Introvertti kauppakorkeaan?

hmmm4

Olen kiinnostunut kauppatieteistä, mutta haluaisin tietää miten introvertti pärjää kaupallisella alalla? Kannattaako unohtaa kauppatieteiden opiskelu, jos ei ole ylisosiaalinen bilettäjä?

5

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eraere5r19

      Kaikenlaisia ihmisiä opiskelee kauppiksessa. Mene sinne jos sinua kiinnostaa kaupallinen ala, ei kaikissa kauppatieteellisissä hommissa tarvitse olla niin sosiaalinen esim. joku tilintarkastaja nyt varmaan viettää enemmän aikaa numeroiden parissa kuin ihmisten.

    • sinne vaan

      Laskentapuoli sopii erinomaisesti introvertille. Markkinointi taas ehkä ei.

      Opinnoista selviytyy bilettämättäkin.

    • Just my 0.02$

      Juurikin laskentatoimi tai muu toimistotyöhön painottuva voisi olla oikeinkin sopivaa. Jos tavoitteenasi on kuitenkin päästä esimerkiksi yrityksen johtoon pelkän koulutuksen lisäksi myös sosiaalisten taitojen tulee olla korkealla tasolla.

      Ja tosiaan yliopistolla pärjäät ihan hyvin vaikka et olisikaan menossa jokaisiin juhliin, niihin kyllästyy ensimmäisten parin kuukauden jälkeen melko nopeasti ja todella harva jaksaa kulkea niissä kaikissa.

    • Kaikille vinkiksi

      Itse päädyin kauppakorkeakouluun sen jälkeen, kun olin jutellut asiasta erään sukulaiseni kanssa. Hän sanoi, ettei välttämättä Kauppakorkeakoulussakaan tarvitse olla mikään markkinointihenkinen suupaltti. Kyllä sitä erikoistua saa aika vapaasti.

      Itse tosin halusin myös "pakottaa" itseni muuttumaan, ei elämässä menesty jollei tule toimeen ihmisten kanssa... olen myös kiinnostunut ulkomaille suuntautumisesta, niin vähän toivotantahan se olisi ollut, jos en ihmisille osaisi Suomessakaan puhua. ;) Tsemppiä!

    • kossukolli

      Ällä huoli kyllä sinusta saadaan suupaltti kun otat vähän kossua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      397
      8553
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      170
      2891
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1232
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      928
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      893
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      822
    Aihe