Salametsästäjä ympäristön paineesta

Kuinkahan moni näistä nyt kiinni jääneistä salametsästäjistä katuu katkerasti kavereitten houkutteluun myöntymistä? Siinä meni harrastus.
Lienee sama ilmiö kuin murrosikäisten kioskikeikoissa, pari agitaattoria saa arvostelukyvyttömät mukaan tekemään jotain mitä muuten eivät missään nimessä tekisi.
Mitä useampi tekijä sitä huonompi soppa.
19305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kansalaistottelemattomuutta katastrofaalisen petopolitiikan puserruksessa. Näistä tapauksista tulee samanlaisia esikuvia kuin Koijärvestä ja Altasta. Ensimmäiset merkit nousevasta kansanliikkeestä.

Äänestä

Se on minusta uskomatonta, että aikuiset ihmiset oikein mobilisoivat salametsästyksen isolla joukolla. Eihän tuollaista ole ollut tapoina tehdä, ennen ukko ampui ja piti kaiken omana tietonaan, yksikin lisäkorva on riski.
Vai onko salametsästyksestä tullut herrojen huvi jossa koneet pärisee ja köyhää kansaa uhkaillaan turpiinlaitolla jos ei suut pysy kiinni? Ilmeisesti joku on jo kyllästynyt toimintaan ja asioista pirautellaan poliisille.

Äänestä
  • Isänmaalliset ja rehelliset kansalaiset ilmoittavat järjestäytyneen rikollisten roskajoukon poliisille.

    Äänestä

Tässä sitä vain korjaillaan epäonnistuneen suurpetopolitiikan seurauksia.
Ennen salametsästys oli rikos kaikkien silmissä. Nyt niillä aluiella joissa susia on riesaksi asti ollut viimevuodet, siellä asiaa katsotaan lähinnä kansalaistottelemattomuudeksi, ei niinkään mielletä "oikeaksi" rikokseksi.
Kun tätä kansanomisesti "riistanhoidoksi" kutsuttua toimintaa on harjoitettu menestyksellä jonkin aikaa, niin se arkipäiväistyy ja varovaisuus on taakse jäänyttä aikaa. Tietävät ihmiset lisääntyvät ja lopulta joku käräyttää.
Sitten ollankin ihmeessä, kun poliisi kohtelee aivan kuin murhamiestä konsanaan.
Varmasti oli jonkinasteinen shokki ja suuri järkytys, tälle yhdelle joka ei enään ole elävien kirjoissa. Poliisi vei navetasta suoraan selliin ja kuulusteluihin pariksi päiväksi.
Olmiantokin oli ihmissuhde sotkujen tulosta, kolmiodraaman yksi osapuoli käräytti viranomaisille, joten se siitä isänmaallisuudesta ja rehellisyydestä.
Surullinen tapaus monella lailla. Jos hyvää pitäisi löytää, niin se että päättäjät ovat joutuneet ottamaan kantaa asiaan ja kaatolupia on luvassa lisää.

Äänestä
  • Rikollisia tulee kohdella ankarasti.

    Kun järjestäytyneeseen rikollisuuteen ovat sotkeutuneet nk riistahallinnon ja metsästelijäjärjestöjen satraapit, on koko metsästyshallinto järjestettävä kokonaan uudelleen.

    Äänestä

  • Roistot linnaan kirjoitti:

    Rikollisia tulee kohdella ankarasti.

    Kun järjestäytyneeseen rikollisuuteen ovat sotkeutuneet nk riistahallinnon ja metsästelijäjärjestöjen satraapit, on koko metsästyshallinto järjestettävä kokonaan uudelleen.

    Susien ja muidenkin petojen järjetön ja ylenpalttinen hyyssääminen ON krimimalisoitava, niin ongelmat HÄVIÄÄ , kuin pieru saharaan !!!

    Äänestä

Niin siltä olisi hyvä karsia ne vihreät virkamiehet ja saada objektiivisesti asiota katsovia tilalle. RKTL voitaisiin lopettaa täysin virheellistä tietoa tuottavana laitoksena.
Mikä muu laitos saa vääristellä tilastoja mielensä mukaan, eikä koskaan joudu asiasta vastuuseen, vaikka jäisi vääristelystä kiinni.

Äänestä

up

Äänestä

Suden ampumisesta pasahtaa aivan epärealistisen kova rangaistus. Törkeä metsästysrikos, 4kk-4vuotta, Siis eläimen tappamisesta, kenenkään terveyttä tai edes omaisuutta ei uhata. Saman luokan ankaruus kuin esim raiskaus 1-6 vuotta, tai vaikka törkeä pahoinpitely 1-10 vuotta. Oikeusvaltio?

Tuskin monikaan lähtee ottamaan kiinnijäämisen riskiä aivan turhan takia.
Tässä "järjestäytyneessä rikollisuudessa" on kyse siitä, että paikallisten on pakko hoitaa ongelmansa itse kun esivalta vähät välittää. Jälkeenpäin kyllä tutkitaan ja rangaistaan sitten sitäkin innokkaammin.

Mitä tästä kaikesta opittiin? Ei saa jäädä kiinni.
Mitä tästä seuraa? Lakien kunnioitus loppuu kokonaan jos niitä ei voida pitää oikeudenmukaisina. On tässä maassa ennenkin kapinoitu...

"hyvä kuningas säätää vain lakeja, joita ihmiset noudattaa"

Äänestä
  • Tyypillinen salametsästäjä ei ole huolissaan mistään muusta kuin omasta huvistaan. Jos on aikaa ja rahaa voi ajella ympäri metsiä.
    Jos on oikeasti huoli niin pitää käyttää päätään eikä pilata kaikkien metsästäjien mainetta ja munata koko touhua.
    Sankarit vain käyttävät hyväkseen toisten huolta ja esiintyvät hyväntekijöinä, pääasia on päästä sudenkaatajien kovaan joukkoon joka sitten katuu hölmöyttään.

    Äänestä

Onneksi maakuntien MIEHET laittavat pihasudet turpeeseen. Neuvottelujen aika alkaa oli ohi. Mitään ette voi.

Äänestä
  • Sulla on joka paikassa melkein sanalleen sama viesti.

    Äänestä

  • lukenut1 kirjoitti:

    Sulla on joka paikassa melkein sanalleen sama viesti.

    sullakin. Jotku osaa tuon puhumisen sanomatta yhtää mitää .

    Äänestä

Rehelliset metsästäjät totesivat - nyt on lailliset keinot käytetty - niillä sudet ei vähentyneet, niinpä melko avoimesti toimien käyttivät sitten omia kaatolupia, ehkä tietäen, että heidät siitä paljastetaan ja tuomitaan.

Äänestä

Siitä kyllä seurasi hyvää siinä mielessä, että virallinen tahokin otti lopulta vastuunsa tosissaan. Asutusten läheisyydessä pyörivät sudet poistetaan, kiusaamasta ihmisiä.
Näin ollen salapyyntiä ei sitten tarvitse harrastaa.

Äänestä

Sudet kaadetaan. Mitään ette voi.

Äänestä
  • Älä sitten valita kun narahdat. Näillä sankareilla on harvinaisen huono paineensietokyky, tulee paha mieli ja halu vahingoittaa itseään.

    Äänestä

Ilmiantaja on yhteisönsä hylkiö. Kannattaako vapaehtoisesti valita tuota osaa?

Äänestä
  • Minkä yhteisön? Taas jotain kukkahattutätien höpinöitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aatelkoa kirjoitti:

Kuinkahan moni näistä nyt kiinni jääneistä salametsästäjistä katuu katkerasti kavereitten houkutteluun myöntymistä? Siinä meni harrastus.
Lienee sama ilmiö kuin murrosikäisten kioskikeikoissa, pari agitaattoria saa arvostelukyvyttömät mukaan tekemään jotain mitä muuten eivät missään nimessä tekisi.
Mitä useampi tekijä sitä huonompi soppa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu