Xbox 360 S, internet ongelma

maaseni

Terve!

Ostin tuossa joulun aikoina Xbox 360 S konsolin ja ajattelin tässä kun olin pari kuukautta pelannut vain itsekseni, että ostaisin LIVE-aikaa ja liittäisin tuon härvelin nettiin.
Kävin sitten hakemassa kaupasta semmosen kolden kuukauden paketin ja kun sitten ryhdyin tota nettiä laittelemaan niin ilmeni ongelmia:
Boksi kyllä tunnistaa tuon langattoman verkon (Sonera 4G netti n. 8Mb/s, laite Huawei B593), mutta ei yhdistä internettiin. Tietokoneella ja kaikilla muilla mahdollisilla laitteilla netti toimii täysin ongelmitta ja on nopea.
Testissä saa yhdistettyä networkkiin, mutta ei internettiin eikä sitä kautta LIVEen.
Microsoftin sivuilta oon katsonut ja koittanut joka ikistä keinoa, mitkä vois auttaa.. Modeemin uudelleenkäynnistys, kaiken maailman DNS, MTU yms tietojen vaihdot, nettiasetusten palautus tehdasasetuksiin.
Koitin myös kytkeä langallisesti suoraan modeemin kylkeen mutta sekään ei helvetti vie auttanut ja tietokoneen kautta myös mutta ei.
Alkaa pikkuhiljaa vituttamaan tää touhu kun ostin tuon helvetin LIVE-ajankin jo.. Jos jollain olis jotain vinkkejä vielä millä ton sais toimimaan niin olisin enemmän kuin kiitollinen.

Kiitos ja toivottavasti tulee pikaisesti vastauksia!

4

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpöpöx

      Langattomasti se modeemin/ reitittimen salasana pitäis laittaa boxiin. Langallisesti kyllä pitäis toimia ihan automaattisesti. Nollaa asetukset, poista kaikki itse syötetyt numerot ja valitse asetuksiksi automaattinen. Kytke Ethernet johto konsoliin, sammuta ja käynnistä uudelleen. Sitten yritä kirjautua sisään.

      • maaseni1

        Kaikki laitettu automaattisille asetuksille ja koitin ethernet kaapelilla suoraan mokkulan kylkeen mutta ei toiminut.. Kaverin Elisa Viihteeseen liitettynä toimi kyllä moitteettomasti ja samoilla asetuksilla on nytkin


    • Kävi kämmi

      Itsellähän kävi boxin langattomuuden kanssa niinkin typerä virhe, että olin kirjoittanut modeemin pohjassa olleen turvakoodin pienillä kirjaimilla, vaikka se piti kirjoittaa isoilla. Oireet olivat samat, boxi löysi kyllä netin, mutta ei yhdistänyt siihen.

      Tiedä sitten, onko tästä apua tapaukseesi.

    • aaapinA

      Saitteko netin toimimaa? Tääl ei toimi ei sit millään :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      95
      11990
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      128
      5059
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4271
    5. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      81
      4234
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      39
      4190
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3729
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe