TUPAKKALAKKO ALKOI NYT!!!!

Olen päättänyt aloittaa tupakkalakon. Blogista voi seurata miten tämän kertainen yritys onnistuu.

http://kolkytviis.blogspot.fi/2013/02/dont-smoke.html

Helppoa se ei missään nimessä tule olemaan, mutta yritys on ainakin hyvä 10. Kaikki tupakoitsijat tietävät että lopetus on vaikeaa eikä tapahdu välttämättä silmänräpäyksessä. Toisin kuin ne jotka jankuttavat (heität vain askin pois etkä polta). Jos se olisi niin helppoa, miksi monet kamppailevat asian kanssa vuosia?

Nyt toivotan siis itselleni onnea yritykseen ja kannustan muita lopetuspäätöksen tehneitä edes yrittämään. Ei siinä mitään häviä, vaikka ei heti onnistuisikaan!
7189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Puhalsin viimeisen tupakan savut ulos klo 23.34. Yrittäähän aina voi. Saa nähdä miten käy. Eka tavoite on ylittää 14h tunnin raja.Huomenna kerron onnistuinko tässä vai en.

Äänestä

Tsemppiä.
- Mä vain illalla yhtäkkiä heräsin, ja koin tosiaan itseni tärkeämmäksi, kuin aikoihin.
Sitten päätin lopettaa, joku toinen oli mulle itselleni tärkeämpi, eikä tällaista voinut tehdä sitten lainkaan. Ollenkaan en ottaisi edes nikotiininkorvaus-valmisteita, niiden kanssa, kun oli mennyt niin huonosti.

Äänestä

Ei onnistunut, 4 tupakkaa jäljellä askista vielä. Poltan ne ja koitan sitten.

Vähentänyt olen polttamista. Siinä olen onnistunut. Menee tupakka 4h 5min välein paitsi herätessä silloin kun tekee mieli, mutta siitä alkaa 4h 5 min väli. Ja nämä välit olen onnistunut pitämään helpommin kuin esim. 1h välit, paljon helpommin.

Äänestä

Heippa. Eksyin tänne tupakkalakko sivuille ja viides päivä alkoi tänään savuttomana. Hankin apteekista vahvimpia nicorette-laastareita ja 4mg nicotinelle purukumia. Laastarin laitoin heti herättyäni ja keitin kahvit. puolen tunnin päästä kahvin juotuani laitoin purkan suuhuni ja purkkaa meni päivässä n. 7 kpl. Paha olo oli joka päivä ja huimasi aikas paljon. Mietin että johtuuko olotilat vieroitusjutuista tai laastarista kun siinä oli sivuvaikutuksena esim: huimausta ym. 5 päivä lakosta en laittanut laastaria ja nyt ei ole huimannut yhtään tänään. Purkkaa olen syönyt muutaman tänään. siis jos tämäolo jatkuu niin en todella laita laastaria huomennakaan, jos pakko laittaa niin sitten laitan ja kärvistelen olotilojeni kanssa. Mutta kaikenkaikkiaan hyvältä näyttää. Tietysti sitä tupakkaakin tekee mieli mut yritän nyt kovasti olla lujana tässä päätöksessäni. =)

Äänestä

Paha olo johtunee nikotiinin yliannostuksesta kun käytät vahvoja laastareita samalla kun jauhat vahvaa purkkaa. Niitähän on 2mg myös, purkkaa nääs.

Mulla on kohta vuorokausi täynnä lakkoa ja ajattelin pärjätä ilman korvikkeita vaikka muutama laastari olisikin edellisestä yrityksestä jäljellä.

Oon aina ollu sitä mieltä että lopettamisen alku on se kaikkein vaikein. Rutiini, fyysinen nikotiinin tarve ja se aika joka ennen kului sopivasti röökillä.
Kyllä ainakin vielä tuntuu että sais mahtavan endorfiiniryöpyn jos menis tupakalle mutta kun ei enää ole tupakoita ja lisäähän en osta.

Äänestä

lopetin viikko sitten eikä ole ihme kyllä edes tehnyt mieli.

Äänestä

Pe-La yönä viimeksi polttanut tupakan. Nikotiinipurkkaa tuli syötyä Lauantaina 6 kappaletta, sunnuntaina 1 ja tänään varmaan menee se yksi kanssa. Himo alkaa käymään aika kovaksi, vaikka lauantaina ollessa aika vahvana pystyin välttämään sen.

Pelottavaa, kun kykenen jo nyt psyykkaamaan itseäni miksi voisin polttaa pari tupakkaa. Kun todellisuudessa ei ole mitään perustetta vetää paria tupakkaa. Jospa myrkky nyt evakuoituisi kehostani.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


http://kolkytviis.bl kirjoitti:

Olen päättänyt aloittaa tupakkalakon. Blogista voi seurata miten tämän kertainen yritys onnistuu.

http://kolkytviis.blogspot.fi/2013/02/dont-smoke.html

Helppoa se ei missään nimessä tule olemaan, mutta yritys on ainakin hyvä 10. Kaikki tupakoitsijat tietävät että lopetus on vaikeaa eikä tapahdu välttämättä silmänräpäyksessä. Toisin kuin ne jotka jankuttavat (heität vain askin pois etkä polta). Jos se olisi niin helppoa, miksi monet kamppailevat asian kanssa vuosia?

Nyt toivotan siis itselleni onnea yritykseen ja kannustan muita lopetuspäätöksen tehneitä edes yrittämään. Ei siinä mitään häviä, vaikka ei heti onnistuisikaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu