Oulun kauppakorkea

Kokemuksia Oulun kauppakorkeassa opiskelusta? Millainen kaupunkina, onko vapaa-ajantekemistä? Mistä porukka sinne tulee ja millainen on yhteishenki yleensäkin? Itse asun pk:n seudulla ja mietin pitäisikö hakea sinne, olisi sisällepääsykin varmempaa ja pääsis ihan uuteen ympäristöön:).
5608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kiva paikka, upeet ihmiset, ihanan kokoinen kiltahuone missä voi hengata ja juoda ilmaista kahvia, pelata pleikkaria ja jutella muitten kyltereitten kanssa! On vapaa-ajan tekemistä ja bileitä on paljon. Porukkaa tulee ihan kaikkialta.

Äänestä

Kyl oon ite tykänny ja Etelä-suomesta tulleena voin iha aidosti suositella Oulua. Iso- ja poikkitieeteellinen yliopisto (vaikkakin yksi suomen rumimmista rakennuksista :)) ja porukkaa tulee oikeasti iha jokapuolelta Suomea. Yli puolet Kyltereistä on varmaan jostai Oulun eteläpuolelta. Tiedekunta on aktiivinen ja tosiaan kekkereitä on paljon. Kaupunkikin kehittyy ja rakentaa koko ajan, ja jos ei vapaa-ajan tekemistä löydä ni voi peiliin katsoa.

Äänestä

Opiskelun jälkeistä aikaa ajateltuna alueen taloudellinen toiminta on huomattavasti etelä-Suomen "suuria" kaupunkeja ja niiden lähialueita hiljaisempaa, joten kontaktit työelämään ja työllistyminen omalle alalle opiskelun aikana ja jälkeen voi olla haastavampaa.

Äänestä

Kuulostaa oikein hyvältä!

Missä opiskelijat yleensä oulussa asuvat? Keskustassa vai yliopiston lähistöllä? Olen ymmärtänyt, että yliopisto olisi jokusen kilometrin päässä keskustasta?

Äänestä
  • aika paljon jengiä asuu kyl iha täs keskustassa ja sen tuntumassa. yliopistolla on kans porukkaa mut tosi moni on myös nyt syksyn jälkeen muuttanut keskustaan tai toho välimaastoon. busseja menee keskustasta tosi hyvin yliopistolle ni liikkuminen on kätevää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


roosuli1 kirjoitti:

Kokemuksia Oulun kauppakorkeassa opiskelusta? Millainen kaupunkina, onko vapaa-ajantekemistä? Mistä porukka sinne tulee ja millainen on yhteishenki yleensäkin? Itse asun pk:n seudulla ja mietin pitäisikö hakea sinne, olisi sisällepääsykin varmempaa ja pääsis ihan uuteen ympäristöön:).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu