Vapaamuurareiden listalta löytyy ainakin 23 pappia, joista 7 on seurakuntien johtavia pappeja.
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/10458-hymy-lehden-vapaamuurarilistalla-neljaekymmentae-kirkon-tyoentekijaeae
23 pappia mukana epämääräisessä salaseurassa
26
94
Vastaukset
- ylen huvittunut
Niinkö VÄHÄN?
Paljon melua tyhjästä.
Olisi jo luullut puheiden perusteella, että siellä on joku salaliitto meneillään, joka kattaa vähintään puolet papistosta. Aika mitätön määrä kun pappeja on yli 2000. Noin paljon löytyy papeista vaimon hakkaajiakin.
- Balttis kysäsee
No mitäihmeteltävää siinä on kun kyseessä on kirkko, joka kantaa erityistunnuksenaan antisemitistin ja ihmisten joukkomurhaaja Lutherin nimeä?
Mitä tällaiselta kirkolta odotit - ? - en arvosta
Ihan liikaa. Ja kaiken huipuksi mukana on kirkkoherrojakin.
"Paljon melua tyhjästä."
Täh? Tyhjästä? - kirkon ihmisten
"Kirkon ihmisten löytämistä jäsenluettelosta vaikeuttaa se, että osa henkilöistä ei ole ilmoittanut ammattiaan lainkaan tai käyttää muuta ammattinimikettä. Myös luettelon paikkakuntatietoja on ilmoitettu vaihtelevasti. Osa jäsenistä on laittanut listalle asuinpaikkansa, osa synnyinpaikkakuntansa."
Menee jo jeesusteluksi, jos tuosta aletaan pitämään melua. Tuo on oikeasti niin merkityksetön määrä, että ei tosikaan. Komppaan Balttista. Tehtaan ja tuotteeen tietäen, niin oletteko te oikeasti yllättänyt, jos se tehdas haisee?
- edesa
Vapaamuurariutta ei tarvitse paljoakaan tonkia kun siitä huomaa miten se tosiaan on lusiferismia, joskin kätketysti. Millään kirkolla ei ole varaa sulkea silmiänsä tuolta tosiasialta, eikä luonnollisestikaan taata sen edustajille pääsyä kirkon tehtäviin, vieläpä johtotehtäviin. Tämä on itsestäänselvyys useimmille. Katsotaan onko se sitä sinulle.
- MÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄkinen
Vapaamuurareita kirkossa. Mäkinen vaikeneen. Pedofiileja kirkossa. Mäkinen vaikenee.
- Eetu-Valtteri
Kirkon oma hengellinen tarjonta on liian köyhää, joten oma henkilökuntakin etsii elämänsisältöä ihan muulta suunnalta. Aika selvää pitäisi olla, ettei kirkon työntekijä voi olla vpaamuurareiden jäsen. Ihan sama juttu, kuin opettaisi kirkossa, mutta kuuluisi itse muslimiseurakuntaan.
- paljon melua tyhjäst
Hymy ei kai ole mikään luotettavuuden huippu...
sitäpaitsi valitettavasti kokoontumisen ja mielipiteen vapaus koskee pappeja siinä missä muitakin. valitettavasti.Ei kyseessä ole Hymyn lista, vaan vapaamuurareilta itseltään "viety" lista.
Vapaamuurarit ei voi itse kumota listan oikeellisuutta, kun se samainen lista on Kansalliskirjastolla salaiseksi luokiteltuna.
- nurmikka
Onko siinä jotain pahaa ? Mikä saasinut luulemaan että vappaamurarius = paha ? Huhupuheisiin ei kannata uskoa eikä internetin kaikkiin juttuihin, koska kirjoittajat useimmitehn eivät tiedä mitä vapaamuuarius on. Olen vapaamuurari ja tiedän että sen otsikon alle ei mahdu pahuus. Vapaamuurareita ovat ja ovat oleet monet kruunupäät, presidentit, kuuluisat muusikot ja kirkonmiehet. Muusikoista esim. Moz
- edesa
Vapaamuurarius on organisoitua ja kätkettyä pahuutta. Se tarjoaa järjestörakenteen, jossa alemmat eivät tiedä kaikkia ylempiään. Alemmat kuitenkin ottavat käskyjä vastaan ylemmiltään. Siihen velvoittaa vala.
Tyhmemmät muurarit luulevat olevansa mukana hyväntekeväisyystoiminnassa ja pellekerhossa, mutta fiksummat osaavat ottaa kontaktiverkostosta kaiken irti. Rapparivalassa vannotaan yltiölojaalisuutta, jopa silloin kun se edellyttää laittomuuksia. Tuo on tietenkin ristiriidassa sen kohdan kanssa, jossa rapparit kertovat olevansa lainkuuliaisia, joten rapparit kyllä taitavat ristiriitaisen retoriikan kylvämisen; esitetään asiat siis aina parhain päin.
Symboliviestintä ei jätä jälkiä, joiden avulla voitaisiin todistaa mitään vapaamuurareita vastaan, koska vapaamuurarit itse lataavat nuo symbolit ja kielikuvat uusilla merkityksillä rappariuden eri asteilla. Tarpeen vaatiessa käytetään ylevyyksiä, siis noin kuten sinä niillä pelasit. Kruunupäät ja presidentit ovat olleet rappareita. He ovat saaneet saatanallista nostetta, ettäs tiedät.
Älä siis ole hölmö, vaan näe se mikä sinun tulisi nähdä alun alkaen, ennen kuin edes liityit tuohon katalaan järjestöön. Juhani Julin oli 30. asteen muurari ja kertoi miten hänelle ei vielä ollut uskottu tuota salaisuutta vapaamuurariuden jumalan nimestä (lusifer), mutta hän kertoi kuinka hän oli riittävän kauan ollut mukana jotta saattoi arvioida tuon tiedon omakohtaisesti, siis suhteuttamalla sen kokemuksiinsa vapaamuurariudesta.
http://www.youtube.com/watch?v=Wg1eqLX79tY - edesa
Haluan kaikella lempeydellä kehottaa sinua lähtemään tuosta järjestöstä pois, koska se tarjoaa sinulle lopulta vain menolipun helvettiin.
Olet jo nyt selkeästikin pahasti pihalla:
"Olen vapaamuurari ja tiedän että sen otsikon alle ei mahdu pahuus. Vapaamuurareita ovat ja ovat oleet monet kruunupäät, presidentit, kuuluisat muusikot ja kirkonmiehet. Muusikoista esim. Moz"
Kommenttisi oli kyllä älytön, mutta perustelusi puolestaan täysin toivoton. Ei tuollainen ole järjellistä viestintää.
- minne vaihtais
Ev.lut kirkko kyllästyttää. Liian omahyväinen ja valheellinen.
- erikoista...
Mitä erikoista logiikkaa se on, jos kirkon palstalla puidaan kirkkoon liittyviä asioita?
Onko ateisti ammatti? Erikoista.Missasit pointtini. Miksi "epämääräisestä salaseurasta" nostetaan esiin tietty marginaaliryhmä, jota osoitetaan sormella ja muista jäsenistä vaijetaan. Ei mahdu minun logikkaani eikä moraaliini moinen syrjintä.
- edesa
juhani1965 kirjoitti:
Missasit pointtini. Miksi "epämääräisestä salaseurasta" nostetaan esiin tietty marginaaliryhmä, jota osoitetaan sormella ja muista jäsenistä vaijetaan. Ei mahdu minun logikkaani eikä moraaliini moinen syrjintä.
Vapaamuurariutta voi tietenkin tarkastella monella tavoin, mutta täällä palstalla näkökulma painottuu siihen onko huono vai erittäin huono asia tuo muurarius ja pitäisikö kirkon työntekijöiden vain välttää sitä, vai onko parempi että rappareista varoiteltaisiin myös saarnaspöntöstä käsin.
- *Faith*
Ei tuo mikään suuri määrä ole, mutta jos omaa vähänkään käsitystä siitä, mitä vapaamuurarien kokoontumisissa puuhaillaan, jo yhdenkin papin sekaantuminen kyseiseen rinkiin tuntuu todella omituiselta.
- *Faith*
Samalta sivustolta löytyi toinenkin mielenkiintoinen juttu:
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/9006-pappi-ja-vapaamuurari-vapaamuurarius-ei-ole-uskonto
”Vapaamuurarius ei edes yritä olla tarjoamassa pelastustietä, vaan on pikemminkin maailmassa elämistä helpottava ryhtiliike ja tarjoaa veljespiirin, sosiaalisen verkon, joka tukee yksilöiden kehittymispyrkimystä. Sen sijaan kirkon, seurakunnan tai herätysliikkeen piirissä etsitään tietä Jumalan luo.”
Yksilöiden kehittymispyrkimystä? Jos ei Jumalan luo, niin mihin? Päin helvettiäkö?
- Silmät aukesi
Vapaamuurarit uskoo Saata.naan. Ihmisten moraali murennetaan manipulaatiojärjestelmällä. Ettei ihan "vaaraton" liike.
- ---
....
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834423Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243038Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt362850Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162615Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122248Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka352130- 132024
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142005Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281707