Alottaminen!!??

moikkaaa

Mä ja mun kaveri ollaa alottamas lumilautailee ja mun kaveril on jo lauta muttei oo kokeillu laskee kertaakaa... ja harrastan ite lasketteluu ja sukset jäi pieneks nii ajattelin aloitta lumilautailun kamun kaa!

Mitä hyvii alottelu vinkkei?
Onko pakkokäydä joku lumilautailukoulu?
Mistä mun olis hyvä hankii lauta, joku edulline kummiski?

Ajattelin vuokrata ekall kerral laudan.. ja sit ostaa oman jos se on kivaa!

Ja me olla molemmat siis 13v tyttöjä!!

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skyfallier

      No ekaks sanoisin et älä osta viäl pitkään aikaan omaa lautaa ja lautakoulu on hyvä käydä siinä oppii alkeet jne. Itellä meni puoli tuntia opettajan kanssa ja kokonaan oppimiseen meni kaikenkaikkiaan kolme tuntia. Hauskaa on. Kannattaa harjotella eka sillee et oikee jalka irti siteestä ja sit ihan ei ees puoleenväliin rinnettä.rupee harjottelemaan kääntymisiä. Vasen jalka eteen(tai toisinpäin) niin että lauta on näin(/)sulut on rinteen suunta. Selkä menosuuntaan nojaat varpaille ja annat laudan lähteä liukumaan käänny hitaasti naama menosuuntaan ja nojaat painoa kantapäille mene aluksi loivia käännöksiä eli annat laudan mennä rinteen laidasta laitaan. Jarruttaminen käy molemmin päin selkä menosuuntaan ja naama menosuuntaan. Selkä menosuunnassa jarrutat kääntämällä laudan näin(-)ja nojaamalla varpaille. Naama menosuuntaan sama juttu mutta toisin päin. Aluksi tasapaino horjuu ja saattaa kallistaa lautaa liikaa jolloin kaatuu.

      Sori jos kirjotusvirheitä:) kiva jos sait jotain selkoa

    • moikkaaa

      Kiitos vastauksista :D ja olen menossa lumilautailukurssille.

    • Jokuvaan..

      Ei kannata heti ekan kerran jälkeen ostaa lautaa jos mieli muuttuu, mutta mäkin aijon alottaa lumilautailun, tuo oli turha fakta :D se on kyllä toosi kivaa kun sen osais, oon käyny lumilautakoulun. :) onnea yrityksille ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3714
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2048
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      95
      1631
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      103
      1363
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1215
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      101
      1106
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1103
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      97
      909
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      62
      803
    Aihe