Kuinka totuttaa penturottweiler kissaan? Aluksi tulivat toimeen ihan ok, sitten rottweiler alkoi jahtaamaan ja puremaan kissaani. Kuinka saan koiran suhtautumaan myönteisemmin kissaan?
Alkaa hieman huolettamaan että tekeekö tuo koira joskus jotain kissalleni. Itse siis olen vain viikonloput täällä vanhemmillani missä kumpikin eläin on, sillä opiskelen eri paikkakunnalla arkisin. Voiko näitä enää totuttaa toisiinsa? Koiranpentu on ollut vanhemmillani jo muutaman viikon ja kummatkin eläimet ovat naaraita.
Rottweiler ja kissa
5
1468
Vastaukset
- teeeeeeeeeeee
Koiralle luodaan rajat. Joka asiassa. Luo raja.
- rusettirinta
Siis onko tämä pentu vasta noin 10vk:n ikäinen? Jos on, niin tottuvat kyllä toisiinsa, mutta pitää olla valvotusti tutustumassa. Pieni pentu puree, se on pennun leikki. Kissa ei sitä ymmärrä ja voi raapasta vaikka silmään.
Nyt kun näkevät toisiaan harvemmin, saattaa olla, että pentu kasvaessaan ei hyväksy kissaa reviirilleen. Siksi nämä alku kuukaudet pitäisi tosiaan panostaa paljon kissan ja pennun leikkien rajaamiseen (kieltää). Kumpikaan ei saa vaania, jahdata toista. Molemmat pitäisi antaa esim. nukkua vierekkäin, haistella, tutustua. Ja molempia pitäisi vuorotellen pitää sylissä siten, etttä toinen näkee.
Harvoin rottis tekee mitään kissalle, muuta kuin ajaa puuhun. Kissa nopeutensa takia aina voittaa. Siitä syystä juuri jahtaaminen pitäisi kieltää alusta asti. - Apua ?
Joo alkuperäinen postaaja taas täällä. Ei kyllä ole hyvään alkuun lähtenyt tämä lemmikkien "ystävystyminen". Vanhempieni mukaan koira yrittää saada kissan suuhunsa aina kun silmä välttää.. Tämän takia kissaa on pidetty eri huoneessa kuin koiraa. Koiralla aina suu täynnä kissan karvoja kun näkevät ja tästähän ei koiraa syytetä.. Kaikki pistettiin kissani niskoille. Minulla on nyt päälle viikko lomaa jolloin olen kotona ja yritän ja HALUAN tehdä tämän ongelman eteen jotain. Joten auttakaa! =(
- rusettirinta
Siis tämä kissa ja penturottweiler asuvat samassa taloudessa. Kissa ei tulekaan kanssasi kyläilemään, niinkuin alussa luulin.
Vaikeaa silti antaa vastausta, kun et kerro minkä ikäinen pentukoira on. Jos on 10vk, niin ihan normaalia, että kissan karvoja on suussa. Ei se tarkoita, että pentu on syömässä kissaa, vaan leikkimässä.
Vaikuttaa vähän siltä, että olette kokemattomia ymmärtämään pentukoiran käytöstä. Leikistä ei saa syyttää kumpaakaan. Leikkiä valvotaan, ettei muutu liian rajuksi (saalistus). Sisällä ei siis riehuta. Eri huoneissa pitäminen ei myöskään ole mikään ratkaisu. Totuttaminen pitäisi onnistua noin viikon harjoittelulla. Kissa oppii hyväksymään uuden tulokkaan. Hankaluutena tuossa on se, että pentukoira ei ymmärrä, miksi leikkiä ei saa. - sanna20
Mun kissa oli n 4v kun rotikka pentu tuli.Alkuun se oli sitä mitä oli, vahtaamista ja takaa ajoo. Kunnes kissani keksi alkaa ulkoileen itekseen. Asumme rivitalossa ja kissa alkoi hyppii ulos aina kun koiran pentu alkoi vahtaamaan, eli kaikki pennun hereillä olo ajan. Pikku hiljaa kissa ei enää tullutkaan kotiin joten ei ollut mahdollisuutta opettaa.Ulkokissana tuo välillä käy ovella ja onneksi tää on suht koht maaseutuu niin hevostalleilla kuuluu asustavan.Eli minä kissarakas ihminen menetin kissani.Ja huom, mulla sentään ollut aiemmin 3 koiraa ja 5kissaa eli kaikki muun rotuiset koirt hyväksyi kissan, tuli se sit ennen koiraa tai koiran jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252490Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.551806Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111204Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2991067- 259992
- 146903
- 56884
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua9797- 47780
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.111775