Käteni ovat vapisseet nyt noin 2-3 vuotta. Aluksi vapina oli lievempää, mutta nyt se häiritsee todella paljon jo arkiaskareissakin. Kävin viime marraskuussa lääkärissä ja hän diagnosoi essentiaalisen vapinan ja määräsi Propral 40mg x1-3. Tästä ei kuitenkaan ole ollut apua. Varasin uuden lääkäriajan, jolloin sain vain lähetteen verikokeisiin ja neurologian poliklinikalle.
Neurolta tuli ajan lisäksi myös uusi lähete verikokeisiin, joissa kävin tällä viikolla. Poliklinikka-aika on vasta kuukauden päästä.
Sitä vain mietin, että onko tavallista, että on hoitajan vastaanottoaika ennen lääkäriaikaa? Tuonne tulisi myös täyttää ahdistusseula- ja mielialakartoituslomakkeet. En kuitenkaan miellä vaivaani psyykkiseksi, sillä (aktio)vapina on jatkuvaa, eikä riipu seurasta/sosiaalisista tilanteista.
Muita essentiaalisesta vapinasta kärsiviä? Millainen lääkitys teillä on auttanut?
Käsien vapina
6
3880
Vastaukset
- nutritionist
Vapina aiheutuu kofeiinin vaikutuksesta aivorungon hermo-lihas koordinaatiokeskuksissa. Stressi pahentaa oiretta, koska sen aiheuttaja on yleensä kemiallinen stressi.
Isälläni vapina oli hyvin voimakasta, kahvikuppi piti nostaa kaksin käsin, tukien kyynärpäitä pöytään, ja silti puolet kahvista läikkyi yli. Itselläni aikomusvapinan liikerata oli 10 sentin luokkaa pahimmillaan.
Lopetin kofeiinin käytön ja ryhdyin emäksiselle elämäntavalle. Vapinani ovat kadonneet täydellisesti ja pystyn korjaamaan taas kameroita ym hienomekaanisia laitteita ilman minkäänlaisia ongelmia.
Kofeiini voi aiheuttaa millaisia neurologisia oireita tahansa, koska se tuhoaa hermoston soluja.
http://qmies.blogspot.fi/ - keppihevonen
En juo kahvia, teetä silloin tällöin.
- dsagesged
En tiedä auttaako tämä vai ei mutta oletko kokeillut sormien ja kämmenen säännöllistä venyttelyä? http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=uPO-zST-7EE
Itse olen noita tehnyt ja se on vähentänyt ahdistuksesta tai lihas jännityksestä syntyvää vapinaa. Sormissa pitää tosin olla varovainen ettei yli venytä mitään. Peukalo kannattaa venyttää ihan juuresta jota tossa videossa ei mainita. Jos rupeat venyttelemään niin muista venytellä käsivarret myös.
Vihreä tee auttaa myös melkein mihin vain. Lukemattomia hyötyjä ja mun mielestä jokaisen kuuluisi juoda sitä päivittäin niin säästyisi monelta ongelmalta. Jos vihreä tee kiinnostaa niin osta irto teetä koska pussi tee on kusetusta ja ei sisällä melkein ollenkaan vihreää teetä.
Muutamia vihreän teen hyötyjä: Rauhoittaa hermoja, vahvistaa niveliä, sisältää helvetisti terveellisiä aineita joten parantaa immuniteettiä, hidastaa hampaitten eroosiota.
Tää saattaa kuulostaa ihan naurettavalta mutta tai ji pallot kuulemma vähentää tehokkaasti vapinaa. Ne on sellaiset luumun kokoiset pallot mitä pyöritetään kädessä kämmen lihaksilla. Olen lukenut niistä aika paljon englannin kielisillä foorumeilla ja monet ovat kehuneet.
Noi neuvot auttaa varmasti jos kyseessä on psykosomaattinen oire tai jännitys. - keppihevonen
"Noi neuvot auttaa varmasti jos kyseessä on psykosomaattinen oire tai jännitys. "
Aloitusviestissä jo sanoinkin, että vaiva ei johdu jännityksestä tmv. Propranololin lisäksi jokin bentso. Mieluummin täsmälääkkeeksi kuin jokapäiväiseksi ja jatkuvaksi.
- dbs on paras
minulle tehtiin syvenpien aivojen stimulointi DBS laitettiin ja hyvin on auttanut
ilman en tulisi enääm toimeen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673447- 152096
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231490Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701241- 441211
- 371121
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381063Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 47994
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.39974