Laskeskelin tuossa kuitteja

ensin 440;-
sitten jo 530;-
sitten 770;-
nyt 890;-

Se on paljon 24 neliön asunnosta. Tämä kehitys on tapahtunut euroaikana vuoden 2002 jälkeen.

Katson ikkunasta ulos ja näen vastapäisen asunnon ikkunat. Siellä joku lyö vaimoaan, näköjään. Joku toinen testaa millä tahdilla kaljaa voi juoda käymättä välillä pissalla. Alhaalla pummataan näköjään tupakkaa ja uhataan puukolla. Yläkerrassa kävellä jyskytetään, naapurissa porataan.

Jos en olisi tuhlannut rahojani vuokriin, asuisin nyt tilavassa omassa. Olisin ehkä löytänyt naisenkin.

Tässä avopokerissa minun käteeni jäi seiskahai. Parempi kai sekin kuin ei mitään.
3123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ai vuokranoussut huimasti onko yksityisen asunto.muuta kaupungin asuntoon paljon halvempia.missäpäin suomea asut..olen itse just muuttamassa vuokralle,eikä hirvitä yhtään.

Äänestä

Loordikin asui vuokralla köyhänä opiskelijana v. 2002, silloin Loordilla oli pieni kaksio jonka vuokra oli 430 euroa, sen kun maksoi silloisen avopuolison kanssa puoliksi ja sai Kelalta asumislisää opintotuen ohella niin homma oli ihan ok, kun se asumislisä oli 180 eur/kk ja vuokraan meni se 215 eur/kk. Nyt nykyisin jos maksaisin itse vuokraa vaikkapa 800 eur/kk mikä lienee tuonkin kaksion käypä vuokra nykyään (suuri yliopistokaupunki, keskustassa kaksio, putkiremontti ja keittiöremontti tehty) niin todella hulluahan se olisi. Kaksio oli pieni, vain 42 neliötä eikä saunaa, nyt Loordilla on iso oma Ok-talo 220 neliötä ja asuinkulut 150-200 eur/kk, eli vaimon kanssa kahdestaan 75-100 eur/kk / maksaja, ei paha tämäkään. Kannattaa siis ostaa ajoissa ja heti kun vain kykenee. Tosin tässä välissä Loordi asui työsuhdeasunnossa ennen omaan Ok-taloon muuttoaan, tuo sopi siihen aikaan työkuvioiden yms. takia. Työsuhdeasunnossa oli se huono puoli että se oli kerrostaloasunto, mikä ei ollut mukavaa Loordille, mm. vain yksi autopaikka ja kaikki kommuuniasumisen haitat, edes musiikkia ei saanut kuunnella nin kovalla kuin olisi halunnut. Lisäksi asunnosta meni verotusarvo mikä vähensi palkkaa. Kalliimmaksi tuli asuminen tuossa 80 neliön uudessa kolmiossa kuin nyt 220 neliön uudessa Ok-talossa.

Äänestä

Kun on tuhnutellut kymmenenkin vuotta rommausta odotellen, sitä saattaapi masentua varsinkin jos olisi saanut lainan silloin aikanaan.

Nyt kämppä olisi maksettu ja voisi elellä halvemmalla vastikkeella.

Mutta ei, lainahanat ovat kireämmällä kuin aikaisemmin ja asuntojen hinnat vähintään tuplat sen aikaisesta.

Nyt xo, varaava takka, lampaantalja, kaunis piukkapeppuvaimo, astunta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja mietiskelin kirjoitti:

ensin 440;-
sitten jo 530;-
sitten 770;-
nyt 890;-

Se on paljon 24 neliön asunnosta. Tämä kehitys on tapahtunut euroaikana vuoden 2002 jälkeen.

Katson ikkunasta ulos ja näen vastapäisen asunnon ikkunat. Siellä joku lyö vaimoaan, näköjään. Joku toinen testaa millä tahdilla kaljaa voi juoda käymättä välillä pissalla. Alhaalla pummataan näköjään tupakkaa ja uhataan puukolla. Yläkerrassa kävellä jyskytetään, naapurissa porataan.

Jos en olisi tuhlannut rahojani vuokriin, asuisin nyt tilavassa omassa. Olisin ehkä löytänyt naisenkin.

Tässä avopokerissa minun käteeni jäi seiskahai. Parempi kai sekin kuin ei mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu