Susiasiaa edelleen

Maamme nykyisen linjauksen mkaan sudet saavat vapaasti liikkua asutusalueilla ja voi sitä onnetonta joka häiritsee liikkumisiaan esimerkiksi aseellisesti. Aseet viedään ja joutuu vielä maksamaan suuret korvaukset sen vuoksi että haluaa turvata lastensa liikkumisen omalla pihallaan vaikkapa.

Sudet saavat siis vapaasti kuljeksia pihamaalla ja asutusalueilla mutta annappa olla jos siellä on vapaana kissa tai koira niin jo on kiireellisesti eläinsuojeluihmiset kaappaamassa kyseisen eläimen ja pyytämässä ko eläimestä maksua. Muutama kymmenen vuotta sitten kissat ja koirat saivat esimerkiksi omalla kylällään kuljeskella rauhassa ja sieltäpä ne reissuiltaan palasivat takaisin kotiin. Että tällaisia aikoja elämme nykyisin.



Päivitetty 8.2.2013 21:01, julkaistu 8.2.2013 20:52.

Susi liikkui valoisaan aikaan pihoilla Turussa

Turun ohitustiellä nähtiin varhain perjantaiaamuna susi. Paikallisten petoyhdyshenkilöiden vahvistamien havaintojen mukaan susi liikkuin päivän aikana muun muassa ohitustien ja Turun lentokentän maastoissa.

Eläimestä tehtiin iltapäivällä tuoreita jälkihavaintoja Moisiontien ja Tampereen valtatien välisellä alueella.

Poliisi ja riistanhoitoyhdistyksen edustajat jäljestivät sutta illalla kahden ja puolen tunnin ajan Moisiontien, Vaistentien, Vähämoisiontien ja Tampereen valtatien alueella. Poliisin määräyksestä susi olisi lopetettu, jos se olisi havaittu rajatulla alueella.

Jäljestys lopetettiin, kun susi oli suurella todennäköisyydellä poistunut alueelta Tampereen valtatien itäpuoliselle alueelle, joka ei ole asutuksen välittömässä läheisyydessä.

Jäljestyksessä tehtyjen havaintojen mukaan susi oli kulkenut päivänvalon aikaan alueella sijaitsevien asuinrakennusten pihoilla.

Jäljestystä haittasi kohtalainen lumisade ja kova tuuli.

2

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liinakkoharja1

      Siellä olisi posti jaettuna, von Lagerbomille.

      • Hirnuva orhi

        Huomasin, mutta ei toivotunlaista..:-(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      107
      6788
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      382
      6428
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      62
      3223
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      117
      2728
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2360
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1535
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe