Salametsästäjä ympäristön paineesta

aatelkoa

Kuinkahan moni näistä nyt kiinni jääneistä salametsästäjistä katuu katkerasti kavereitten houkutteluun myöntymistä? Siinä meni harrastus.
Lienee sama ilmiö kuin murrosikäisten kioskikeikoissa, pari agitaattoria saa arvostelukyvyttömät mukaan tekemään jotain mitä muuten eivät missään nimessä tekisi.
Mitä useampi tekijä sitä huonompi soppa.

19

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meidän Koijärvemme

      Kansalaistottelemattomuutta katastrofaalisen petopolitiikan puserruksessa. Näistä tapauksista tulee samanlaisia esikuvia kuin Koijärvestä ja Altasta. Ensimmäiset merkit nousevasta kansanliikkeestä.

    • mökistä

      Se on minusta uskomatonta, että aikuiset ihmiset oikein mobilisoivat salametsästyksen isolla joukolla. Eihän tuollaista ole ollut tapoina tehdä, ennen ukko ampui ja piti kaiken omana tietonaan, yksikin lisäkorva on riski.
      Vai onko salametsästyksestä tullut herrojen huvi jossa koneet pärisee ja köyhää kansaa uhkaillaan turpiinlaitolla jos ei suut pysy kiinni? Ilmeisesti joku on jo kyllästynyt toimintaan ja asioista pirautellaan poliisille.

      • Roistot linnaan

        Isänmaalliset ja rehelliset kansalaiset ilmoittavat järjestäytyneen rikollisten roskajoukon poliisille.


    • pohjamutia pitkin

      Tässä sitä vain korjaillaan epäonnistuneen suurpetopolitiikan seurauksia.
      Ennen salametsästys oli rikos kaikkien silmissä. Nyt niillä aluiella joissa susia on riesaksi asti ollut viimevuodet, siellä asiaa katsotaan lähinnä kansalaistottelemattomuudeksi, ei niinkään mielletä "oikeaksi" rikokseksi.
      Kun tätä kansanomisesti "riistanhoidoksi" kutsuttua toimintaa on harjoitettu menestyksellä jonkin aikaa, niin se arkipäiväistyy ja varovaisuus on taakse jäänyttä aikaa. Tietävät ihmiset lisääntyvät ja lopulta joku käräyttää.
      Sitten ollankin ihmeessä, kun poliisi kohtelee aivan kuin murhamiestä konsanaan.
      Varmasti oli jonkinasteinen shokki ja suuri järkytys, tälle yhdelle joka ei enään ole elävien kirjoissa. Poliisi vei navetasta suoraan selliin ja kuulusteluihin pariksi päiväksi.
      Olmiantokin oli ihmissuhde sotkujen tulosta, kolmiodraaman yksi osapuoli käräytti viranomaisille, joten se siitä isänmaallisuudesta ja rehellisyydestä.
      Surullinen tapaus monella lailla. Jos hyvää pitäisi löytää, niin se että päättäjät ovat joutuneet ottamaan kantaa asiaan ja kaatolupia on luvassa lisää.

      • Roistot linnaan

        Rikollisia tulee kohdella ankarasti.

        Kun järjestäytyneeseen rikollisuuteen ovat sotkeutuneet nk riistahallinnon ja metsästelijäjärjestöjen satraapit, on koko metsästyshallinto järjestettävä kokonaan uudelleen.


      • Kuten myös
        Roistot linnaan kirjoitti:

        Rikollisia tulee kohdella ankarasti.

        Kun järjestäytyneeseen rikollisuuteen ovat sotkeutuneet nk riistahallinnon ja metsästelijäjärjestöjen satraapit, on koko metsästyshallinto järjestettävä kokonaan uudelleen.

        Susien ja muidenkin petojen järjetön ja ylenpalttinen hyyssääminen ON krimimalisoitava, niin ongelmat HÄVIÄÄ , kuin pieru saharaan !!!


    • muutoksia siis

      Niin siltä olisi hyvä karsia ne vihreät virkamiehet ja saada objektiivisesti asiota katsovia tilalle. RKTL voitaisiin lopettaa täysin virheellistä tietoa tuottavana laitoksena.
      Mikä muu laitos saa vääristellä tilastoja mielensä mukaan, eikä koskaan joudu asiasta vastuuseen, vaikka jäisi vääristelystä kiinni.

    • hgth

      up

    • awefawfwf

      Suden ampumisesta pasahtaa aivan epärealistisen kova rangaistus. Törkeä metsästysrikos, 4kk-4vuotta, Siis eläimen tappamisesta, kenenkään terveyttä tai edes omaisuutta ei uhata. Saman luokan ankaruus kuin esim raiskaus 1-6 vuotta, tai vaikka törkeä pahoinpitely 1-10 vuotta. Oikeusvaltio?

      Tuskin monikaan lähtee ottamaan kiinnijäämisen riskiä aivan turhan takia.
      Tässä "järjestäytyneessä rikollisuudessa" on kyse siitä, että paikallisten on pakko hoitaa ongelmansa itse kun esivalta vähät välittää. Jälkeenpäin kyllä tutkitaan ja rangaistaan sitten sitäkin innokkaammin.

      Mitä tästä kaikesta opittiin? Ei saa jäädä kiinni.
      Mitä tästä seuraa? Lakien kunnioitus loppuu kokonaan jos niitä ei voida pitää oikeudenmukaisina. On tässä maassa ennenkin kapinoitu...

      "hyvä kuningas säätää vain lakeja, joita ihmiset noudattaa"

      • senhän näkee

        Tyypillinen salametsästäjä ei ole huolissaan mistään muusta kuin omasta huvistaan. Jos on aikaa ja rahaa voi ajella ympäri metsiä.
        Jos on oikeasti huoli niin pitää käyttää päätään eikä pilata kaikkien metsästäjien mainetta ja munata koko touhua.
        Sankarit vain käyttävät hyväkseen toisten huolta ja esiintyvät hyväntekijöinä, pääasia on päästä sudenkaatajien kovaan joukkoon joka sitten katuu hölmöyttään.


    • näin Suomessa

      Onneksi maakuntien MIEHET laittavat pihasudet turpeeseen. Neuvottelujen aika alkaa oli ohi. Mitään ette voi.

      • lukenut1

        Sulla on joka paikassa melkein sanalleen sama viesti.


      • niin on
        lukenut1 kirjoitti:

        Sulla on joka paikassa melkein sanalleen sama viesti.

        sullakin. Jotku osaa tuon puhumisen sanomatta yhtää mitää .


    • lukashi

      Rehelliset metsästäjät totesivat - nyt on lailliset keinot käytetty - niillä sudet ei vähentyneet, niinpä melko avoimesti toimien käyttivät sitten omia kaatolupia, ehkä tietäen, että heidät siitä paljastetaan ja tuomitaan.

    • lopulta apua

      Siitä kyllä seurasi hyvää siinä mielessä, että virallinen tahokin otti lopulta vastuunsa tosissaan. Asutusten läheisyydessä pyörivät sudet poistetaan, kiusaamasta ihmisiä.
      Näin ollen salapyyntiä ei sitten tarvitse harrastaa.

    • Näin Suomessa

      Sudet kaadetaan. Mitään ette voi.

      • iupoyoij

        Älä sitten valita kun narahdat. Näillä sankareilla on harvinaisen huono paineensietokyky, tulee paha mieli ja halu vahingoittaa itseään.


    • pilkan kohde

      Ilmiantaja on yhteisönsä hylkiö. Kannattaako vapaehtoisesti valita tuota osaa?

      • eppusorvari

        Minkä yhteisön? Taas jotain kukkahattutätien höpinöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      136
      6238
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4406
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2918
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2871
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1554
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1476
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      37
      1457
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1271
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1171
    Aihe