Taideteollinen korkeakoulu

Alotin just lukion ja mietin, että mihin sen jälkeen. Ainut mikä kiinnostaa olis taide- ja kulttuurialat.

Eli tietääkö joku mitään Helsingin Taideteollisesta korkeakoulusta? Onko sinne vaikea päästä ym.

mol.fi:n AVO-testissä kaikkiin hyviin ammatteihin oli "TAITEEN KANDIDAATIN" Koulutus.

Tietääkö joku siitä mitään?
2348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

päästä sisään taikkiin - koulutusalasta riipuen prosentit 8- 20. Eli käytännössä esim. lavastustaiteeseen pääsee neljä tyyppiä sadoista hakijasta, sisustusarkkitehtuuriin muutama enemmän jne.
Mutta jos oikeesti mielit alalle, niin älä anna Taikin vaikeuden lannistaa - hyviä vaihtoehtoja on paljon Lahden muotoiluinsitituuista aina kaikkiin opistoihin, Pekka Halosen akatemiaan, jne., joihin on vähän helpompi päästä. Niissäki opit ja kehität taitoja, joita kysytään sitten taikinkin pääsykokeessa. Voit esim. alottaa muualla ja pyrkiä suorittamaan maisteriohjelmaa taikkiin. Esimerkiksi.
Ja tottakai sinne taikkiinkin aina joku pääsee, tarkotus ei ole lannistaa heti alkuun - eli hyvällä itsetunnolla vaan kokeilemaan pääsykokeeseen, sitä tarvitaan etenkin haastatteluosiossa. Pääsykokeet ovat suurimmassa osassa paikkoja muuten moniosaisia, niin niistäkin saat vähän arviota, mille tasolle sijoitut.
Ja taidoista tottakai tärkeimpiä ovat mielikuvitus, kolmiulotteisen ajattelun kyky, piirtämistaito (vaikka olis parhaimmat ideat, niin ei kyllä pääse sisään, ellei niitä osaa selostaa jotenkin muillekin) ja taideteollisella alalla ainakin myös palvelualttius - sitähän ei olla "suuria taiteilijoita", vaan toteutetaan asiakkaan toiveita (koulutusalakohtaista taas, mutta ainakin sisustusarkkiehtuurissa jne.)

Toivottavasti tästä oli jotain apua sulle hyviä pyrkimisiä sitten myöhemmin!

Äänestä
  • Kiitos avusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-AD- kirjoitti:

Alotin just lukion ja mietin, että mihin sen jälkeen. Ainut mikä kiinnostaa olis taide- ja kulttuurialat.

Eli tietääkö joku mitään Helsingin Taideteollisesta korkeakoulusta? Onko sinne vaikea päästä ym.

mol.fi:n AVO-testissä kaikkiin hyviin ammatteihin oli "TAITEEN KANDIDAATIN" Koulutus.

Tietääkö joku siitä mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu