Pari viikkoa nyt Huittisten keskustassa asunut ja ihmettelen että posti ei tänne kerkeä aamuksi, että sen ehtisi lukemaan esimerkiksi aamukahvia juodessa. Jaetaanko postia Huittisissa minnekkään ennen klo 8 aamua?
Postinjako
kusti polkee
221734
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Asun ravintola-disco (mikä lienee) Huittisten Seurahuoneen liepeillä, enkä ole ikinä saanut postia aamulla!
Olen muualta tänne muuttanut joitakin vuosia sitten, ja ihan samaa aikoinaan pohtinut, miten ei posti ehdi keskustaan aamulla?
Sahkolle ainakin tulee satakunnan kansa klo 4am.
Tarkottaako avaaja tosiaan Postia vai lehdenjakajaa?
Posti jaetaan vasta päivällä, kun se ensin aamulla on lajiteltu. Postin jakaa Itellan jakajat.
Aamun lehdet taas jakaa SatakunnanKansan lehdenjakajat, taikka mikä lie Almamedia se ny onkaan. Tunnen yhden lehdenjakajan ja tiedän tavoitteen olevan, et klo 6:30 mennessä kaikki sais lehtensä. Saattaa kuulemma olla, että siirtyy aamun lehdet Itellan päivällä jaettavaksi ja sitten kyllä postinkin jako siirtyy vielä myöhäisemmäksi.
Kivimäen Jukka on ainakin Satakansaa ja muita aamun aviiseja levittänyt ja taitaa sitä viäläki tehdä. Pitäneekö paikkansa aamujakelun loppuminen? Tilaukseni loppuu kyl siihen.
Lehtien aamujakelun hoitaa tällähetkellä Huittisten keskustan lähialueella ja Vampulassa Almamedian jakajat. Aamujakelussa ovat Satakunnan Kansa, Aamulehti, Turun Sanomat, Helsingin Sanomat, Loimaan Lehti ja Uusi Aika. Nämä lehdet on yleensä jaettu aamulla klo 6.30 mennessä. Aikaisemminkin, riippuen kunkin piirin vakituisen jakajan aikataulusta. Lehti pitää tilatessa haluta aamujakelun piiriin.
Joitakin vuosia sitten "puhuttiin", että aamujakelu siirtyisi Itellalle, mutt nyt en ole kuullut asiasta mitään. Vampulan aamujakajat siirtyivät käsittääkseni Itellalta Almamedian palvelukseen joki aika siten.
Emme me aamujakajatkaan välty virheiltä työssämme. Joskus saattaa lehti jäädä tulematta. Kunhan tekee asiasta ilmoituksen, niin lehti tuodaan yleensä puolenpäivän aikaan tai viimeistään seuraavana aamuna.
Kun täällä nimeni mainittiin, niin neljänä aamuna vielä jaan lehtiä.
Antoisia aamun lukuhetkiä teille lehtien ystävät. Ilman teidän kiinnostustanne painettuun sanaan ei mullakaan olisi töitä enää aamuisin.
Kiitos hyvästä vastauksesta Jukka. Pitänee tarkistaa vielä että tuo lehden tilaus on mennyt tuohon aamujakelun piiriin koska aamulla ei ole vielä näkynyt.
Aamun sanomalehdet kannetaan säntillisesti aamuvarhaisella, mistä jakajalle kiitos, mutta posti tulee Prantinkadun kieppeille usein klo 17 jälkeen, mikä on luokatonta!
Jos sanomalehtien varhaisjakelu siirtyy Huittisten hitaalle postille, niin tilaukseni loppuu siihen. Valitettavasti. Lehti on siihen mennessä luettu jo netistä. Toivotaan, että varhaiskanto säilyy!
Lehti tulee aamulla jotain 5:n maissa ja Itellan postit vähän vuodenajasta riippuen 9-10.30 välillä.
Olen ollut tyytyväinen.
Missä päin Huittista asut, meinaan minä asun keskustassa ja posti tulee puolelta päivin.
Mulle ei tule lehtiä aamulla, meille tulee vain paikallislehti. Mitta joskus ois kivaa lukea sitäkin aamulla, päivällä, jos siellä nyt jotain kiinnostavia uutisia on, on joku ne jo kertonut, eli kotiin tullessa lehdessä ei ole enää mitään yllättävää, se vähän harmittaa joskus.
Arvoisa Jukka Kivimäki:Olisi mielenkiintoista tietää,mihin aikaan yöllä te joudutte työnne aloittaamaan,kun kerroitte ,että jo 06,30 on lehdet jaettu.
Lehtiä jakeleva tuttavani sanoi, että jakajien palkoille tehtiin "Niinistöt" tässä vuoden vaihteessa ja sen takia rupee pian oleen tekijöistä puutetta ja siksi epäili hän, että aamujakelu tiensä päähän tulis. Taitaa olla jakajilla kovat palkat, jos niistä neljännes nipistettään ja silti viälä kannattaa jatkaa?
Tampereen jakoauto tuo painotuoreet lehtiniput postin taakse n. 02.10 ja Turun Sanomat n. 02 20. Siitä jakavat ottavat oman piirinsä nipun ja lähtevät kierrokselle. Herätä tietysti täytyy sitä ennen ja mennä sinne postin taakse. Saamme tekstiviestin kun auto lähtee Tampereelta, joten ei tarvi mennä turhaan odottelemaan.
Vähän riippuu piiristä, mutta ensimmäiset jakavat ovat paikalla heti kahden jälkeen. Viimeiset jakajat lähtevät viimeistään 04.00 mennessä.
Lehtien tilausmäärät vähenevät ja jakopiirejä kellotettiin uudestaan. Useissa jakopiireissä jatkoaika pieneni ja siten palkkakin.
Tunttipalkka on alle kympin. Tervetuloa jakamaan lehtiä.
Aamujako herättää autollaan n 3,50-4,00 keles,kun tuo naapurin lehteä.
postiauto tulee päivällä n 2 tunnin haarukalla.Netistä näkee uutiset ilman aamu-
jakajaa haluttuna aikana
Tuntipalkka on törkeän pieni!
Ihmeen ahkeraa porukkaa, te lehdenjakajat, meinaan aamuyöstä ylös ja ulos, ja kelillä kuin kelillä lehdet perille. Kyllä näette paljon vaivaa pienellä palkalla.
meille tulee satakunnan kansa tilattuna noin 5 aikoihin .JA tilaamatta turun sanoma helsinkin sanomat ja 3-4 loimaanlehteä ,joskus aamulehtikin 7 aikaan .Harmittaa niin vietävästi kun laatikko on niin täynnä ettei päiväposti mahdu kunnolla laatikkoon.
melko uskottavaa
totta on.ja vielä keskellä kaupunkia. siihen vielä, jos ei laatikkoon mahdu niin sitten pitkin tien reunoja lehdet riipin raapin.
Aamuisin töihin tullessa oon tuon tuostakin lehdenjakajan tienpäällä nähnyt puoli kuuden nurkilla. Ajelen, kun liikenne on vähäistä, noin 70 :ä tossa 60:n alueella. Lehdenjakaja tänään suhahti siinä ohitseni eikä näyttänyt hiljentävän 40 merkinkään kohdalla. Tiukat on jakourakat varmaankin. Saako he kilometrikorvaukset ihan normaalina vai jotain ekstraa, kun kai se autoa kuluttaa enemmän ?
Niin, aina jonkun kyylän täytyy kytätä ja puhua pashaa seläntakana tai netissä.
Niin, en ole lehdenjakaja.
Tuollaiset Airi10:t vaan on maailman rasittavimpia.
Jos on autolla jaettava jakopiri, niin siitä maksetaan normaali kilometrikorvaus, eli 0,45 senttiä/km. Jos on ns. polkupyöräpiiri, niiin kilometrikorvausta ei tule vaikka jakaisi autollakin. Auto on lehdenjakohommissa kovilla. Itseltä meni juuri jakoauto kytkinremonttiin ja samalla todettiin etuiskari rikkinäiseksi. Siihen ne meneekin lähes vuoden kilometrirahat. Mutta eihän niillä kai olekkaan tarkoitus tienata.
Kyllä meitä lehdenjakajia koskevat samat nopeusrajoitukset kuin muitakin kansalaisia. Mutta mekin olemme ihan normaaleita ihmisiä. Vajaa vuosi sitten sain ylinopeussakon 283 euroa. En tosin ollut työajossa silloin. Ihan tuttuun kameratolppaan tärraäytin ajatuksissani, hyvä ettei kortti lähtenyt kuivumaan. Oma vika.
Sehän on selväkin, että kytkintä tuo laatikolta toiselle siirtyminen autosta syö. Ikkunan tai oven joutuu kans sata kertaa yön aikana avaan ja autosta nousemiset kyllä kuskin penkin verhoilun kuluttaa. Bensa-auton kulutus kilometriä kohti tuplaantuu moisessa käytössä myös. Palkka juoksee vain työajalta eikä työmatkalta ja jos verottaja vie siittä vielä kolmanneksen, niin taitaa olla kyseessä talkoot tai harrastus ja harrastukset aina maksaa. Minä en tekis, jossei käteen mitään jäisi, en ainakaan aamuyön tunteina.
Sinänsä tietysti kaunis ajatus, että lukijat saa lehtensä aamuksi. Kiitos!
Meille kyllä tänäänkin tuli Aamulehti mutta se tuntuu hieman ihmeelliseltä että kaksi osaa lehdestä puuttui. Oliko lehdenkantajalla käyttöä niille.