Onko mahdollista opiskella oppisopimuksella SUORAAN hammashoitajaksi vai pitääkö käydä sosiaali -ja terveysala ensin? Kuinka sosiaali -ja terveysala käydään oppisopimuksella, täytyykö sitä varten hankkia monta työpaikkaa eri osa-alueilta?
Vastauksia odottelen:) Kiitos jo etukäteen.
Oppisopimuksella hammashoitajaksi?
2
1477
Vastaukset
- lotta
sitten itse asiasta selvää oppisopimuskeskuksesta ja sieltä kertoivat että pitää käydä sos. ja terv.ala, jota varten täytyykin sitten hankkia useita eri työpaikkoja. Hankalaa. Ja sain tietää vielä senkin että seuraavan kerran täällä meillä päin on mahdollisuus aloittaa oppisopimuskoulutus (mikä tahansa)vasta ensi syksynä. En ole koskaan tullut ajatelleeksi että sitäkään ei ole mahdollista aloittaa kuin tiettyinä aikoina..
- Oppisopimustyöläinen
Ei se ole mitenkään vuodenaikaan sidottu koska oppisopimukselle voi mennä. Tosin voi olla että kaupungit/kunnat joskus päättävät että esim. tiettyyn aikaan ei rahoiteta oppisopimusväkeä yms. Vähän samaahan se on kuin työllistäminen yms.
Suurin vaikuttaja siihen että koska voi aloittaa ei niinkään ole se koska voisi työt aloittaa vaan koska alkaa koulu. Ideahan on että jos ihan puhtaasti aloittaa oppisopimuksen samaan aikaan kuin työt (eli siis työ on sidottu oppisopimukseen) niin työt aloitetaan pääsääntöisesti vähän aiemmin kuin on ensimmäinen ns. lähijakso koulussa.
Nämä voivat olla hyvin monimuotoisia juttuja ja eri aloilla on hyvinkin erilaiset koulusysteemit. Yleistä kuitenkin on että koulutus aloitetaan sitten kun on tarpeeksi väkeä kasassa. Ei oppisopimusta niin järjestetä että tipottain kun joku olisi opsoon menossa niin hänelle samalla muokattaisiin opetuskin.
Itse esim. menin niin omaani että olin ollut n. puolitoista vuotta määräaikaisena eräässä paikassa ja ihan viimeisellä viikolla kysyttiin kun olin jo lähdössä että haluaisinkinko mennä oppisopimukseen ja olla vielä pari vuotta, samalla saisi ammattipätevyyden.
Oli kuulemma ollut kauan tilanne että oli haettu opiskelijoita koulutukseen ja oli ihan viittä vaille ettei koko hommaa oltu jo perumassa kun ei hakíjoita ollut tarpeeksi. En sitten tiedä että olinko itse juuri se ratkaiseva lenkki mutta paperit tein seuraavana päivänä ja jatkoin oppisopimuksella siitä suoraan. Eli tilanteet voivat olla hyvin moninaiset. Pääsääntö kuitenkin on että yhtäaikaa kuuluisi olla vaadittu vähimmäismäärä aloittajia. Voi tietenkin olla että jossain oikein harvinaissa alassa saisi ihan ns. yksityisopetustakin mutta siitä en osaa sanoa sen tarkemmin.
Toisissa on esim. viikko kuukaudessa, toisissa on muutama viikko putkeen ja sitten pitkä tauko, toisissa (kuten itsellä), on viikko silloin tällöin ja vallan hemmetisti puskee sähköposti ja netti kaikenmaailman tehtävää kokoajan. Riippuu niin opiskeltavasta alasta. Itse en ole terveydenhuoltoalalla.
Eli oppisopimusjuttu on aika mutkikas homma. Niitäkin järkestetään oikeastaan kahdenlaisia, toinen on työkkärin kautta sellaisille joilla ei vielä ammattia ole ja vaatimuksena voi olla juuri että olet ollut tarpeeksi kauan työttömänä tms. ja ei koulutusta. Toiset taas ovat sellaisia että kouluja ja työkokemusta pitää olla enemmänkin ennen kuin otetaan. Monet terveydenhoitoalan paikat ovat juuri jälkimmäisitä.
Hikiseen voi lähihoitajaksi harvinaisesti päästä oppisopimuksella mutta sepä onkin melkein ainoa. Usein kun oppisopimukseen velvoitetaan tietty ikäkin ja kouluttamattomia alle 18 vuotiaita ei pahemmin taideta edes ottaa. Tai riippuu tietenkin siitä saako työpaikan, on aloja joilla voi saadakin...
Toisaalta oppisopimus ei sitten taas anna sen "korkeampaa" tutkintoa useinkaan vaan samanarvoisen opistotasoisen tai jonkin ammattitutkinnon kuin mikä on jo. Mutta työkokemus ja erikoistuminen sitten taas pätevöittää ja joskus opson jälkeen saa hommia hyvinkin. Riippuu tietysti alasta ja moni työllistyy juuri siihen paikkaan jossa on ollut töissä.
ELi tässä nty jotain mainintaa mitä itse voin kokemuksesta sanoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399140Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737873Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605547William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542334Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62079Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821729Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191664Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921413Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381348Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt61206