Meillä mitä ilmeisemmin nartulla kiima aluillaan, värkki ei ole ainakaan vielä kamalasti turvonnut mutta nuolee itseään, merkkailee ulkona ja naapuruston urokset kovasti meidän pihaan olisivat tulossa.
Tämä alkoi tiistaina, eli onko nyt menossa esikiima, ja jos on, niin milloin on aika astuttaa?
Meillä ei ole aiemmin tarvinnut astutusta varten kiimaa seurata niin en ole nyt oikein perillä asiasta.
narttukoiran kiimasta ja astutuksesta...
8
2095
Vastaukset
- ????????????????????
Miksi sitten astutat, jos et asioista ole perillä ??????????????????
- apua kaipaava
Miksi sinä vastasit jos et voinut vastaata kysymykseen? Mutta aiemmin ei ole ollut narttukoiraa enkä ole älynnyt seurata aiempia kiimoja että miten ne etenee, siksikö en voisi tätä koiraa nyt astuttaa?
- ....................
apua kaipaava kirjoitti:
Miksi sinä vastasit jos et voinut vastaata kysymykseen? Mutta aiemmin ei ole ollut narttukoiraa enkä ole älynnyt seurata aiempia kiimoja että miten ne etenee, siksikö en voisi tätä koiraa nyt astuttaa?
Ihan mielenkiinnosta kysyn, että mitä koirallasi on rodulle annettavaa? Ja onko terveystutkimukset suoritettu ?
Joka nartulla kiima on yksilöllistä. Tärppipäiviä voi olla jopa vain yksi tai kokonainen viikko. Tästä syystä hyvissä ajoin ennen astuttamista seurataan narttua ja pidetään juoksupäiväkirjaa mihin kirjataan vuodon väri, koiran käytös jne. Näin on tiedossa missä vaiheessa kiimaa tulee otollisimmat päivät astutukseen. Joten aika vaikeaksi menee homma teillä... Mutta yleensä juoksu lasketaan alkaneeksi ensimmäisestä vuotopäivästä, kun vuoto muuttaa väriä niin on tärpit tulossa. Enempää en pysty sanomaan kun muu on niin yksilöllistä.
- 3 mammakoiraa
Narttuahan ei saa astuttaa alle 2-vuotiaana, joten siihen mennessä olet kyllä ehtinyt tarkkailla juoksuaikoja ja juoksun kehittymistä.
Nartun kasvattaja varmasti antaa mielellän lisätietoja.
ps. siinä odotellessahan voi koiraa käyttää niissä terveystarkastuksissa. - 13+2
Älä astuta ollenkaan jos et tiedä tuon enempää näistä asioista... Jääpähän taas eräät kodittomat pennut tekemättä. Hyvä vaan
- hghj8
Nyt pitää puolustukseksi sanoa,että mitä jos koira on sijoituksessa ja kasvattaja haluaa koiralle pennut? kyllä silloin omistajan on vähän pakko niitä juoksuja seurailla ja olla siitä perillä..
Ja onhan se muutenkin hyvä tietää juoksun kulku vapaanapidon,treenailun sun muun suhteen.
Itsekin aiemmin vain uroksia omistaneena olin hiukka pihalla ensimmäisen nartun tullessa taloon.Piti kyllä kysellä ja etsiä tietoa,että mitens se juoksu homma menikään ;)
Omalla nartulla selkeät juoksut ja pitkä kiima,mutta silti aion varmistaa "parhaat päivät" proge testillä.
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=progesteronitesti koirilla&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CDwQFjAC&url=http://chicchoix.com/blog/?p=696&ei=LMonUae9M8OktAaZ1IDQBA&usg=AFQjCNHfy3EllvEnItEZ35ouUx0vzV4tnQ
Ja ennen kuin alatte huudella narttuni on yli 2vuotias ja kuvattu: polvet 0/0,kyynärät,0/0,lonkat B/C,selkä 0-puhdas,sydän-ei sivuääniä.
Koira on myös luonnetestattu -> 170p,eikä mikään osa-alue mennyt miinukselle.
On myös käytetty muutaman kerran TOKO-kokeissa (Alo-luokka) ja sielläkin mennyt ihan kivasti(3x käyty ja aina ollaan tulos saatu.Paremminkin olisi voinut mennä,mutta vika enemmän ohjaajan hurjassa jännityksessä kuin koirassa) toimii "epävirallisena" kaverikoirana sairaaloissa ja hoivakodeissa.
Tulee myös kaverien ja sukulaisten muksujen kanssa hienosti toimeen (ikä haarukka 1kk-15v).
Silloin tällöin myös näyttelyissä käytetty hyvinkin vaihtelevalla menestyksellä.
Ja pennut on kyllä menossa rekisteriin,että ei ole mitään paperittomia tai seropi pentuja tulossa :)
Kasvattaja myös hommassa mukana ja tukea ja tietoa tullut myös muilta tutuilta kasvattajilta.
Toinenkin koiramme on kuvattu ja luonnetestattu vaikkei sitä ole missään vaiheessa ollutkaan tarkoitus käyttää jalostukseen.
Enkä nosta tällä omia koiriani jalustalle,tämä tarkoitettu niille,jotka olisivat kuitenkin tulleet sanomaan "omakaan koira varmaan ole tutkittu,"pentutehtailija","tietämätön" yms.kommentoijille.
Narttujen kiima on tosiaan hyvin yksilöllistä.. joskus voi tulla myös välijuoksu tai "piilojuoksu".
Laitan linkin,jossa mielestäni aika hyvä juttu juoksuista:
http://www.calcifers.net/68
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491