Rottweiler ja kissa

Apua ?

Kuinka totuttaa penturottweiler kissaan? Aluksi tulivat toimeen ihan ok, sitten rottweiler alkoi jahtaamaan ja puremaan kissaani. Kuinka saan koiran suhtautumaan myönteisemmin kissaan?
Alkaa hieman huolettamaan että tekeekö tuo koira joskus jotain kissalleni. Itse siis olen vain viikonloput täällä vanhemmillani missä kumpikin eläin on, sillä opiskelen eri paikkakunnalla arkisin. Voiko näitä enää totuttaa toisiinsa? Koiranpentu on ollut vanhemmillani jo muutaman viikon ja kummatkin eläimet ovat naaraita.

5

1640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teeeeeeeeeeee

      Koiralle luodaan rajat. Joka asiassa. Luo raja.

    • rusettirinta

      Siis onko tämä pentu vasta noin 10vk:n ikäinen? Jos on, niin tottuvat kyllä toisiinsa, mutta pitää olla valvotusti tutustumassa. Pieni pentu puree, se on pennun leikki. Kissa ei sitä ymmärrä ja voi raapasta vaikka silmään.

      Nyt kun näkevät toisiaan harvemmin, saattaa olla, että pentu kasvaessaan ei hyväksy kissaa reviirilleen. Siksi nämä alku kuukaudet pitäisi tosiaan panostaa paljon kissan ja pennun leikkien rajaamiseen (kieltää). Kumpikaan ei saa vaania, jahdata toista. Molemmat pitäisi antaa esim. nukkua vierekkäin, haistella, tutustua. Ja molempia pitäisi vuorotellen pitää sylissä siten, etttä toinen näkee.

      Harvoin rottis tekee mitään kissalle, muuta kuin ajaa puuhun. Kissa nopeutensa takia aina voittaa. Siitä syystä juuri jahtaaminen pitäisi kieltää alusta asti.

    • Apua ?

      Joo alkuperäinen postaaja taas täällä. Ei kyllä ole hyvään alkuun lähtenyt tämä lemmikkien "ystävystyminen". Vanhempieni mukaan koira yrittää saada kissan suuhunsa aina kun silmä välttää.. Tämän takia kissaa on pidetty eri huoneessa kuin koiraa. Koiralla aina suu täynnä kissan karvoja kun näkevät ja tästähän ei koiraa syytetä.. Kaikki pistettiin kissani niskoille. Minulla on nyt päälle viikko lomaa jolloin olen kotona ja yritän ja HALUAN tehdä tämän ongelman eteen jotain. Joten auttakaa! =(

    • rusettirinta

      Siis tämä kissa ja penturottweiler asuvat samassa taloudessa. Kissa ei tulekaan kanssasi kyläilemään, niinkuin alussa luulin.
      Vaikeaa silti antaa vastausta, kun et kerro minkä ikäinen pentukoira on. Jos on 10vk, niin ihan normaalia, että kissan karvoja on suussa. Ei se tarkoita, että pentu on syömässä kissaa, vaan leikkimässä.
      Vaikuttaa vähän siltä, että olette kokemattomia ymmärtämään pentukoiran käytöstä. Leikistä ei saa syyttää kumpaakaan. Leikkiä valvotaan, ettei muutu liian rajuksi (saalistus). Sisällä ei siis riehuta. Eri huoneissa pitäminen ei myöskään ole mikään ratkaisu. Totuttaminen pitäisi onnistua noin viikon harjoittelulla. Kissa oppii hyväksymään uuden tulokkaan. Hankaluutena tuossa on se, että pentukoira ei ymmärrä, miksi leikkiä ei saa.

    • sanna20

      Mun kissa oli n 4v kun rotikka pentu tuli.Alkuun se oli sitä mitä oli, vahtaamista ja takaa ajoo. Kunnes kissani keksi alkaa ulkoileen itekseen. Asumme rivitalossa ja kissa alkoi hyppii ulos aina kun koiran pentu alkoi vahtaamaan, eli kaikki pennun hereillä olo ajan. Pikku hiljaa kissa ei enää tullutkaan kotiin joten ei ollut mahdollisuutta opettaa.Ulkokissana tuo välillä käy ovella ja onneksi tää on suht koht maaseutuu niin hevostalleilla kuuluu asustavan.Eli minä kissarakas ihminen menetin kissani.Ja huom, mulla sentään ollut aiemmin 3 koiraa ja 5kissaa eli kaikki muun rotuiset koirt hyväksyi kissan, tuli se sit ennen koiraa tai koiran jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 157
      3961
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      92
      3342
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      99
      2720
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      283
      2558
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2296
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      139
      2021
    7. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      5
      1646
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1049
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1028
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      899
    Aihe