Kaipaisin kokemuksia bullien allergioiden kanssa "kamppailleilta". Meillä parivuotias uros ja jo reilu vuosi on kokeiltu ruokavalioilla "etsiä syytä" hirvittävään kutinaan, jatkuviin hiiva- ja bakteeritulehduksiin ihossa. Ainoa jota ei ole vielä kokeiltu, on raakaruokinta. Kokemuksia? Nyt syö RC:n hypoallergenicia.. Ei oikein auta sekään.. :( Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista. :)
Englanninbulldoggi ja allergiat, kokemuksia?
1
320
Vastaukset
Miten on kokeiltu ruokavaliolla?Ainut oikea ja varma on eliminaatiodieetti.
Mutta kannattaisi nyt ensin ottaa allergiamääritteet,siitepölyjen,atopian ym.varalta.Se pitäisi olla aina lähtökohta.Sen lisäksi myös pois sulkea loiset.
Nuot siis pitäisi ensin selvittää kunnolla.
Ulkoisesti on myös pesuaineita,mitä voi kokeilla,mutta osa on ainakin ollut lääkärin määräämänä.Sisäisesti on myös aine hiivan häätöön,joka on yksi vaihtoehto,mutta ensin kannattaa mainitut tutkia ja kartoittaa kunnolla ruokapuoli.Tuo hiivan "häätöaine" on sellainen,että kannattaa tarkistaa sitten myös lääkäriltä,ettei siihen ole mitään estettä,jos siihen päätyy.
Raakaruokinnalla,kun ei myöskään millään muullakaan tavalla itsessään,ole välttämättä mikään ratkaisu.VAAN ensin pitää kartoittaa mistä on kyse ja nimenomaan tehdä se eliminaatiodietti,ruoka-aineita varten.Koska se on aivan sama millä tavalla ruokkii,jos siellä on yksikin ainesosa,joka kunnolla ärsyttää,saati useampi.Ja se,missä muodossa se on,ei muuta(yleensä) asiaa.Tuon tyypin oireiluilla todennäköisesti löytyy useampi yliherkkyys.
Kastrointia kannattaa myös miettiä,koska usein hormoonitoiminnalla voi myös olla osuutta jossain määrin.
Eikä se geneettinen puolikaan olisi huonoksi selvittää.Eli miten on vanhempien,sisarusten ym.laita.Jos siitä käytännössä ei omalle kohdalle apua olisikaan,niin kun tuodaan asioita esiin,niin auttaisi toivottavasti edes rotua...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135