Olen seurannut yhden vl-perheen tyttären kamppailua uskontonsa suhteen. Teininä hän kapinoi aika lailla uskontoaan vastaan. Ja 19 vuotiaana sitten tapasi nykyisen miehensä ( joka ei vl ). Nopeaan tahtiin muuttivat yhteen asumaan ja saivat ensimmäisen lapsensa. Sitten vihittiin. Mies oli kai tehnyt parannuksen. Ykskaks oltiinkin vl - perhe ja lapsia tullut vuoden välein. Nyt suhde täydellisessä kriisissä. Omilleen nainen ei voi tunnustaa suhteensa tilaa, koska myötätuntoa ei kuulemma löydy. Se siitä uskonsisarien tuesta. Nyt avioliitto murenemassa, perheen talous kuralla, äiti aivan uupunut, mies ryyppää. Avioero häämöttää. Aika karua.
Murentuva onni
Sivusta seurailija
28382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Eikö sinulla ole omaa elämää? Hanki se!!
Pääset vapaaksi muiden elämän kyttäämisestä.
En ymmärrä kommenttiasi. Kertooko se yleisesti keskuudessamme vallitsevasta kovuudesta vai siitä, että sinä käännät katseesi pois, jos joillakin menee huonosti? Kehotat muitakin kääntämään katseensa pois. Vai häpeätkö, että ihmiset tulevat tietämään, että tällaistakin uskovaisten keskuudessa on? Onko enää edes olemassa myötätuntoa toisiamme kohtaan, jos ensimmäinen kommentti on tuollainen.
Kyllä, se kertoo että arvot on koventuneet myös uskovaisten piirissä. Jos sitten lie tuo kommentoija uskomassa...
Yhden jyrkän kommentin takia ei pidä yleistää!!
Nimimerkki Sydämetöntä, kirjoitit
"En ymmärrä kommenttiasi. Kertooko se yleisesti keskuudessamme vallitsevasta kovuudesta vai siitä, että sinä käännät katseesi pois, jos joillakin menee huonosti? Kehotat muitakin kääntämään katseensa pois. Vai häpeätkö, että ihmiset tulevat tietämään, että tällaistakin uskovaisten keskuudessa on? Onko enää edes olemassa myötätuntoa toisiamme kohtaan, jos ensimmäinen kommentti on tuollainen."
- mikä on kovuutta?
- mikä myötätuntoa?
- mikä mielestäsi sydämetöntä?
Tässä keskustelussa?
Jos seuraa, miten toisella menee huonosti ja kertoo siitä keskustelupalstalla, niin onko se myötätuntoa? Mikä tuossa aloittajan kirjoituksessa oli mielestäsi myötätunnon osoitusta?
"Kertooko se yleisesti keskuudessamme vallitsevasta kovuudesta vai siitä, että sinä käännät katseesi pois, jos joillakin menee huonosti..."
Mitä myötätuntoa on muka siinä, että seurataan perheen elämää sivusta ja raportoidaan siitä tuntemattomille ihmisille?
En ymmärrä tuommoista hurskastelua. Harvoin ihmistä tuetaan vaikeuksissa, se on poikkeus.
Haluaisin teiltä nyt kysyä, kun olen tavannut lestadiolaisperheen pojan ja olemme tapailleet jo jonkin aikaa.. Itse en ole lestadiolaisperheestä, enkä ole erityisen uskonnollinen ihminen, että onko meidän suhteemme teidän mielestä jo aivan tuhoontuomittu? En ole uskaltanut pojan kanssa suoraan puhua asiasta, koska tiedän lestadiolaisuuden olevan hänelle arka aihe.. Olisinko hänen sukulaisten mielestä jokin paha asia värjättyine hiuksineni ja arkimeikkeineni, eikä kukaan tykkäisi minusta?
Olet paha uhka vl-neitojen mielestä koska viet yhden aviomiesehdokkaan heidän ulottuviltaan. Ja tätä et tule saamaan koskaan anteeksi etkä tule hyväksytyksi vaikka lopetat hiusten värjäyksen, jos siis porukkaan hairahdut.
tarkoitus ei ole kyllä "hairahtaa" porukkaan, vaan jatkaa elämääni kuten jo tähänkin asti olen elänyt..
Ap.,
mikä tämän aloituksen tarkoitus on?
Mitä tarkoittaa "ap"?
Tässä tarkoittaa: aloittajakirjoittaja, hän joka kirjoitti ensimmäisen viestin.
On se minullakin surkeaa tämä matkanteko vaikka en ole naimisissa. Jatkuvasti vaan pornoa katselen netistä. Televisiota ei tietenkään ole. Välillä yritän ryhdistäytyä ja ripittäytyä. Jatkuvasti retkahdan uudestaan ja uudestaan pornosivuille. Lienenkö syyllistynyt Pyhän Hengen pilkkaan? Tosi paska olen. Yleisestä saarnasta uskon anteeksi mutta ahdistaa kovasti ja kiroilen kun ahdistaa niin paljon. Helvettiin varmaan joudun ei sitä taida enää muita vaihtoehtoja olla.
En haluisi taaskin rippi-isää ahdistella kun se on kuitenkin jatkuvasti sitä samaa paskaa. Taas heti melkein pornosivuille jotain ryhmäseksiä tai lesboilua jos ei ihan heti. Pyhäkoulua pidän lapsille vaikka itse olen tällainen. Hyi oksettaa. Vähän helpottaa ahdistus kun kirjoittelee uskonasioista näillä keskustelupalstoilla oikein hurskaasti.
Mutta niin se taitaa olla että se synti tarttuu aina ja tekee matkan hitaaksi. Minkäs sille voi kun olen tällainen paska. Niinkö se kuuluu ollakin uskovaisella kun niinhän se Pave kirjoittikin vai oliko se heprealaiskirje, että se vaan laitettais se synti pois kun se aina tarttuu kumminkin. Mitäs se on Jumala minut tämmöseksi luonut niin se on sen oma vika.
älähän nyt ei sinussa mitään vikaa ole. Se on nimullekin ihan tuttua, hankalat tilanteet ja asioiden korjaaminen.
Minun naisen elämään liittyy toinen nainen... Hankalaa vähän. Olen bi-nainen ja uskovainen.
Minä olen ent vl ja erosin ry:ltä juuri tuosta syystä. Olen saanut löytää elämänkumppanin ja elän onnellista elämää mutta tietysti parasta olis jos olis voinu elää vl:n piireissä. paljon suruja läheisille tuli.
"lepakko tytölle" aivan mahtavaa tietää olemassa olostasi. Sinä voit jos kukaan, jossakin päin tätä maata, ymmärtää kuinka kurja olo voi minulla toisinaan olla.
Minä käy seuroissa ja yritän usko olennaisen. Ja toistaseksi kaikki naiskumppanuudet ovat lopahtaneet n. 1/2 vuoden seurustelun jälkeen. Lienee syy minussa, kotikeskeinen romaattinen rapu oon. Ja suhteet ovat olleet ei Vl-suhteita, en uskalla antaa itseni edes ihastua toiseen seksuaalisesti kaltaiseeni Vl-naiseen.
Ja muuten voinko oikeasti löytää pitempi aikaista kumppania. Minusta tuntuu et en ole tavannut, onnistunut rakentamaan, kestäviä naissuhteita.
Kumppanini ovat olleet yhtä tulista bi-oinas naista luukuunottamatta lesboja. Ota ja tiedä minusta tuntuu, et lesbojen maailma on kovempi kuin bi bi kumppanuus. Mikä olisi sellainen paikka missä voisimme sinun kanssa keskustella. Täältä tämä kirjoittelu voidaan poistaa. Tarvitsisin neuvoa kannattaako minuun edes yrittää olla uskovainen jne.
Sivusta seuraaja löyttä jokaisesta lähiöstä tai työpaikalta vastaavia lähimmäisiä koskevia tarinoit. Karutuneita avioliittoja ja ryyppäämistä riittää suomenmaalla. Ainakin vanhoillislestadiolaisuuden ulkopuolella eläneenä olen näihin ilmiöihin törmännyt. Miksi tuot tämän yhden tänne?
Aloittaja Sivusta seurailija,
mikä on tarkoituksesi, että kerrot tästä tapauksesta koko Suomen kansalle?
Mitä haluat tällä viestilläsi meille kertoa?
Oot sinä ihme juoruilija ja kyttääjä. Oikein pitkäjänteistä kyttäystä teinivuosista aikuisuuteen. Mee hoitoon!! Mua oksettaa.
Mikä saa ihmisen toimimaan näin kuin Sivusta seurailija?
Hän seuraa pitkäjännitteisesti ihmisten elämää kuin jotakin esitystä. Kertoo sitten havaintonsa mahdollisimman laajalle kuulijakunnalle, tässä koko maapallon suomea ymmärtäville ihmisille.
Mikä tähän naisia ajaa?
- kateus?
- pahansuopuus?
- huomiontarve?
- muu, mikä?
Näitä sivusta seurailijoita ja -kyttääjiä on Suomi täynnä, enkä tarkoita internetin välityksellä pelkästään tapahtuvaa toimintaa. Olen lapsesta asti yrittänyt tajuta, mitä he hakevat toiminnallaan. Harmitonta viihdettä tällainen ei ole.
Miksi tätä aloitusviestiä ei ole poistettu tältä palstalta? Jokuhan tunnistaa tästä itsensä?
Olisiko nimimerkki "sivusta seurailija" vähän erikoinen tapaus l. A-M Ikon£^ savon mualta.
Onnen "murentuminen" tuossa perheessä ei johtunut ainkaan vl uskosta!!
Vaan paremminkin siitä että ilmeisesti luopuivat alunalkenkin uskosta ja elivät synnissä. Jumala voi ottaa siunauksensa pois.
kullakin
on omat helmasynnit.
jokaisella on oma taakka kannettavana.
"Olen seurannut yhden vl-perheen tyttären kamppailua uskontonsa suhteen. Teininä hän kapinoi aika lailla uskontoaan vastaan. Ja 19 vuotiaana sitten tapasi nykyisen miehensä ( joka ei vl ). Nopeaan tahtiin muuttivat yhteen asumaan ja saivat ensimmäisen lapsensa. Sitten vihittiin. Mies oli kai tehnyt parannuksen"..
Tyypillinen aamuyön tunteina tehty aloitus.
Onnetonta vl elämää ihmisoppien eksyttämänä.
Kyllä se on sanottava että uskovaiset ei eroa. Se on hyvä. Avioero on yhteiskunnalle kallis. Lapsille seuraa monenlaista kuten kouluvaikeuksia ja psykoloogisia ristiriitoja. Psykoloogin ajan käyttö maksaa kunnalle aika paljon.