Huawei Hilink E353 nettitikku

ari-xxx

Hei! Tämä toimii usein hyvin, olen saanut muistaakseni ihan 7 megabittiä nopeudenkin. Käytän tätä pikkukaupungissa n. 105 km Helsingistä kakkosasunnolla viikonloppuisin.
Ongelma on se, että n. 21-22 välillä yhteys katkeaa.
Silloin pukkaa ruutuun teksti, näin osapuilleen: Sim-korttia ei löydy tai se on viallinen. Nyt päivällä tämä toimii oikein hyvin.
Onkohan kyseessä vain se,että juuri tuohon aikaan kännikalat alkavat soitella paljon gsm-puheluita ja Soneran verkko yluoden. ikuormittuu? Eikö ole niin,että puhelut ovat verkossa etusijalla ja dataliikenne saa kärsiä? Eli mobiiliyhteys katkeaa sen takia. Ei kai sim-kortti oikeasti ole viallinen? Tämä on Soneran 2 v sopimus josta olen käyttänyt nyt n. 1 v

4

1317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nesoitteleetaas

      Kyllähän se näin on, paitsi että ei ne soittele GSM puheluja, vaan 3G puheluja.

    • Morjesta ari-xxx,

      Meidän verkossa ei harrasteta tuollaista priorisointia, puhelut eivät ole etusijalla verrattuna dataan, tai toisinpäin.

      Toi herja kuulostaa kyllä mielenkiintoiselta, se ei ei viittaa verkon käyttöön vaan ihan siihen SIM-korttiin. Onko se tehnyt usein noin, ja aina samaan aikaan? Jos näin, johtuisiko se siitä että surffailet aina suurinpiirtein samaan aikaan?

      Melkein kokeilisin ihan alkuun uutta SIM-korttia, ja jos se ei korjaa tilannetta niin sitten vain tekemään meille vikailmoitusta niin päästään tutkimaan että mistä toi johtuu.

      Tero@SoneraPartio

    • J.S. Karhu

      1. Selain auki
      2. http://192.168.1.1
      3. Katkaise yhteys
      4. Valitse asetukset --->Verkkooasetukset
      5. Verkkotyyppi: valitse 3G (älä valitse automaattinen), rekistöröinti tila saa olla "automaattinen"
      6. paina "Käytä"-painiketta
      7. takaisin avaussivulle ja paina "yhdistä"-painiketta.

      http://www5.sonera.fi/ohjeet/Huawei_E353_-asetukset

      OTTAKAA POIS SE AUTOMAATTIASETUS SIITÄ VERKKOTYYPPI-KOHDASTA.

      • Kyllä lähtee

        Kiitos, edellinen oli hyvä vinkki. Jekkaa!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1050
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe