueen Maria G-R torppasi asian viime syksynä ja Omaishoitajat ja Läheiset-Liitto ry:n puheenjohtaja kansanedustaja Anneli Kiljunen SDP pitää kynsin ja hampain kiinni demareille niin tyypillisestä kyykytyspolitiikasta tarjoamalla kaikenmaailman työryhmiä tutkimaan asiantuntijavoimin, miten pitäisi toimia.
Niin kauan, kuin demarit ovat "ketjuttaneet" itsensä virkoihin, missä päätökset tehdään, voivat suurin osa omaishoitajista unohtaa lakisääteisen palkkion tuloutumisen tililleen. Kunnilla on nimittäin mahdollisuus loppupeleissä päättää, kuka saa ja kuka ei.
Tämä Jyväskylän tapaus on siitä surullinen esimerkki. Ihmettelen suuresti, että maatamme kehutaan lähes kaikessa mallioppilaaksi muille. - jupsjups
epäilen suuresti että jos kelaan siirtyy niin leikkuri käy,helppoa evätä tuki kun istuu paperipinon takana ..
kelahan tunnettu siitä että "ei myönnetä"- Hoi Telen
Kyllä Kela myöntää, kun tuen hakija istuu kamelin selässä ja on oikean värinen.
- kuntoilu
Käykää lukemassa liiton sivuilta kansallisen omaishoidon työryhmän väliraportti omaishoidosta,ja antakaa raportista palauttetta ja ottakaa kantaa,jos tämän vanhan omaishoitolain tilalle tulisi laki joka velvoittaa kuntia,että samat kriteerit ja palkkio luokat koko maahan.
- 16+16
http://www.omaishoitajat.fi/sites/omaishoitaja.pohjaton-asiakas.fi/files/Lehdistötiedote 20 5 2013.pdf
- kyllästynyt hoitaja.
Palveluasumisen maksutkin ovat kirjavia kuin tilkkutäkki.
Omaishoitajat ovat tapetilla vaalien alla, sitten meidän asiamme unohtuvat. Korkeintaan kootaan kallispalkkaisista jäsenistä taas uusi työryhmä pohtimaan itsestäänselvyyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."682342Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2442304- 1201528
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis301346Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj581340- 1331299
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711220Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.81998Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73989Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102989