Sallitut merkit WLAN-suojausavaimessa Windows

erikoismerkit

Onko Windowsissa jotain rajoituksia merkeissä joita voi käyttää WLAN/WiFi verkon suojausavaimesa WPA2? Samsungin Galaxyt löytävät annetulla erikoismerkkejä sisältävällä salasanalla langattoman verkon, mutta kahdessa kannettavassa Windows 7 ja Windows 8 tulee aina ilmoitus "Verkonsuojausavain ei täsmää" kun valitsee oikean WLANin. Salasana on kirjoitettu kymmeniä kertoja ja varmasti yhtä oikein kuin Galaxyihinkin, joiden kanssa ei ole mitään ongelmia, vaan puhelimet saavat WLAN-verkkoyhteyden ongelmitta.
Voiko siis kaikkia näppäimistön merkkejä käyttää Windowsissa, siis myös kaikkia erikoismerkkejä Shift ja Alt Gr:n takaa?

13

1391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kyllä pitäisi olla mitään rajoituksia. Itselläni on muutama erikoismerkki ja hyvin hyväksyy. Esim ?,\,@ merkit käy.

    • tällä sivulla

      http://www.asciitable.com/

      ensimmäisestä taulukosta dec-numerosta 33 aina numeroon 126 kannattaa käyttää. Ne ovat kaikissa taulukoissa samat.

      Numeron mukainen merkki on punaisella.

    • tässä ohje

      Käytä vain pieniä kirjaimmia salasanoissa, myös pois käikki erikoismerkit kyten mm ääkköset yms..

      Samoin verkon nimessä! mutta siihen käy isot kirjaimmet.

      Myöskään vanha wep salaus ei ole enää mm mobililaitteiden tukema.
      eikä ios ja android laiteet tajua ääkkösiä kirjaustunnuksissa.
      eikä kyllä oikeestaan mikään muukaan...

    • Väärin. Salasanassa kannattaa käyttää sekä isoja että pieniä kirjaimia. Myös erikoismerkkejä kuten !% kannattaa käyttää. Nämä parantavat suojausta.

    • 8+2

      Skandeja eivät kaikki sydeemit hyväksy. Ylipäätään laita aluksi "helppo" salasana ja jos pelit toimii vaihda se vaikeammaksi.

    • Jälleen kerran väärin. Tietoturvan kanssa ei kannata aljaa leikkimään. Sitäpaitsi salasanan voi aina laittaa talteen esim paperille tai tietokoneenne tekstitiedostona. Ja kun wlan salasanan on kerran kirjoittanut esimerkiksi läppäriin niin sitä ei yleensä tarvitse enää sen jälkeen kirjoittaa jos ei asenna Windowsia uusiksi.

      • Kokeilemaan vaan

        Ei kai se mitään pahempaa leikkimistä ole, jos ensin kokeilee ja harjoittelee?


    • Mutta kunhan ei vaan jätä huonoa salasanaa wlan reitittimeen.

    • Yksinkertaista

      Ei ole sallittuja erikoismerkkejä!

      • esa3esa

        onko sitä paljon haitta jos jätää vapaan wlan köyhien naapurien netisi


      • salaus kuntoon
        esa3esa kirjoitti:

        onko sitä paljon haitta jos jätää vapaan wlan köyhien naapurien netisi

        On. Köyhien naapurien nettiyhteydelläsi tekemät rikokset ja häiriköinnit ovat silloin vastuullasi.


    • 123+456

      Kuten yllä on mainittu, yleensä kannattaa käyttää vain ascii-taulukon ykkössivun merkkejä, ääkköset ei kuulu niihin eli vältä niitä.

      Oletusmerkistökoodaus nimittäin eroaa muiden kuin ykkössivun merkkien osalta eri järjestelmissä, sillä windows-järjestelmät käyttää yleensä cp1252-koodausta
      (~iso 8859-1) ja unix/linux-järjestelmät utf-8 (~unicode) koodausta. Näin esim. toiseen järjestelmään lähetetty Ä ei oletuksena tunnistu oikein: se on tuntematon bittijono eli ei vastaa Ä:tä siellä päässä.

      Tämän takia esim. verkkosivuilla pitää ilmoittaa merkistökoodaus html charset-määrityksillä jolloin selain ei avaa sivua järjestelmän/selaimen oletusmerkistöllä vaan sivun charset-merkistöllä (se osaa eri merkistöt). Jos määritys puuttuu sivulta, ääkköset voi näkyä väärin (tällöinkin selaimen merkistökoodauksen voi vaihtaa oikeaksi sen merkistökoodausvalikosta manuaalisesti kokeilemalla). utf-8 (unicode) on tämän päivän käytetyin merkistökoodaus palvelimissa ja tietokannoissa.

    • Ei erikoismerkkejä!

      No ei voi!
      Wi-Fi salaus standardit sallii vain normaalit merkit, kirjaimmet ilman ääkösiä!

      Salasanaan ei edes isoja kirjaimmia.. mielellään!

      Noilla toimii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3378
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1481
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe