Keuhkokuumepotilas käännytettiin kotiin Mariasta

4. kerta toden sanoo

Tässä oma kokemukseni Marian sairaalan terveyskeskuspäivystyksestä. Menin sinne viime lauantaina kärsittyäni pahasta yskästä vajaa 3 vk. Sihen kuului tikahduttavia hinkukohtauksia, ajoittain irtoavaa limaa sekä jatkuvaa ärsytysyskää. Torstai-iltana oli noussut lämpöä. Olo oli väsynyt ja sairas. Jonotin kaksi tuntia, sain jo vastaanotossa sormenpää-CRP:n ja sormenpää-happisaturaation, jotka olivat normaalit. Somalitaustainen nuori lääkäri kuunteli keuhkot, sanoi, että ne ovat täysin puhtaat ja antoi yskänlääkereseptin. Olo ei helpottanut yhtään, joten maanantaina kävin työterveyslääkärillä. Hänen mielestään keuhkoissa oli keuhkoputkentulehdus, joten sain antibiootin.

Tiistaina lämpö oli 37.6 ja olo todella heikottava, tuskin tolpillani pysyin. Lisäksi kyljessä oli kova pistävä kipu. Illalla menin taas Marian sairaalaan. Sormenpäästä otettiin happisaturaatio, kuulemma normaali. 2.5 tunnin odotuksen jälken pääsin nuorelle mieslääkärille. Hän kuunteli keuhkot ja sydämen sekä tunnusteli kylkeä. Diagnoosiksi tuli kylkiluun hiusmurtuma yskimisestä. Kysyin, eikö voitaisi ottaa röntgenkuvaa. Ei kuulemma kannata, murtuma ei kuitenkaan näkyisi siinä ja pitää välttää turhia röntgensäteitä. Ja kuuntelemalla hän oli jo varmistanut, ettei ollut sisäistä verenvuotoa. Antibioottikin kuulemma on turha, jos CRP ei ollut koholla. Kuumeesta hän totesi, että se voi olla flunssaa ja flunssahan voi kestää viikkoja.

Olin matkalla kotiin todella epätoivoinen, mietin, että pitääkö Suomessa nykyään kuolla ennen kuin saa tutkimuksia.Maalla asuva äitini ei ymmärtänyt, vaan yritti neuvoa minua puhelimessa, että tilaa ambulanssi ja mene sairaalaan. Kerroin juuri tulleeni sieltä enkä saaneeni laboratoriatutkimuksia enkä röntgeniä. Joten sinne ei täällä nin vain mennä.

Keskiviikkona aamulämpö oli 38 astetta ja menin yksityislääkärille. Keuhkoissa kuului hänen mielestään keuhkoputkentulehdukseen viitaavia ääniä. Otettiin röntgen, jossa todettiin keuhkokuumeen aiheuttamia muutoksia. Diagnoosi ei yllättänyt minua. Ihminen on oman terveytensä asiantuntija. Normaali yskä ei tunnu siltä, miltä tämä tuntui, eikä aiheuta samanlaista tuntemusta keuhkoissa. Yskäisyn jälkeen kuuluu kumea kaiku, ja selällään yskiessä "vuih"-tyyppinen ääni. Mikään tästä ei kiinnostanut Marian sairaalan lääkäreitä. Lähetin keuhkokuvan ja epikriisin työterveyteen, jossa kontrollikuva keuhkoista otetaan joskus reilun kuukauden kuluttua. Mitenköhän antaisin palautetta Marian sairaalaan? Ja olenko ainoa vastaavalla tavalla ilman hoitoa kotiin käännytetty vakavasti sairas potilas?

4

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitajatar xx

      Anna asiallista palautetta-se toimii kyllä.

    • Henna

      Itselläni oli jokin aika sitten keuhkokuume. Olen astmaatikko ja näin ollen herkempi saamaan keuhkokuumeen.Tk:ssa pikaCRP oli 17.Lääkäri lähetti minut 4 tunnin ensiavussa olon jälkeen keskussairaalaan, jossa CRP oli noussut tuntien aikana ollen 30.Siellä otettiin myös keuhkokuva.Lääkäri totesi,että minulla on ihan oikeat lääkkeet keuhkoputkentulehdukseen ja laittoi minut kotiin.Olin päivän kotona ja menin uudelleen tk:hon, kun minulle nousi kuume 38.Tk:ssa minusta otettiin uusi keuhkokuva ja verikokeita.CRP oli 124 ja keuhkokuvassa oli selkeät muutokset sopien keuhkokuvaan. Keskussairaalassa lääkärillä tapahtui arviointivirhe, koska hän ei huomioinut CRP:n pikaista nousua 4 tunnin aikana..Sain kaksi antibioottikuuria ja selvisin hengissä, vaikka olin ollut huonossa kunnossa useita päiviä!

    • 09 61

      sinähän olet ollut hyvissä käsissä .
      meilläpäin ei toivettakaan noin hyvästä hoidosta. muutama vuosi sitten
      minut laitettiin 2kk ajan tk.sta ja keskussairaalasta kymmeniä kertoja kotiin ehkä vieläkin huonommassa kunnossa . olin 2kk täysin autettavassa kunnossa .
      en jaksanut syödä enkä puhua kun ei saaanut happea ,mutta ei muuta kun kotiin .
      keskussairaalakin ilmoitti ettei ota vastaan ja hätäkeskukseenkaan ei kuulema tarvi soitella sanoivat että viesti välitetään myös sinne.

      kunnes löysin yksityisen röntgentalon jonka kautta sain avun .

      massiivinen keuhkoveritulppa.

      onnea sinulle,mutta teeppä kuitenkin valitus lääkäreiden toiminnasta.

    • huh ..

      Onneksi olet hengissä-Massiivi veritulppa ei ole mikään pikkuvaiva.Teithän potilasvahinko-ilmoituksen? Usein olen kuullut että nuoria hengenahdistuspotilaita käännytetään jopa psykan puolelle...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      145
      3216
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      59
      2598
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      29
      2029
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1657
    5. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1494
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      75
      1484
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      365
      1435
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1115
    9. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      86
      1089
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1076
    Aihe