Mikä on syntiä?

Vai eikö syntiä olekaan?
Meillä kävi tänään uskoon tullut entinen syntinen, kuulemma tosi paha syntinen, ollut joskus. Mutta ei ole enää kun tuli uskoon.
Aloin ajatella sanaa synti, se kätkee sisälleen hyvin paljon, tai ei mitään.
Teen joskus väärin, mutta en silti ole mielestäni syntinen.
Miksi pitää koko ajan pyydellä syntejään anteeksi, vaikka eläisi ihan tavllista elämää, virheineen ja vikoineen.
21138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ei miksikään.

Äänestä

Synti on uskovien puuhaa. Tämmöinen pakana ei syntiä tee.

Äänestä

En tiedä mutta blondit pääsee taivaaseen..
ja punapäät minne ne tahtoo

Äänestä

Ei ole olemassa mitään "syntiä.

Olemassa moraali ja etiikka, mutta nekään ei ole mitään standardeja. Jossain on moraalista tappaa ihminen tarvittaessa, jossain moraalitonta olla ilman partaa. Sama etiikassa. Ei ole olemassa mitään yleispätevää määritelmää oikealle tai väärälle.

Jokaisen oma asia, ei sitä ulkouiolelta voi millään määritellä. Se mikä on OK, muka suomessa, on raskas rikos emiraateissa. Ja toisinpäin. Synti merkityksellään sanana ja ilmaisuna, kuuluu lähinnä kristyttyjen huuhaauskisten käsityksiin, kristityt ei ole maapallolla kuin vain uskonto muitten joukossa.




=DW=

Äänestä

Synti on v:mainen teko ja ajatus toista ihmista kohtaan.
Eli, kaikki olemme syntisiä, toiset enemmän, toiset vähemmän

Äänestä

Ken ei ole syntiä tehnyt, syllillinen, tehköön ensimmäisen syrjähypyn. Sillä karma ei jätä rankaisematta joka ei elämän iloista nauti.

Mitä tulee noihin kiertäviin kurjalaisiin, jos heidät sisälleen päästää (ovesta siis ei muussa mielessä), kannattaa tarkistaa kukkaro ja pöytähopeat kun he ovat lähteneet. Mukaan on saattanut lähteä kukkaro ja pöytähopeat.

Äänestä

kaikki mikä on väärin itseä ja toisia kohtan on syntiä

Äänestä
  • Joskus vähän mietityttää, että mitä se perisynti sitten on. Papit paasaavat perisynnistä, johon on vastasyntynytkin syyllinen. Ainakin ennen, kastamattoman lapsen kuolema oli hirveä asia, koska lapsi ei päässyt mummojen mielestä Pikkuenkeliksi.
    Oli kuulemma synnissä siinnyt ja siitä synnin perinyt.

    Eikös tuollainen väittämä ole jo törkeää henkistä väkivaltaa, ainakin lapsensa menettäneitä kohtaan. Todellista syntiä pahimmillaan.

    Äänestä

  • Tase pappa kirjoitti:

    Joskus vähän mietityttää, että mitä se perisynti sitten on. Papit paasaavat perisynnistä, johon on vastasyntynytkin syyllinen. Ainakin ennen, kastamattoman lapsen kuolema oli hirveä asia, koska lapsi ei päässyt mummojen mielestä Pikkuenkeliksi.
    Oli kuulemma synnissä siinnyt ja siitä synnin perinyt.

    Eikös tuollainen väittämä ole jo törkeää henkistä väkivaltaa, ainakin lapsensa menettäneitä kohtaan. Todellista syntiä pahimmillaan.

    "Ainakin ennen, kastamattoman lapsen kuolema oli hirveä asia, koska lapsi ei päässyt mummojen mielestä Pikkuenkeliksi."

    Pakana kun olen, sana "synti" ei kuulu sanakirjaani. Jos kuuluisi, voisin sanoa, että on synti kastaa pikkulapsia ja sillä tavalla väkisin liittää heidät seurakuntaan ilman, että he itse voisivat asiaan mitenkään vaikuttaa. Kirkon kuuluisi olla niin kuin mikä tahansa aatteellinen yhdistys, johon liitytään aikuisina, oman harkinnan perusteella.

    Kirkon jäsenyys on monelle niin itsestäänselvää, että lapsikastetta ei kyseenalaisteta. Miettikääpä, miltä tuntuisi, jos valtaosa lapsista liitettäisiin samalla tavalla vaikkapa Punaisen Ristin tai Suomen Luonnonsuojeluliiton jäseniksi. Ei taitaisi kuulostaa kovin hyvältä, vaikka mainittujen järjestöjen toiminnan useimmat hyväksyvätkin.

    Äänestä

  • Olisiko tuota niin tarkoin tarvinnut määritellä?

    Äänestä

ristiriitaista,,




kaikki tekee syntiä, synnitöntä ihmistä ei ole olemassakaan,,

Äänestä

Etsin naista joka tekisi kanssani syntiä. Ensi alkuun älkäämme tehkö pitkää syntiä. Jos sellainen 3 - 4 minuutin synti riittäisi. Myöhemmin voimme pidentää synnin määrää max 30 minuuttia per synti.

Susiparina erillään tietenkin. Ikäänkuin kahden asunnon syntiloukussa :)

Äänestä

Laitetaas lisää huuhaata.

Ihmisen osaksi on annettu olla inhimillinen, ja inhimilliselle mikään ei ole vierasta.
Jokainen Ihminen sisältää koko maailman-kaikkeuden ja ihmiskunta on elämän pieni osa.
Ihmisen elämän tarkoitus on keitellä DNA:sta senlainen soppa, joka mutatoitumalla tuottaa jotain mitä elämä itse tarvitsee, ja se tarve on ihmiseltä salattu.
Ihmis-elämän luojalle on yks hailee, miten ihmiskunta elämäänsä kehittelee, kunhan se vain keittelee keittoansa ja uskoo tuotokseensa lujasti.
Luoja katsoo ihmiskuntaa, kuin se olisi siittiö tai muna-solu, ja niitähän riittää, kuten tiedämme. Missä sitten on ihmis-kunnan aktin vastapuoli, olisi kiva tietää, eikö vain? :)
Älkää heevetissä tehkö tästä uskontoanne, vaikka kivaa voisi minusta ollakin yli-pappi.
huh, tässä on ihan naurussa piteleminen.
H.

Äänestä
  • ;)))puolutuksen puheenvuoro.

    Tsau:Friidu

    Äänestä

Mietin myös kuinka olisi, jos uskovaisille niin läheinen sana kuin synti olisi jäänyt keksimättä. Onhan varmaan joka kielessä jokin samaa tarkoittava sana.
Synti on keksitty ihmisten kurissa pitämiseksi, jos teet syntiä joudut kärsimään iankaikkisesti.
Nakkivaras ja murhaaja ovat kúulemma samalla viivalla viimeisellä tuomiolla, jos eivät ole ehtineet katua ja anella anteeksi.

Äänestä

Tiedätkö että
ihmisiltä jää ns. flow-hetket, rentouttavat luovat tuokiot kokematta, samoin kyky elää
nyt ja tässä- hetkessä ja ajassa, kun jatkuvasti pudotetaan johonkin menneeseen aikaan syyllistämällä milloin mistäkin?

Uskoin kun sanottiin, että fluoraaminen fluorilla tekee hyvät hampaat aikanaan,
nykyisin monet sanovat, että se on rotanmyrkkyä, mitä ikinä ei ihmisten/lasten suuhun saisi laittaa. Tai jos värjää hiuksensa, on oma syy allergiaansa.
Ehtoollisviinistäkin voi syntyä alkoholismi, vaikea riippuvuus - siis oma syy?
Se jokin, onko se uskon ja tiedon ristiriita?

Äänestä

Onko syntiä, jos toinen aviopari käy yksin tansseissa. Olen nähnyt, että naispuolinen
aviossa oleva pitää välitauolla tiiviisti tanssittavan käsistä kiinni."Varmaankin on kylmä." Huvittavaa.

Äänestä

Jaa vai niin.
Oisko vielä kauhiampi synti jos vielä joku
halaisi ja rutistaisi tanssin päätteeksi, tai
jos joku sanoisi että liikunta tuotti iloa.

Entä halauspäivät - että tuntematontakin vaikka kadulla halaisi.
Se joku vuorovaikutus, sanotaanhan että äiti Ammankin halaus auttaa ihmisiä
parantumaan ja voimaantumaan.

Äänestä
  • Jos tanssiminen on syntiä ja halaus vielä siihen päälle....niin syntinen ooooonn....
    Kun se eilinen jenkka kaverein oli nainen ja halattiin onnistuneen kuvio jenkan päätteeks` toisiamme.....

    Viimenen valssi oli: Pikku syntinen.....mie nostin heti kätein ylös ja sanoin et` tääl` on yks` pikkusen syntinen...jok` ol` nuorempana isomp` syntinen.......

    Päivän jatkoja kaikil`...mie lähen kaupungil` käveleen tuttui tapaileen....

    Äänestä

  • old_profile_78407 kirjoitti:

    Jos tanssiminen on syntiä ja halaus vielä siihen päälle....niin syntinen ooooonn....
    Kun se eilinen jenkka kaverein oli nainen ja halattiin onnistuneen kuvio jenkan päätteeks` toisiamme.....

    Viimenen valssi oli: Pikku syntinen.....mie nostin heti kätein ylös ja sanoin et` tääl` on yks` pikkusen syntinen...jok` ol` nuorempana isomp` syntinen.......

    Päivän jatkoja kaikil`...mie lähen kaupungil` käveleen tuttui tapaileen....

    Jatkan viel`...

    Täällä jossa talvehdin niin on tuo halauksen ja poskisuukkojen ihana tapa kun oppii tuntemaan hiemankin kanssakulkijaa....

    Matkalla Moya`aan torstaina ennen kaupunkia oli iäkäs nainen pihapuutarhaansa katselemassa ja pysähdyin vaihtamaan pari sanaa ja ennenkaikkea katsomaan hänen kauniita isoja ruusujaan.

    Poskisuukot läksiäisiksi ja hän toivotti Jumalan siunausta minulle, tuli niin iloinen mieli ja vilkutin vielä tuolle iäkkäälle hyväntuuliselle naiselle kauempaa tieltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hilma48 kirjoitti:

Vai eikö syntiä olekaan?
Meillä kävi tänään uskoon tullut entinen syntinen, kuulemma tosi paha syntinen, ollut joskus. Mutta ei ole enää kun tuli uskoon.
Aloin ajatella sanaa synti, se kätkee sisälleen hyvin paljon, tai ei mitään.
Teen joskus väärin, mutta en silti ole mielestäni syntinen.
Miksi pitää koko ajan pyydellä syntejään anteeksi, vaikka eläisi ihan tavllista elämää, virheineen ja vikoineen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu