Olen kuullut opolta, että Jyväskylässä voi opiskella liikuntalääketiedettä. Onko totta, että syventävät fysiikan-, kemian-, ja biologian kurssit eivät ole pakollisia pääsykokeita ajatellen? Onko pitkä matiikka? Liikuntalääketieteen opiskelijoista ei vissiin tule laillisia lääkäreitä, mutta tekevätkö he ihmisille hoitotoimenpiteitä, kuten ottavat näytteitä tai muuta? Millaisia ominaisuuksia alan opiskelu vaatii? Onko se käytännönläheisempää kuin tavallinen lääketiede? Vaaditaanko sosiaalisia taitoja? Työ on ilmeisesti tutkimustyötä? Miten ala eroaa liikuntabiologiasta? Voiko herkkä ihminen työskennellä alalla, vaikka ei pelkää verta sinänsä, mutta ei voisi itse esim. ottaa verinäytettä toiselta?
liikuntalääketieteestä
2
4749
Vastaukset
- 44ty
Liikuntalääketiede tutkii terveyden, ravinnon, liikunnan ja fyysisen kunnon yhteyksiä.
Yo-pohjalta liikuntalääketiedettä opiskellut valmistuu terveystieteiden kandidaatiksi tai maisteriksi, jonka pääaineina on liikuntalääketide.
Liikuntalääketieteen nimi johtaa helposti harhaan , sillä
kyseessä EI tällöin ole lääketieteen tutkinto, eikä se anna oikeutta, eikä valmiuksia suorittaa lääketieteellisiä toimenpiteitä potilaille.
Terveystieteiden kandidaatti/maisterii, jonka pääaineina on liikuntalääketide voi esim. toimia tutkijana, suunnitella terveysliikuntaohjelmia sekä seurata niiden toteutumista ja vaikutuksia. Tyypillisiä työpaikkoja ovat esim.urheiluseurat urheiluopistot, kuntoutuslaitokset, oppilaitokset ja tutkimuslaitokset.
Toisaalta liikuntalääketiede on myös lääketieteen erikoisala.
Liikuntalääketieteen erikoislääkäri on lääkäri, joka
on lääketieteen kuusivuotisen perustutkinnon lisäksi erikoistunut liikuntalääketieteeseen. Erikoistumiskoulutus kestää 5 vuotta.
Lisää tietoa Jyväskylän yliopiston sivulta
https://www.jyu.fi/sport/opiskelijavalinta/hakuopas/abiesite
https://www.jyu.fi/sport/opiskelijavalinta/hakuopas/koulutus
https://www.jyu.fi/sport/laitokset/terveys/oppiaineet/liilaa
https://www.jyu.fi/sport/opiskelijavalinta/hakuopas/liilaak- liikkuva lääkäri
kiitos paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3804099Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1141529- 1321392
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko661121Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass15956Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔62951Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12897- 38890
- 65871
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60869