pääsöö nykyään helpolla. Jotkut ne vaan kynsiään viilaa oppitunnin aikaan, ja ovat omilla gmail sivuillaan. Sekä tekstailevat omia asioitaan. Eihän oppilaatkaan saa tunnilla pitää kännyä päällä, että täytyy olla äänettömällä, niin miks sit opet saa?
Kaikki läksyt jää kotiin, ja täytyy tulla itse toimeen, jos kysyy neuvoa, niin sanotaan, että koitahan nyt itse, että opit.
Kyllä niille raha kelpaa.
En yleistä tässä kaikkia opettajia. Hyviäkin on, mutta paljon myös laiskoja, joille tosiaan on tärkeintä raha, ja pitkät lomat.
Kaikki läksyt jää kotiin, ja täytyy tulla itse toimeen, jos kysyy neuvoa, niin sanotaan, että koitahan nyt itse, että opit.
Kyllä niille raha kelpaa.
En yleistä tässä kaikkia opettajia. Hyviäkin on, mutta paljon myös laiskoja, joille tosiaan on tärkeintä raha, ja pitkät lomat.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Hei! Oisit käyny kouluja ni voisit nyt olla opettaja itekki! Siellä vain päivittäisit facea ja nostaisit isoa palkkaa helposti.
Tai oisit edes sen verta opiskellu että voisit lastasi auttaa, ei ne ala-asteen läksyt mitään avaruustiedettä ole!
En yleistä, että kaikki äidit olisi yhtä laiskoja, mutta....
Onko sinulla kitinä Maija omakohtaisia kokemuksia? Että olet yksi niistä laiskoista opettajista, jotka ovat aikoinaan valinneet uransa opettajiksi sillä perustein, että saa vähällä vaivalla paljon rahaa? Kyllä, jos opettajaksi lukee, täytyy myös tehdäkin sen eteen töitä, eikä vaan maleksia. Mut meitähän on moneksi. Minä en ainakaan ilkeisi nostaa tekemättömästä työstä palkkaa, ja kyllä tosi-asia on, että opetttajalle kuuluu opetus. Muutoinhan jos vanhemmat joutuu opettamaan, niin on sama olla kaikilla lapsilla kotiopetuksessa.
Joo, minähän saan huippuliksaa enkä tee mitään. Oppilaat saa tehdä tunnilla mitä haluaa ja odotan että vanhemmat opettavat kotona kaiken tarpeellisen kun ovat lapsensa maailmaan hankkineeet! On paljon kivempaa jos kaikki kitisevät kakarat jäisivät kotiin päiviksi armaitten äitiensä hoiviin, ettei minun tarvitsisi heitä päivisin katsella ja saisin rauhassa nettailla!
Toistetaan, kun ei tunnu menevän oppi perille vieläkään. Jos olisit käynyt koulusi, niin olisit nyt opettaja ja saisit sitä "helppoa" rahaa. Ei nyt tarvitsisi nimettömänä räksyttää netissä. Voisit muuten vilkaista peiliin ja miettiä, että onko oma panoksesi lapsen koulunkäynnissä riittävä?
Taisi osua arkaan paikkaan, kun meni herneet nokkaan. Ei oo ollu tapana nostaa palkkaa tekemättömästä työstä. Ja sinun täytyy katsoa peiliin, kun oikein lietsot, että kun lukee opettajaksi, niin vähällä vaivalla saa hyvän palkan. Ei käy minulle. Ennemmin luon vaikka paskaa, ja saan siitä huonoa palkkaa, kuin olisin opettajana lasten kustannuksella.
Miksi yx äiti on katelinen opettajille???
minäkin oon kateellinen kun niillä on niin pitkät lomat, mutten ikinä haluaisi opettajaksi kun tuttuni on, jä näyttää olevan joskus aika väsynyt työhönsä ja suunnittelee alan vaihtoa. Ja hän saa huonompaa palkkaa kuin minä ja on opiskellut pitempään, siitä hän on mulle ainakin vähän kateelliinen!
Joo, ei opettajat palkalla hurraa. Ja koulua on käytävä melkoisen kauan...
Kyllä opettajalla pitää olla oikeus selailla nettiä työaikaan. Muutenhan siihen joutuisi käyttämään vähäistä vapaa-aikaansa
Opettaja täyttää monesti wilmaan tuntinsa aikana poissaoloja, tuntisuunnitelman toteutumista ym. Kännykkä ei kuulu oppitunnillille, ellei sitä käytetä tiedonhakuun.
Joo mut, eikö sitä wilmaa jouda tutkailemaan välitunnin aikaan? Vai onko silloin kiire kaffelle?
Ykskin ope on aina myöhässä tunnilta 10-15 min, ei tarvi ihmetellä mix kaikki läksyt jää kotiin. Koska 45 min oppitunnista ei jää jäljelle kun vaivaiset 30 min. Ja jos oppilas myöhästyy, niin heti tulee merkintä. Eihä muissakaan työpaikoissa saa myöhästellä.
Nykyään on vallattomat oppilaat ja puolivallattomat opettajat.
Vanhemmat kuormittavat liikaa opettajia turhilla yhteydenoillaan ja vaatimuksillaan. Koulun syy, jos lapsi ei sopeudu yhteiskuntaan.
Lasten vanhemmat ovat itseasiassa,Opettajien työnantajia. Toki työnantajilla pitää olla mahdollisuu tarkkailla mitä koulumaailmassa sattuu ja tapahtuu.
Tiedän tapauksen jossa, Opettaja harva se ilta soitti humalassa, oli kyllä pyytämässä vanhempain iltaan,mutta kuitenkaan, Kyseinen opettaja ei itse koskaan tullut vanhempainiltaan. Taas seuraavan iltana soitti humalassa.
Vaikeaa oli saada selvää hänen todellisesta tarkoitusperästään.
Kysymyksessä oli vielä naisopettaja. Poikani oli jo tuolloin aikuisen miehen kokoinen,hyvin useasti hän joutui olemaan lapsenvahtina vaikka opettajaäiti oli kotona, useinkin humalassa.
Opettajan pitäisi vilkuttaa puoliveltolla kaikille valittaja vanhemmille. Piste.
Koulussa jos ja kun sattuu,jotain poikkeavaa oppilaan kanssa. Opettajat soittelevat ja viestittelevät oppilaan vanhemmille.Ovat vaatimassa oppilaan
vahempia ratkaisemaan jotain koulussa tapahtunutta ongelmaa., vaikka opettajan
pitäisi itse kyetä ratkaisemaan kyseiset asiat. vahemmatkin usein käyvät töissä,
heidänkin työmaan ongelmat on heidän itse ratkaistava,eivä he voi olla
pyytämässä koulumaailmasta ja opettajilta apua ongelmiin.
Hyvin usein opettajat ovat syyllistämässä oppilaan vanhempia,.
Puhutaan koulukiusaamisesta, entäpä kun opettaja onkin koulukiusaaja,.
Olen itse kokenut mitä on olla, Opettajan koulukiusaama. Seitsemän pitkää vuotta, tuota opettajan, kiusaamishevettiä kesti,on yleensä ihme että jaksoin.
Opettajakin on vain ihminen,hänenkin perhe-elämässä pelaa samat elämän lainalaisuudet kuin meillä tavan kansalaisilla.Ns, kaikki ei menekkään putkeen,viedäänkö perhe.elämän riitaisuudet koulumaailmaan. Kohteeksi päivänaikana joutuvat täysin syyttömän oppilaat Valitettavati tällaistakin tapahtuu.
Pääasiallinen kasvatusvastuu on vanhemmilla. Totta kai siitä otetaan yhteyttä kotiin, jos lapsella on pulmia koulussa. Siitähän se vasta poru syntyisi, jos lapsen huoltaja ei saisi tietoa koulunkäynnistä. Sitä on aika vaikea opettajalla korjata tilannetta, jos lapselle ei kotona opeteta mitään käytöstapoja.
Vanha sanonta meni jotenkin näin,kun puhutaan mitä haluaisit tehdä kunhan tulen aikauiseksi. Talvella haluaisin olla,Jokilaivan kapteeni ja kesällä opettaja.
Talvella joki on jäässä, ja Opettajilla pitkät kesälomat.
Onhan niitä homo-opettajiakin, oletko kenties hän joka haluaa vilkutta puoliveltolla
lasten vanhemmille?
Opettajathan ovat niitä laillistettuja koulukiusaajia. Piste.
Vielä jatkuu sama laulu...Pelottavaa ajatella, millainen ihminen päättää yhteisistä asioista...
Entäpä millaisia ovat ne päättäjät, jotka ovat sallineet esim.Sateenkaarifilmin esittämisen. Asiasta tietoisina eivät ole milläntavoin reakoineet kyseiseen asiaan.
Mitä pahaa jossain Sateenkaarifilmin näyttämisessä on? Jos käsitän oikein, siinä puhutaan lesbo ja homo perheistä. Olisipa minunkin lapsille näytetty vaan ei ole, olisi saattanut tulla elämässä paljon suvaitsevaisempia eikä homokammoisia. Tänä päivänä ei tuollainen vanhoillisuus mene enää läpi, sanon ett höpö höpö, älä jauha tätä enää. Uksovaiset perheet saattavat närkästyä tällaisista asioista, mutt atodellisuushan on että sateenkaariperheitä on olemassa eikä mikään laki sitä kiellä.
oulun aluehallinto virasto päällikkö koulutoimen tarkataja ryhtyy pika puoliin hommiin ja panee sairaat linnaan ja salaaja maantielle viroista
Mutta mitä tapahtuukaan väärien ilmiantojen tekijälle, toisten ihmisen kunniaa loukkaavalle, kotirauhaa ja lähestymiskieltoa rikkovalle "valveutuneelle" kansalaiselle kuten sinä?
"Kkk.kuu" Mikä siinä filmissä loukkaa sinua?
http://www.sateenkaariperheet.fi/
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/090207123916HL?OpenDocument
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sateenkaariperhe
http://www.blogilista.fi/avainsana/sateenkaariperhe
Kurkkaa noiden linkkien taakse, niin avartuu näkemyksesi ja huomioithan, että mukana on myös Kelan sivut. Eli lait hitaasti valmistuvina, monen vaalikauden yli kiisteltyinä, tulivat lopulta päätetyiksi ja täytäntöönpannuiksi. Ja kaikki tämä sinulta salaa?!
Oletko se viimeinen mohikaani maailmassa, joka sai tietää, että on olemassa homoseksuaaleja ja he perustavat toisten homoseksuaalien kanssa liittoja.
Koeta kestää tämän tiedon kanssa, kyllä se siitä ajan kanssa lutviutuu, sykkeesi laskee ja näet ympärilläsi muitakin ratkaisemattomia ongelmia kuin homoseksuaalisen yhdyntämielikuvan.
Töillään hekin palakkansa ansaitsevat, veronsa maksavat ja kaupasta maitopurkkinsa hakevat ja rakkaudella, suvaitsevaisuuteen lapsensa kasvattavat.
Miten lienee sinun laitasi?
No se nyt vielä puuttuisi että homot pitäisi elättää, tottakai heidänkin täytyy työllä ansaita palkkansa.Minun syke ei nyt nouse jos homoja näänkin. Miksei ne tule ulos kaapista jos se on normaalia? Mohikaani en ole, ei ole sukujuuria Pohjois-Amerikkaan. Hetero olen, enkä varmaan viimeinen, ennen ne homot maailmasta loppuu kuin heterot, me nähkääs pystytään lisääntymään. Vahinkojakin sattuu kaikki jälkeläiset eivät ole normaaleja, niitä kutsutaan homoiksi.
Tietämätönkö, ymmärtämätönkö vai röyhkeä vain, jolla on tarve todistella paremmuuttaan. Ei ne homot maailmasta häviä vaikka kuinka räksytät. Eikä myöskään syyt kiusata jotakuta tai jotain ihmisryhmää. Sivistymättömyyttä on ollut ja tullenee aina olemaan. "Homō hominī lupus est." = "Ihminen on ihmiselle susi."
Sokrateen (469 eaa.–399 eaa) sanonta "ihminen on ihmiselle susi", eli ihminen kohtelee lähimmäistään raakalaismaisesti, ellei häntä opeteta ihmisten tavoille, ns. olemaan ihmisiksi. Vain kasvatuksella ihmisestä saadaan inhimillinen, humaani."
Olet säälittävä tuossa suuressa heteroudessasi. Miksi kohkaat asiasta?
Onko tämä Kainuun vanhenevan väestön, autioituvan maaseudun, rahapulassa kituvien kuntien päällimäisin ongelma. Eikö olisi tärkeämpikin asioita pohdittavana ja ratkaistavana.
Herää voimakkaasti ajatus onko suuntautumisesi sittenkään se, minkä uskot olevan ; vaikea keksiä muutakaan syytä vuosia jatkuneelle ahdistuksellesi asian tiimoilta.
Täällä E. taas jakaa harhaisia näkemyksiään. Ei voi olla oikein, että syyttömän ihmisen maine ja elämä pilataan väärillä syytöksillä. Hullut hoitoon ja rikolliset kiven sisään.
Ei mikään laki kiellä,homo tai lespo pareja. Meillä jokaisella on oma elämänkatsomuksena ja vakaumuksensa,sateenkaari filmi on enempi aikuisten
juttuja,harvemmin keskenkasvuisen lapsen nähtväksi sopivaa. Lapsi jolle sukupuolinen identiteetti ei vielä ole itselle oikein auennut,en näe että sateenkaarifilmi on soveliasta katsottavaa. Jokainen toki taaplaa tyylillään.
Miten hetero mies joka on joskus ollut naimisissa naisen kanssa, voi yhtääkkiä
muuntua miehiä käyttäväksi homppeliksi?
Kuka teistä on nähnyt sen em. sateenkaarifilmin? Paljon puhuttiin myös moottorisahamurhaajasta, mutta kukaan ei sitäkään filmiä ollut nähnyt. Hyrynsalmelaiset voisivat kirjoitella omalla palstallaan.
"Kkk.kuu" Haloo!!
Ei seksuaalinen suuntautuminen ole elämänkatsomus tai vakaumus!!!
Se EI ole valintakysymys tai oppimiskysymys. Se ON ihmisessä!
Olipa sitten homo-, bi- tai heteroseksuaali ei liene ilmaisuista älykkäin käyttämäsi "käyttää" termi; vai käytätkö sinä heteropuolisoasi?
Tietoa näistä asiasta on saatavilla pilvin pimein. Asennevammasta voi tietoa kartuttamalla ja kilvoittelulla parantua, homoseksuaalisuudesta ei.
Keskiverto suomalaisperheen televisio on olohuoneessa auki, riippumatta siitä, onko perheen pienimmät läsnä. Sieltä tulee päivittäin uutiskuvaa sodasta, väkivallasta, kidutuksista, raiskauksista, köyhyydestä jne, tulee poliisisarjoja, joissa viihteenä on "pahan" hävittäminen tappamalla, tulee TosiTV:tä joissa kieroilemalla, juonittelemalla ja toista selkään puukottamalla hankitaan sievoinen voittosumma ym
Ja mielestäsi filmi, jossa kerrotaan erilaisista perhemuodoista, traumatisoi lapsia????
Heteroseksuaaleilla ei ole enää hegemonia, hyväksy se, niin et nolaa mielipiteilläsi itseäsi.
Koita jo tajuta, ettei mitään asiattomia filmejä ole näytetty koululaisille. Kaikki tapahtuu ainoastaan sinun päässäsi ja siksi tarvitset hoitoa.
Jos joku on tehnyt jotakin väärin, niin kertoisitteko mitä te olette tehneet oikein.
Täytyisihän jokaisen tajuta ettei homo ja lesbo liitot ole normaaleja, eiväthän he voi lisääntyä keskenään.Raamattussakin kerrotaan tästä asiasta. Älä rupea inttämään mitään, laithan perustuvat kymmeneen käskyyn, tottakai niitä rikotaan kun ei ole älyä. Jos olet niin homo myönteinen niin tule ulos sieltä kaapista, seuraavaksi varmaan himoitset jo viatonta eläintä.
Mitkään lait eivät perustu raamattuun, ne on vain käytösohjeita niille, jotka siihen uskovat. Suomen laki ei kiellä homoja ja lesboja avioitumasta, eikä hankkimasta lapsia. Uskovaisiakin on homoja, eivätkä he siitä muuksi muutu vaikka monet uskovaiset tuomitsevat heidät koska uskovat täysin kirjaimellisesti raamattuun. Monet yksinhuoltajaisät ja äidit hoitavat hyvin lapsiaan, ja vielä paremmat lähtökohdat on, jos on kaksi hyvää vanhempaa, olivat he sitten samaa sukupuolta tai eivät.
"Normaali"
Annoitko itsellesi luvan nimittää itseäsi normaaliksi? Keneltä muulta sait mandaatin?
Raamatulla haluat lyödä päähän?
(Matt. 22:34–40) Rakkauden Kaksoiskäsky. Opettele ja sisäistä.
Eipä olisi sinuakaan jos vanhempasi eivät olisi heteroita. Älä tapa , alä varasta...
No täällähän se taitaa olla varsinainen vitsiniekka, rupeappa lisääntymään itsesi kanssa, samaa sukupuolta olevan kanssa. Taitaa teidän suku loppua siihen.Annoin luvan itselleni. En tarvitse mandaatteja, enkä lyö Raamatulla.Taidat uskoa Darwinin oppiin, no itseppähän teet valintasi. Minun puolestani saat kysellä itsellesi lupia, minä en aio tulla kysymään sinulta mitään lupia, koska tiedän ettei sinulla ole valtuuksia niitä myöntää. Monennessako polvessa olette lisääntyneet ilman vastakkaista sukupuolta, voitko vastata.
Kiihottaako sinua ajatus homoista? Mitä he tekevät ja miten tekevät? Onko tämä ainoa epäkohta maailmassasi? Miksi huutelet homoja ulos kaapeista? Mitä teet sillä tiedolla? Miksi juuri SINUN nimenomaan se tulisi tietää? Miksei naapurin Kaisaa tai Villeä tämä asia vaivaa? Kiihottaako sinua heterojen parisuhteet? Kiinnostaako sinua ketkä hankkivat lapsia, kieltäytyvät hankkimasta tai ovat tahtomattaan lapsettomia? Onko se sinun asiasi vai heidän henkilökohtainen asiansa?
Mistä homokammosi sai alkunsa? Oletko tullut homon hyväksikäyttämäksi? Jos, niin tuntuiko se kivalta /pahalta tai kiihottavalta?
Homoseksuaalit saavat ennen pitkää adoptio-oikeuden; ahdistaako se sinua? Pääsevät kasvattamaan lapsiaan rakkaudella. Asuinpaikasta, kansallisuudesta, rodusta, ihonväristä, vammaisuudesta, seksuaalisesta suuntautumisesta huolimatta tasavertaisiksi kansalaisiksi niin kuin YK:n hyväksymä Lapsen oikeuksienjulistuksessakin sanotaan. Ennen kaikkea sen 10 artikla on tärkeä, yhteiskunnan toimimisen kannalta:
"Lasta tulee suojella sellaisilta toiminnoilta, jotka saattavat kasvattaa hänessä taipumuksia rodulliseen, uskonnolliseen tai muunlaiseen syrjintään. Häntä on kasvatettava ymmärtämykseen, suvaitsevaisuuteen, kansojen välisen ystävyyden, rauhan ja yleismaailmallisen veljeyden hengessä sekä täysin tietäen, että hänen tarmonsa ja kykynsä olisi saatettava palvelemaan hänen lähimmäisiään.
Hyväksytty Yhdistyneiden kansakuntien yleiskokouksessa 20. marraskuuta 1959"
Uskot Raamatun luomiskertomukseen? Mihin kaappiin ajattelit tunkea Darwinin opit?Luetko kuin piru Raamattua, poimien sieltä tietyt kohdat, hakien tukea mielipiteillesi? Se on Raamatulla päähänlyömistä. Älyä tarvitaan sen kirjan oppien ymmärtämiseen. Ja jokainen älykäs tulee löytäneeksi sieltä kohdan, jonka perusteella oivaltaa sanonnan: Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten. Tai Kun yksi sormi osoittaa kanssaeläjää niin vähintään kolme osoittaa osoittajaa itseään. Syyllisiä ja syntisiä olemme kaikki.
Mielipiteidesi perusteella sinun ei tulisi lisääntyä minkään kanssa. Se olisi rikos ihmisyyttä vastaan. Olet maalannut itsesi nurkkaan, josta et pääse elinaikanasi. Aika on ajanut mielipiteittesi ohi jo vuosikymmeniä sitten.
Hae apua ahdistavaan ajatuskierteeseesi. KYSYMYKSIINI EI TARVITSE VASTATA; kiitos jos jaksat pohdiskella niitä itseksesi.
Terveisin neljän heterolapsen ja kolmen heterolapsenlapsen hetero-ISO-äiti.
Tulee tässä mieleen, ettei kaikkien olisi niin väliksikään lisääntyä, kun jälki on tämännäköistä. Heterous ei ole tae älykkyydestä, valitettavasti.
Homous ei periinny - tyhmyys ja pikkumaisuus kyllä.
homot eivät saa ikinä adoptio oikeutta. Miksi jonkun lapsen elämä pitäisi pilata heti kättelyssä, kysymättä häneltä mitään, antamalla hänet homojen kasvatiksi?
Minusta kukaan lapsi ei ole niin paha, että ansaitsisi semmoista kohtaloa.
Koko teksti muutenkin niin uskomatonta jargonia ettei siitä saa mitään selvää, miksi kirjoitat vain peräkkäin sata retorista kysymystä, missä teet sairaita olettamuksia kyseisestä kommentoijasta, josta et tiedä mitään. Et ole älykäs vaikka luulet niin, aika ei ole "ajanut mielipiteittesi ohi jo vuosikymmeniä sitten", homot, ja homomyönteiset ovat vain alkaneet räkyttää niin isoon ääneen, että teistä se ehkä tuntuu siltä, kuin teitä olisi paljonkin. Homot ovat hyvin pieni vähemmistö, eikä niiden takia pitäisi ottaa lapselta oikeutta isään ja äitiin.
Arvasin että kirjoittaja on nainen, oikein vanha puuma, jolla ei enää nalli syty.Jos minä kerron että olen normaali, eli hetero. Niin miksi sinä rupeat riehumaan, sinulla itselläsi taitaa olla ongelma, en aio lisääntyä, minulla se on valintakysymys. Sinua taitaa luonto suojella, eihän kukaan halua tuollaisen vanhan puuman kanssa pariutua, jolla on jo karva irti ja limakalvot kuivuneet. Rupea vain kaivamaan itsellesi omaa hautaa, jos osaat sitäkään. Ps. Minua ei pikkukummassa puppelipojat tule hyväksikäyttämään.
Kylläpäs olet sairas ja vasta lukemaan oppinut Iso- äiti, toivottavasti jälkeläisistäsi tulee normaali ihmisiä. Tuolla alempana palstalla on sinulle vastaus. Toivottavasti sinulla on aikaa itselläsi nuita juttuja lukea, älyähän sinulla ei varmaan riitä niitä tajuamaan. Onneksi et pysty jälkeläisiäsi enää pilaamaan.Mikäli otetaan huomioon sinun Äö:si, niin älä kerro sitä lukua kenellekkään, ymmärrät varmaan mitä tarkoitan.
Retoriset kysymykset ovat ihan oikein; et pysty vastaamaan yhteenkään järkevästi sen paremmin kuin pystyt perustelemaan vastauksiasi.
Pyrit tiettyjen kansalaisten yksilönvapautta rajoittamaan - millä oikeudella?
Homot meitä keskiverto kansalaisia ei pelota. Sinua vain. Eivät pure, vauhkoa, vie omaisuutta, kerjää, varasta, panettele muita, pyri sortamaan kenekään kansalaisoikeuksia, eivät ryhmänä käy valtataistelua heteroja vastaan, eivät aiheuta yhteiskunnallista sekasortoa tai ole vaatimassa yhteiskunnalta erikoiskohtelua - elävät elämäänsä normaaleina yhteiskunnan jäseninä. Ei heidän elämäntehtävänään ole olemassa olollaan aiheuttaa kaltaisillesi mielipahaa.
Elä ja anna toistenkin elää.
Homopelkoosi lienee joku syy. Ehkä kyvyttömyys, hyväksikäyttö, ahdasmielinen seksikielteinen kasvatus, mielenterveyden järkkyminen, opettajan kiusan kohteeksi, yhteisön ulkopuolelle joutuminen tms.
Sohit ympäriinsä millä vain asialla, kiukkuilet ja paljastat, että sinulla on paha olla. Apua ahdistus ongelmiin on saatavilla.
Lasten elämä pilaantuu vain, kun joutuvat elämään ahdasmielisten kanssa samassa maailmassa. Kouluissa on jo lapsia, jotka elävät sateenkaariperheissä. Koetko olevasi oikeutettu päättämään heidän elämästään, sen lisäksi että pyrit päättämään heidän vanhempiensa elämästä? Lietsomalla homokammoa aiheutat kenties vahinkoa heidän kehitykselleen. He eivät ole keneltäkään enempää vailla kuin ihmisarvon.
Mistä muuten tiedät vanhojen puumien karvan irtoavan ja limakalvojen kuivuvan; onko omakohtaista komemusta??? Onko se ainoa kokemus??
Olen jo pariutunut ja jatkanut sukua. Heillä kaikki hyvin. Minulla kaikki hyvin :)
Miten sinulla?
Voi ystävä hyvä, tietäisitpä. Enempi kuin normaaleja ovat jälkeläiseni - ei siitä sen enempää.
Mutta sinulla on asiat paljon huonommin kuin kylillä on puhuttu.
Vuosia jatkuneet tekemisesi ja julkaisemasi tekstit ovat meidät kanssaeläjät saaneet kyllä vakuuttumaan, mikä on ÄÖ:si ja henkinen tilasi.
"Älä lähesty härkää edestä, hevosta takaa ja idioottia mistään suunnasta."
Pitää näköjään paikkansa.
Auttaa ei voi sitä, joka ei ymmärrä edes apua tarvitsevansa.
"Minua ei pikkukummassa puppelipojat tule hyväksikäyttämään."
Ei, ei käytä hyväksi, vaikka kuinka olet sitä vuosia rukoillut ja ruikuttanut.
Joku taso se on säilytettävä.
Onko sinun valintakysymys lisääntymättömyytesi, vai ympäröivän yhteisön eduksi luettava, ettei ole ollut niin itseensä kyllästynyttä.
Tyhjä tynnyri, nimimerkki kertoo kaiken sinusta. Sen verran minä tiedän että puppelipoikien kanssa en pysty lisääntymään.Sinä kirjoitat olettamuksia, ettei minulla ole jälkikasvua.Ajatteleppa mitä haluat, kaikkitietävä.Sinun puolestasi voin rukoilla, ettei sinun tyhmä ja kieroutunut sukusi enää lisääntyisi.Minulla ei ole ollut ongelmia löytää naisia. Minä olen itse pystynyt tason säilyttämään, sinusta en olisi niinkään varma. Onko sinulla itselläsi ongelma ? Etkä kelvannut muille kuin samaa sukupuolta olevalle, omapahan on valintasi.
Sinähän tuossa juuri kerrot, kysymysmuodossa. Valitettavasti en pysty sinua auttamaan karvanlähtö ongelmasi kanssa, enkä kalvojesi kuivumisen johdosta. Suosittelen sinulle kuitenkin jotain voidetta ja toivottavasti partnerisi ei huomaa pimeässä karvan lähtöä. Kehumaan en saamisillani rupea, mutta toivotan sinulle liukkaita kelejä, älä rupea puhumaan kesken aktin, partnerisi saattaa saada alemmuus kompleksin.
Tottakai sinun jälkikasvusi on enempi kuin normaaleja, sinä vain olet epänormaali, eli kehenkähän lapset ovat tulleet ? Taas olettamuksia, en ole aikaisemmin julkaissut tekstejä. Sinun maailmasi taitaa olla kuvittelua ? Millä sinäkin voit ketään auttaa ? Leiki sinä vaan niiden fantasioittesi kanssa, minulle on ihan sama mistä suunnasta menet toteuttamaan haaveesi eläinten kanssa, jospa se idiootti tuleekin sinun luoksesi, täyspäinenhän se ei kuitenkaan voi olla.
No ei tuohon tarvitse nero olla, homothan eivät lisäännytkään.
Negrofiilien ongelmie nuo kuivat limakalavot - ja sehän on kiellettyä vainajiin sekaantuminen. Niin kauan kun sokeri suussa sulaa, asiat kyllä luonnistuu.
Kuivat limakalvot - hmmm - kokemuksestako puhut; ei oo tainnu partnerisi kastua.
Ei kyllä oo ihme, kun näitä kannanottojasi lukee. Ei tämmösellä käytöksellä oteta elävää naista eikä kyllä pietäkkään.
En oo tuosta karvanlähöstä kuullu - mut nykynuoret sheivaavat kyllä innokkaasti; on muotia sellainen paljas.
Isot poijat kyllä kertoo sitten sullekin, miten hommat hoidetaan, ettei kuivuuden kitka hierrä paikkoja rikki. Ne on taiten hoijettava nämä asiat, ei niihin kaikista neuvomata oo. Tulehan tuohon huoltsikan baariin jonain aamuna niin neuvomma sulle konstit.
Kyllä se sullekin vuoro tullee. Suusi siivoat, niistät nokkas ja nostat housusi, nii eiköhän tuo joku armahtane sinutkin puutteestas.
Älä esittele ihteäsi alfaurokseksi - häpeäksi oot koko miessukukunnalle - eikä puheittesi perusteella oo rahkeitakaan siihen.
Kuulutko sinä niihin kikkelimarttoihin ? Voi poloista.
Negrofiliasta en ole kuullut, sinulla taitaa olla omakohtaista kokemusta ko asiasta.Pistäppäs sokeri suuhun, jos uskot noihin neuvoihisi ja haluat harrastaa kyseistä toimintaa, ole hyvä vaan.Taidat itse elää puutteessa kun siellä luuhaat päivät pitkät. Karjut on erikseen, siellä ei taida olla niitä nimeksikään.
Onko nämä viestit muka kouluikäisten vanhempien lähettämiä? Eipä voi muuta sanoa, että voi lapsiparat! Vanhemmat voisivat tukea lapsiaan koulunkäynnissä eikä lietsoa tällaista kouluvastaisuutta. Jos ongelmia ilmenee, voi kirjoittaa vaikaa wilmaan viestiä eikä tänne. Wilmassa ei voi kirjoittaa nimettömänä mutta tuleepahan harkittua, mitä kirjoittaa.
Toivon että tämä ketju on epätoivoista pilaa eikä lasten vanhempien aivopieruja! Asenne koulua kohtaan kun tahtoo tarttua sieltä kodista.
minä kait käyn harva se ilta lukemassa suomussalmen sivuja. kuka kieltää lukemasta ja kommentoimasta. huvittaa nämä teijän jutut ja ongelmat. meillä sotkoo joka jutun joku sekava nanten akka.
Lavian-kunnassa, Koulun-Rehtorin tietokoneelta löytyi tallennettuna, Lapsi-pornoa
ja lapsiin kohdistuvaa epä siveellistä aineistoa. Asian ilmiantoi täysin ulkopuolinen henkilö.
Rehtori itse irtisanoutui virastaan,silti tuomittiin tuntuviin saakko rangaistuksiin.
Herää kysymys, kuinka laajaa lpoulta,lapsiin kohdistuva seksuaaline härintä, erinäisine muotoineen lopulta opettajien tekemänä onkaan? Eikä kainuu ole
siinäkään suhteessa mikään nuhteeton reservatti ole.
Täällä vain hyvävelijärjestöt suojelevat toisiaan.
Lavian tapauksesta on julkisesti kerrottu tiedotus välineissä.
Ja on näitä tapahtunut tanssin opettajien lastetarhan opettajien ja ratsastuksen opettajien tekeminä tapauksina.
Eri tavoin häiriintyneitä on joka ammattikunnassa, kuten tiedät.
Herää kysymys, miten laajalle heidän, normaali kansalaiseen menevä vainoaminen voi edetä, ennen kuin päädytään tahdonvastaiseen hoitoon.
Pedofilia, raiskaus ja seksuaalinen hyväksikäyttö ovat rikoksia.
Homoseksuaalisuus ei .
Homoseksuaalisuuden kriminalisointi päättyi jo 1971 ja tautiluokituksesta se poistui 1981, joten aikaa on ollut kyllä kansalaisilla sisäistää se, ettei heitä loputtomasti voi julkisesti kivittää ilman seuraamuksia.
Näyttää edelleen löytyvän heitä, jotka eivät pysy ajantasalla. Valitettavasti.
Kun kiertelin töissä,eripuolilla tätä armasta suomenmaata,eräällä työmaalla ei ollut
juurikaan muutoin pesumahdollisuutta kuin käydä kaupungin uimahallissa.
Sattuipa erään kerran tällainenkin tapaus, olimme työkaverini kanssa tulleet juuri saunasta tarkoituksenamme alkaa käymään suihkussa. Saunan puolelta tuli myös meille entuudestaan tuntematon mies suihkuhuoneeseen, ilman mitään ennakkovaroitusta mies hyökkäsi häntä ojossa kaverini kimppuun, kainuulaisen
miehen luonto hieman kiehahti vieraan mokomasta yrityksestä. Iso nyrkki heilahti
häntyri miehen leukaperään ja vain yhdellä lyönnillä, niin mies kuin häntäkin lerpahti veltoksi. Nostimme kaverini kanssa, kyseisen häntyrin suihkuhuoneen seinää vasten istualleen jatkamaan tyrmäyksen jälkeisiä unia. Mikäli häntyrillä lienee vähäkään järkeä, uskon että edellämainitunlaiset yritykset, luulisi loppuneen ? Tapaus sattui kesällä 1976, erään eteläkarjalaisen kaupungin uimahallissa. Tapasimme kyseisen kaverin paripäivää myöhemmin työstä palatessamme kaupungilla, kasvot mustermilla kuin jyränalle jääneellä.
Ps, ei sitä nyt sentään kaikkia ihmisiä ole mahdollista häntiä,vaikka Homot niin
näyttää luulevan
Jos yksi homo on sinua lähennellyt, et voi yleistää! Hän on ollut ehkä sairas, kuten niin monet miesraiskaajant ja lääppijät . Ja niitä on kai naisiakin. Mikä hiton homokammo sinulla on kun luulet että kaikki homot yrittää kaikkia miehiä. Olen jopa kuullut että joku mies ei uskalla mennä homomiehen kanssa samaan saunaan, ihan naurettavaa! Kai siitä homoudesta on ruvettu vasta puhumaan luonnollisena asiana ja hitaammin hoksaavat eivät ole sitä vielä sisäistäneet normaaliksi asiaksi. Myös eläimissä on homoutta, luin netistä. Eli tekeekö eläimet silloin syntiä vai onko Jumala luonut ne sellaisiksi?
Yksikin Homo joka alkaa lähentelemään jossain kaupungin uimahallin suihkussa
on jo liikaa. " Vallankin kun on täysin tuntemattomia toisilleen "
Silloin kun olemme käymässä saunassa ja suihkussa, henkilökohtaisesti voin sanoa, jokainen miespuolinen joka alkaa lähentelemään häntyrihommat mielessä
takuu varmasti putoaa kuin eno veneestä.
Mistä ihmeestä näitä homppeleita ilmaantuu vallankin lukeneiden keskuudessa?
Mutta on myös ihan yhtä liikaa ne törkeät miehet jotka lähentelevät milloin missäkin, varsinkin päissään kuvittelevat että kaikki naiset ovat heitä varten! ihan yhhtä sairasta kuin jonkun homon lähentely. Minäkin olen antanut korville erästä inhottavaa lääppijää, mutta en mitenkään kehuskele sillä. Äläpä nyt yleistä, jos yksi mies on sinua lähennellyt , et voi sen perusteella muita homoja tuomita! Homot ovat ihan tavallisia ihmisiä, uskoakseni tavallista suvaitsevaisempia kaikkea erilaisuutta kohtaan. Mutta kaikki ihmisethän eivät edes ymmärrä, mitä on suvaitsevaisuus!
Jos naiset pitäisivät älämölöä jokaisesta miesten tekemästä lähentely-yrityksestä tai muuten naista halventavasta käytöksestä niin huh huh!!
Lesbot eivät ole lähennelleet. Naisten homoseksuaalisuuskin on sivistyneempää kuin miesten, oletan....
Täällähän se paljastuukin syy vauhkoamiseesi. Tapaus on ilmeisesti traumatisoinut perin pohjin. - Onko tuo tapaus ainoa "seksuaalinen kontakti" elämäsi aikana?
Kiihottaako väkivalta ja alistaminen seksuaalisesti, kun kerrot tapauksesta noin ylpeillen. Senkin seksuaalisen suunnan omaavilla on nimi. Tiedätkö mikä?
Ei auta kirjoittaa eri nimimerkillä. Tekstisi on tunnistettavaa.
Todellakin... Voi lapsiparkoja, minkälaisilla vanhemmilla heitä on paiskattu...
Tällä keskusteluketjulla ei ole mitään tekemistä koulumaailman kanssa. Täysin mielivaltaista krääsää. Eiköhän jo riitä.
Salarakkailleko he oppitunnilla tekstailevat?
Minä ainakin tekstailen oppilaiden julkisesti rakkaille vanhemmille, he kun tahtovat vastauksen teksti-ja Wilmaviesteihinsä mahdollisimman pian.
Kohta taas koettaa viikko kymmenen, hiihtolomaviikko. Silloin heitetään liidut nurkaan ja persiet olalle. Hip heijaa, eipä ole maistelin tutkinnon voittanutta
Ootko ollu tunnilla todistamassa todeksi väittämiäsi seikkoja? Tiedätkö toisaalta mitä lapsesi sinusta opettajalle kertoo? Niistä tarinoista sitä tulisikin surullinen ketju.
Yleensä henkisesti sairaat ovat hiljaista porukkaa jotka haluaa olla näymättömiä.Joten ei yleistetä aina sanomalla otitko lääkkeet!!!
Homot ei ole uhka Suomen kansalle vaan sukurutsarit.
Opettajan ammatti ei todellakaan nykypäivänä ole kadehtittavaa!HUI SIUNAKKOON.
Varsinkin naisopettajilla on varmaan raskasta.Toivottavasti ei lapsistani tule opettajia:(
Vielä puolitoista viikkoa, ja sitten ei paina koulu! Sukset ja perseet olalle vaan ja eikun lommailemmaan!
Jotain rotia, aiotko sinä kaikkien kanssa riidellä, ja levittää mielipiteitäsi ?
Alfauros= pelle!
Sitä saa mitä tilaa!
Läl läl läl lällää !!!
Ei osaa perustella mitään, surkimus. Keskustelee kuin hiekkalaatikko ikäiset.
Alfauros! Hahahahahah ja hohhoijaa.
Sinun vastauksesi on niin asiallinen, että ihan kateeksi käy.Muistappas ottaa ne lääkkeet jos niistä yleensä tuossa vaiheessa on enää mitään apua, toivoton tapaus? Suosittelen sinulle lobodomiaa, ilman puudutusta. Älä syö niitä kolmio lääkkeitä enää.
Viikko ja kaks päivää,ja sitten se alkaa! Hiihtelyloma. Ostetaan Alako tyhjäksi ja aletaan tosissaan ryyppäämääään
Ei elämäsi kovinkaan hääppöiseltä tunnu jos Alko on vain ainut lohtusi.
Juomalla et valitettavasti jaksa alkonliikkeitä tyhjennetyksi saada.
Ei muuta kuin kaikki puoliveltolla heiluttamaan suomuskondoomi maalimankartalle. Karttakepin sijasta siimamulukulla osoteleepi taululle. semmosta.
Outoa on juttu! Puhuttiin vissiin alkujaan opettajien motivaatiosta ja kyvystä opettamiseen ja nyt on teksti täällä tämmöistä.
Ollaanko me aikuisia ihmisiä ollenkaan vai käyttäydytäänkö me moukkamaisesti?
En ihmettele, että opettajien jaksaminen on koetuksella, jos on vastassa tämänhenkisiä vanhempia. Lapsethan kun kaiketi käyttätyvät vanhempiensa antaman mallin mukaan. Eipä todellakaan käy opettajien työtä kateeksi.
Herätkää vanhemmat!! Minä ainakin sanon lapsilleni, että älä kirjoita nettiin mitään, mitä et toiselle pystyisi päin naamaa sanomaan. Täällä on teksti kyllä aika rumaa!
Tiiän yhen alaluokkien naisopen, jota lapset suorastaan pelkää. Huutaa ja vaahtoaa aina. Kauheaa. Tuoneeko omat ongelmansa kouluun ja käyttäytyy siksi näin hyökkäävästi?
Kummallisen esimerkin antaa lapsille, että asiat selvitellään aina huutamalla ja mesoamalla. Eipä sen puoleen ei se varmaan aina niin helppoa ole, opettaminen siis, mutta ei me muutkaan voida mennä työpaikallamme huutamaan. Saattaisi tulla sanomista jos esim. kaupan kassa alkaisi asiakkalle huutamaan.
Saatika jos kaupankassa alkaisi puoliveltolla vilkuttaa asiakkaille....:D