Akku

406 pösö, vm 2003, 105 tkm, akku lienee alkuperäinen ja on Hoppecke-merkkiä. Muutama päivä sitten näyttö ilmoitti akun alhaisesta jännitteestä.
10 vuotta lienee akulle sopiva ikä. Oisko Varta, Exide, Hankook, joku muu merkki tai ehkä Biltema uudeksi akuksi Pösön nokalle?

8

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miinusplus

      Akkualan eläkeläisenä neuvoisin etsimään akkualan erikoisliikkeen. Siellä on valikoimaa , tasokasta , joka myös vaihtuu. Tämä on tärkeää sillä akun ikä alkaa silloin kun happo ajetaan kennoihin. Pitkään seisonutta akkua tuskin erkkikään ostaa , vai ostaako ?

      Lisäksi saat paikalleenasennuksen , alan ammattilaisen kokemuksen , jossa katsotaan myös akun johtimien kuntoa sekä latausjännite.

      Asennuksen yhteydessä myös pestiin kuumalla vedellä mahdolliset hapettumat ja happovuodot telineistä.

      Joka tällaista tasokasta palvelua saa osakseen , ymmärtää vaatia samaa myös jatkossa , erikoisliikkeessä.

      • dfghjmhdrgfh

        Erikoisliikkeissä ei ole sen kummempaa palvelua kuin muuallakaan nykyisin. Toista oli ehkä 60-luvulla.

        Vanha pois ja uusi tilalle, asennus 100 euroa kiitos. Akun hintaankin muistetaan laittaa se 50%, onhan kyse erikoisliikkeestä.


      • Mistä sen tietää akkualan erikoisliikkeesäkään kuinka kauan akku on seisonut hyllyssä, vai sanooko myyjä, epäilen? Mikä on akun "parasta ennen"-päivä?


      • Tuttu juttu
        einari5 kirjoitti:

        Mistä sen tietää akkualan erikoisliikkeesäkään kuinka kauan akku on seisonut hyllyssä, vai sanooko myyjä, epäilen? Mikä on akun "parasta ennen"-päivä?

        Eikös ne hapot laiteta vasta luovutushetkellä ja tehdä pikalataus? Prätkäänkin kun ostaa akun postimyynistä niin hapot tulevat eri astiassa ja itse saa hapotella ja ladata akkuja.


    • akkuja menee...

      Akku ei kestä 10 vuotta mikäli auto jokapäiväisessä käytössä. Kyllä ne simahtaa 4-6 vuoden välein, Sinulla kestänyt pitkään mutta toisaalta autolla ei juuri ole edes ajettu. Vain 10 tkm vuodessa.

      • Autollani on ajettu lähes joka päivä, ei tietysti pitkiä matka-ajoja, muta kuitenkin. Millä perustelet väitteesi, että paljon ajavan auton akku simahtaa nopeammin?
        Akkuja myyvän varaosaliikkeen myyjä sanoi myös, että nykyakut kestävät vain tuon 4-5 vuotta, riippumatta ajokilometreistä. Laatu on heikentynyt näissäkin.


      • akkuja menee...
        einari5 kirjoitti:

        Autollani on ajettu lähes joka päivä, ei tietysti pitkiä matka-ajoja, muta kuitenkin. Millä perustelet väitteesi, että paljon ajavan auton akku simahtaa nopeammin?
        Akkuja myyvän varaosaliikkeen myyjä sanoi myös, että nykyakut kestävät vain tuon 4-5 vuotta, riippumatta ajokilometreistä. Laatu on heikentynyt näissäkin.

        No ei ne akut ennenkään ollut niin pitkäikäisiä. Mutta toisin kun nyt niin silloin akuista pidettiin parempaa huolta. Lisättiin vettä ja jopa hapotettiin uudestaan ja laitettiin välillä lataukseen erillisellä laturilla ja talvella kovilla pakkasilla otettiin akku yöksi irti ja pidettiin sisätiloissa lämpimässä. Tämän päivän akut ovat kyllä parempia mutta niin kohdistuu autojen nykytekniikan takia huomattavasti rankempaa rasitusta jatkuvalla purulla ja kovalla latauksella jotka syövät lyyjylamellit nopeasti ja kunto heikkenee. Viho´viimeinen keksintö on nykyautoissa ylkeistyvä bensa/dieselkäyttöiset lohko/sisätilalämmittimet jotka syövät virtaa niin ettei mitkään 20-30 km päivittäiset ajot riitä akun lataukseen.


    • Kylmää kuin Ryssässä

      Faam akku pärjäsi jossain TM testissä ja itsellä on ollut viidettävuotta,. Toivottavasti on käyttöikä vasta puolessa välissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      26
      19215
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      69
      6175
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      26
      5808
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      76
      5672
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      42
      5527
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5414
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4873
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4547
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3876
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3515
    Aihe