Lemmikki parempi vaihtoehto

Ottakaa mielummin kissa tai koira.
Tulee huomattavasti halvemmaksi elättää, kuin lapsi.
Näin kissaihmisenä en tarvitse yhteiskunnan tukia ja parisuhde toimii.
On aikaa puolisolle. En kestäisi yövalvomisia lapsen takia.
476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

EI ikimaailmassa pidä ottaa pitkäikäistä lemmikkiä, kuten koiraa tai kissaa (joka voi elää vaikka 25 vuotiaaksikin hyvällä lykyllä), tyydyttämään jotain vauvakuumetta. Vauvakuume menee ohi, tai jos se on oikeasti olemassa ja lapsen oikeasti haluaa, niin ei sitä millään lemmikillä korvaa... Kaikista ei ole lemmikin pitäjäksi, varsinkaan tuollaisesta korvikesyystä ei ikinä pidä ottaa. Ei varsinkaan jos ei ymmärrä lemmikkien tarpeita ihan oikeasti. Onko se sitten kiva, kun niitä kissojakin hylätään vuosittain kymmenittäin ulos kuolemaan, tapetaan epämääräisissä oloissa tai viedään piikille, pahoinpidellään ja kidutetaan, kun ei huvitakaan enää leikkiä kotia, ei jaksakaan enää ymmärtää miksi lemmikki voi huonosti (ja siksi huutaa ja kuseksii), ei tunnukaan kivalta. JA koiratkin on usein sekopäisiä, kun niitäkään ei osata oikealla tavalla kouluttaa ja kohdella. Ihan sydämestä ottaa, milloin ulkoillessa joskus näkee ihmisiä jotka pahoinpitelee koiriaan. Ei kiinnosta, eikä vaivauduta tutustumaan eläinten ajatusmaailmaan ja miten niiden hynvinvoinnin hyväksi pitää tehdä.

Jos lemmikki, niin sitten joku joka elää vaan pari vuotta. Rotta tai marsu, vaikka kastemato voisi olla parempi, mutta ei niitäkään, jos ei osaa /ole valmis hoitamaan ja kantamaan vastuuta loppuun asti.

Mutta joo siis saa sitä rahaa kulumaan paljon lemmikkiinkin. Leikkuutukset, rokotukset, madotukset, ruuat, hiekat, lelut, kiipeilypuut... eläinlääkärikäyntejä tulee mitä luultavimmin joskus vastaan. Voi iskeä vaikka joku vakava sairaus, joka vaatii hoitoa tai äkillistä kallista leikkausta, jota varten pitää olla rahaa varmuudenvuoksi säästössä. Ja kuinka moni jättää lemmikin heitteille päiväkausiksi, kun lemmikki kuitenkin rajoittaa niitä menoja ja pidemmälle reissulle lähtiessä pitää aina miettiä missä se lemmikki on reissujen ajan.

Kuulostat aikalailla välinpitämättömältä "kissatädiltä". Toivottavasti kissasi saa elää hyvän elämän oudosta ajatusmaailmastasi huolimatta.

Äänestä
  • Lapsia on ihmisillä, joitten ei ikimaailmassa olis kannattanu lisääntyä.
    Lemmikki on helppohoitoisempi.
    Kaikki eivät edes lapsia elämäänsä halua, mutta kissakuume on monet saanut hankkimaan lemmikin.
    Onneksi vapaaehtoinen lapsettomuus lisääntyy.
    Nämä ihmiset ovat tehneet upean päätöksen elämässään.

    Äänestä

  • Se on kuule useimmiten perheelliset, jotka niitä lemmikkejä huonosti kohtelevat. Lapsi kinuaa kissaa, vanhemmat ostavat sen kesäksi ja syksyllä kissa jätetään oman onnensa nojaan. Koira on pakko antaa pois/nukuttaa kun perheeseen tulee uusi vauva, ostetaan koira lapselle, joka jaksaa välittää siitä sen viikon verran ja vastuu siirtyy vanhemmille, jotka taas purkavat kiukkunsa viattomaan eläimeen.

    Itselläni ei ole vauvakuumetta, pidän kissoista ja niitä rakastetaan paljonkin ja saavat hellyyttä ja hoivaa yllin kyllin. Ei ole korvike lapsille, koska lapset ei kiinnosta pätkääkään, emmekä niitä halua.
    Jos matkustamme, kissat osaavat olla pari päivää keskenään(ruokaa&juomaa riittävästi) ja kolmantena päivänä tuleekin hoitaja, on yön yli meillä, täyttää vesi-ja ruokakipot ja puhdistaa hiekat ja me tulemmekin sitten parin päivän jälkeen kotiin.
    Koiraa emme ota juurikin siitä syystä, että muistuttaa liikaa lasta. Liian vaativa, huomionkipeä, eikä pärjää hetkeäkään yksin.

    Äänestä

Ei mitään elikkoa uhrata näille vastuuttomille. Älä höpsi! Kesäkissoja hylätään joka syksy. Mieli ja mielihalut muuttuu!
On lemmikkieläinten arvon alentamista suositella niitä näille vinopäille uhrattavaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissatäti kirjoitti:

Ottakaa mielummin kissa tai koira.
Tulee huomattavasti halvemmaksi elättää, kuin lapsi.
Näin kissaihmisenä en tarvitse yhteiskunnan tukia ja parisuhde toimii.
On aikaa puolisolle. En kestäisi yövalvomisia lapsen takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu