Minua vaivaa kumma asia. Pelkään tunnustaa itselleni, että olen onnellinen. Pelkään että jos myönnän itselleni sen, niin tapahtuu jotain ikävää.
Minulla on ollut koko elämän ajan ja etenkin viime aikoina paljon vastoinkäymisiä, enkä ole saanut mitään helpolla. Elän vaatimattomasti, asun vuokralla, mutta ihanassa pienessä kodissa. Olen pienipalkkaisessa työssä, tosin mieluisessa sellaisessa, minulla on miesystävä ja koira. Olen sairas ja loukkaantunut monesti, kärsin kroonisista kivuista.
Kaikesta huolimatta, tai ehkä juuri siksi tunnen onnellisuutta ihan pienistä asioista, kauniista säästä, hyvästä ruuasta, hyvästä seurasta. Onni on nyt tässä, eikä jossain tulevaisuudessa. Silti en uskalla nauttia siitä täysin siemauksin.
Pelkään olla onnellinen
18+19
1
288
Vastaukset
- Niin minäkin
Älä myönnä. Nauti hiljaa hyristen, vähän varuillaan. Olen vähän taikauskoinen, kokemuksesta viisastuneena. Vastoinkäymisten myötä lopulta tällainen, joka nauttii pienistä asioista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182197Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051428Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073