Mistähän lie johtuva koirani vähän erikoinen tapa. Juuri hetkeä sen jälkeen kun olen lenkillä sytyttänyt piipun, ehkä muutaman henkäyksen vetässyt, niin koira hyvin usein alkaa paskalle. Koita siinä sitten taiteilla yhdessä kädessä hihna ja toisella pitäisi kaivaa pussia esiin ja noukkia se ylös kun vielä suupielessä roikkuu piippu.
Eihän tuo nyt mikään ongelma ole, että ei sillä. Mutta olisi mukava tietää miksi näin. Ja onko muilla samanlaista tai jotain muuta vastaavaa "tapaa" koirallansa.
Toinen mielenkiintoinen huomio on että lähes poikkeuksetta kun tiellä tai ojassa on joku sanomalehti, niin sille pitää käydä pissimässä. Liekö takautuma pentuajan sisäsiisteyskasvatuksesta? Muilla samanlaisia tapoja?
Eihän tuo nyt mikään ongelma ole, että ei sillä. Mutta olisi mukava tietää miksi näin. Ja onko muilla samanlaista tai jotain muuta vastaavaa "tapaa" koirallansa.
Toinen mielenkiintoinen huomio on että lähes poikkeuksetta kun tiellä tai ojassa on joku sanomalehti, niin sille pitää käydä pissimässä. Liekö takautuma pentuajan sisäsiisteyskasvatuksesta? Muilla samanlaisia tapoja?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meidän koira pissaa roskien päälle, jos ne on keskellä tietä, siinä on "mäyräkoiran" kuoret, tölkit ja pullot saaneet terveisensä. Samoin kun jotkut koira tekee läjänsä keskelle polkua siihen pitää lirasta, itse tekee ojan pohjille, ja pensaiden juurelle mahdollisimman kauas tiestä ja polusta, eikä yleisöä saa olla paikalla.
meidän koirat tekee koirapuistoon mennessään täysin samaan paikkaan aina kakkansa, toinen toiseen nurkkaan puistoa ja toinen toiseen nurkkaan :) ei kakkaa siellä ollessaan mihinkään muualle
Meillä huipulla tuulee, toinen kiipee lähes joka kerta kadun varrella olevien korkeiden lumikasojen päälle. Toimittaa potta-asiansa siellä ja kikareet valuu iloisesti tien poskeen josta ne voi korjata pois.
Meillä nuo neidit menee aina mahdollisimman kauas tiestä, (silleen että saa ite hypätä hankeen perässä ) tekemään tarpeensa. Siellä sitten tarvon lumihangessa joka on polvien yläpuolelle siivoomaan jäljet pois :D
Tuttuja juttuja. Samoin meillä molemmat koiruudet kakkaavat aina kinoksen päällä ja lumetttomalla kaudella kauemmas metsän puolelle. Tekevät myös nurmikolle, mutta silloin korjaan aina pois. Eivät tee kotitielle, koska pienestä pitäen olen vienyt tienpätkän nopeasti lyhyellä hihnalla. Ja toinen pissii aina kaikkien roskien päälle, vaikka ois tulitikkuaski niin siihen sihdataan. Oisko tuo piippujuttu jotain semmosta, että koira tulkinnut asian niin, että nyt tulee tuo tuoksu voin mennä rauhassa kakalle. Koirallehan voi jopa opettaa, kun sanoo kakka määrätyssä paikassa se menee ja tekee tarpeensa rajatulla alueella. Vie aikaa, mutta toimii jos jaksaa olla kärsivällinen.