Huhhuh tuli juotua tossa perjantai ja lauantai ja nyt sunnuntaina aivan järjetön ahdistus päällä ja V*tutus huomenna alkavasta arjesta... Itse krapulasta johtuva paha olo on lieventynyt jo hieman mutta tämä ahdistus vaivaa ja pilaa päiväni ja mietin vain alkavaa arki viikkoa joka ei poikkea millään lailla normaalista arjestani ja vielä keskiviikko ja torstai vapaapäiviäkin niin luulisin niidenkin ajattelu helpottavan oloa että helppo työviikko edessä MUTTA EI tämä darra ahdistus on hirveetä tuskaa ja jotenkin iän myötä pahenee ja pahenee muistan kun olin jotain 18-20 niin perus krapula saattoi olla ja heikottaa mutta ei ollut mitäään ahdistuksia ilmassa ja välillä oli ihan kivaakin kun oli sellanen lievä krapula että sai vaan löhötä ja syödä kaikkea roskaa mutta enään ei toivoakaan sellaisesta sunnuntai aamuna herätessä hirveä tuska rinnassa ahdistaa aivan älyttömästi kaikki asiat ja ei tiedä miten päin olisi ei pysty nukkumaan eikä syömään.. Ottaisin enemmän kuin mielelläni vinkkejä vastaan miten saisin helpotusta tähän ja kiitos ei niitä vinkkejä että "et olisi juonu" koska olen juonut ja se ei enään paljo auta..
HELPOTUSTA KRAPULA AHDISTUKSEEN!!!!
19
10742
Vastaukset
- psyko paatti
Pamit auttaa.
Tohtorisetä kirjoittaa pyydettäessä.- ctfyghujkl
Ja sitten kun ei enää kirjoita, olet pinteessä.
- Anonyymi
Älä ota pameja. Niistäkin voi mennä henki. vähemmän vaarallinen on loiventava krapularyyppy.
- apu löytyy
Ota alkoholin kanssa 1 tai 2 kpl Acetium kapseleita. Se sitovat elimistöstä vaaralllista asetaldehydiä. Tämä helpottaa tai jopa poistaa krapulan. Acetiumia saa apteekista tai hieman halvemmalla nettiapteekeista.
- the wiz
Höpsötystä.
Olot lähtee nopeasti kun ottaa krappikseen nappeja ja viileän kaljan.
Lääkäristä saa tai kadulta. - Hyvin menee
the wiz kirjoitti:
Höpsötystä.
Olot lähtee nopeasti kun ottaa krappikseen nappeja ja viileän kaljan.
Lääkäristä saa tai kadulta.Höpsötystä
Oikeassa olet, pameista kirjoittavat eivät tiedä, että on olemassa sekakäyttäjiä!
- ---
Itse en ole keksinyt muuta kuin kärsiä kuuliaisesti ahdistukset. Siihen menee joskus päiviä, riippuu kuinka kova humala on ollut. Fyysisen olon kestää helposti, mutta henkinen on pahempi.
Ja se muuten pahenee iän myötä vielä pitkään.- Anonyymi
Olet siis jo täyttänyt 40 vuotta!
- Saunakaljanen
Muutama loiventava sauna olut/lonkero ja koittaa katsoa positiivisesti tulevaisuuteen.
- iyyiv
Kuten tässä jo monesti sanottu, 30-ikävuoden jälkeen ei enää krapula-ahdistukset millään poppakonsteilla lähde, vaan taidokkaalla loiventamisella ja pari bentsoa. Kaikki muut "kikat" krapulaan on niitä teini- ja nuoruusvuosien darraan tepsiviä, ei aikuisten krapulaan.
- 5+21
Parfiimikrapula paranee samarinilla ja muilla kevytkonsteilla.
Hevykrapula tokenee rivatridilla, panakodilla, pameilla tai tramadolilla. Amatöörit kärsivät kankkusista. Lääkärit ja monet muut tietävät paremmat keinot. - Anonyymi
On kyllä omakohtaisesti päässyt huomaamaan, miten se ikä pahentaa krapulaa. Nuorempana kovankin ryyppäämisen aiheuttama krapula kesti sen 1-2 päivää, myös silloinkin kun oli vetänyt tyhmyyttään tyhjään vatsaan ja unohtanut veden juomisen.
Mutta nyt kun 35-vuotiaana on tullu vedettyä muutamat viinakännit, niin viikonkin on voinut ahdistaa ja sydämessä tuntua. Saa oikein pelätä, että laukeaako jokin pysyvä mielenterveyden häiriö. Taidan jatkossa tyytyä vain muutamiin oluisiin ja silloinkin vain bilepäivinä.- Anonyymi
On kyllä vähän omaa tyhmyyttä, jos toimii aina vain samalla tavalla (tässä tapauksessa ne viinakännit) ja luulee lopputuloksen olevan erilainen. Eikö siis aina ennen niitä kännin riipaisuja tule mieleen ne aikaisemmat olotilat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On kyllä vähän omaa tyhmyyttä, jos toimii aina vain samalla tavalla (tässä tapauksessa ne viinakännit) ja luulee lopputuloksen olevan erilainen. Eikö siis aina ennen niitä kännin riipaisuja tule mieleen ne aikaisemmat olotilat?
Aivan kauhea ahdistus oli eilen, huh. Tutut systeemit läpi,niin se homma hoituu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan kauhea ahdistus oli eilen, huh. Tutut systeemit läpi,niin se homma hoituu.
Ainoa.. ja ehkä terveellisin tapa on ainoastaan tutista ja täristä se pois.. rasitus ei ole hyväksi. Muutama päivä siinä saattaa mennä mutta se on aika lyhyt aika kuitenkin tässä elämässä. Krapularyyppy kyllä auttaa hetkesi mutta alkoholistille se ei riitä vaan alkaa tekemään enemmän mieli ja jälleen seuraavana päivänä saman toisto.. jne..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On kyllä vähän omaa tyhmyyttä, jos toimii aina vain samalla tavalla (tässä tapauksessa ne viinakännit) ja luulee lopputuloksen olevan erilainen. Eikö siis aina ennen niitä kännin riipaisuja tule mieleen ne aikaisemmat olotilat?
Ei.😞
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei.😞
Kyllä"-)♧°¿¡》¤▪︎☆◇♧□○•
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä"-)♧°¿¡》¤▪︎☆◇♧□○•
Juoppas kylmä vissy ja pierase!
Ja kas, rapula lähti kuin Annikki tähti.
- Anonyymi
Tuosta krapula ahdistuksesta on pieni matka alkoholilla itse aiheutettuun paniikkihäiriöön, joka saattaa jäädä päälle vuosiksi. Jotkut hoitaa sitä alkoholilla, joka pidemmän päälle vain pahentaa tilannetta ja saattaa johtaa alkoholismiin ja työkyvyttömyyteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1703139Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii621963Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K321918- 1981870
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a261790Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,771286Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja911235Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa2281128Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1821103- 221070