Susiasiaa edelleen

Maamme nykyisen linjauksen mkaan sudet saavat vapaasti liikkua asutusalueilla ja voi sitä onnetonta joka häiritsee liikkumisiaan esimerkiksi aseellisesti. Aseet viedään ja joutuu vielä maksamaan suuret korvaukset sen vuoksi että haluaa turvata lastensa liikkumisen omalla pihallaan vaikkapa.

Sudet saavat siis vapaasti kuljeksia pihamaalla ja asutusalueilla mutta annappa olla jos siellä on vapaana kissa tai koira niin jo on kiireellisesti eläinsuojeluihmiset kaappaamassa kyseisen eläimen ja pyytämässä ko eläimestä maksua. Muutama kymmenen vuotta sitten kissat ja koirat saivat esimerkiksi omalla kylällään kuljeskella rauhassa ja sieltäpä ne reissuiltaan palasivat takaisin kotiin. Että tällaisia aikoja elämme nykyisin.



Päivitetty 8.2.2013 21:01, julkaistu 8.2.2013 20:52.

Susi liikkui valoisaan aikaan pihoilla Turussa

Turun ohitustiellä nähtiin varhain perjantaiaamuna susi. Paikallisten petoyhdyshenkilöiden vahvistamien havaintojen mukaan susi liikkuin päivän aikana muun muassa ohitustien ja Turun lentokentän maastoissa.

Eläimestä tehtiin iltapäivällä tuoreita jälkihavaintoja Moisiontien ja Tampereen valtatien välisellä alueella.

Poliisi ja riistanhoitoyhdistyksen edustajat jäljestivät sutta illalla kahden ja puolen tunnin ajan Moisiontien, Vaistentien, Vähämoisiontien ja Tampereen valtatien alueella. Poliisin määräyksestä susi olisi lopetettu, jos se olisi havaittu rajatulla alueella.

Jäljestys lopetettiin, kun susi oli suurella todennäköisyydellä poistunut alueelta Tampereen valtatien itäpuoliselle alueelle, joka ei ole asutuksen välittömässä läheisyydessä.

Jäljestyksessä tehtyjen havaintojen mukaan susi oli kulkenut päivänvalon aikaan alueella sijaitsevien asuinrakennusten pihoilla.

Jäljestystä haittasi kohtalainen lumisade ja kova tuuli.

2

260

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liinakkoharja1

      Siellä olisi posti jaettuna, von Lagerbomille.

      • Hirnuva orhi

        Huomasin, mutta ei toivotunlaista..:-(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      394
      1056
    2. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      325
      1035
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      797
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      772
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      736
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    8. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      665
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      651
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      650
    Aihe