Mikä parhain pohja ulkomaille halutessa?

Ulkosuomalainenko?

Laitan tämän nyt mahdollisimman lyhyesti. Suomi ei ole oikein koskaan tuntunut omalta maaltani, joten olen jo vuosikausia haaveillut muutosta ulkomaille, ja helpoitenhan se onnistunee opiskeluiden kautta. Nyt kysyisinkin pari kysymystä.

Lähinnä EU-maita siis ajatellen kyselen, vaikka eniten kiinnostaisivatkin Itä-Aasian maat (Japani, Etelä-Korea, Taiwan, HK), mutta ne ovatkin kai sitten melko vähän kansainvälistyneitä oppilaitosten suhteen ja pääsy niihin paljon paljon vaikeampaa... lähes mahdotonta kai? EU-maista kun kiinnostanevat lähinnä vain UK tai saksankieliset maat. Saksaakin olen jo opiskellut vaikkakin nykyisin aika auttavasti pystyn sitä tuottamaan, ymmärtäminen onkin sitten paljon helpompaa. Tosin nopeasti sitäkin varmasti alkaisi muistumaan mieliin kun alkaisi hieman kertailemaan.

Olen ajatellut, että on ilmeisesti "pakko" suorittaa kandi/alempi korkeakoulututkinto Suomessa, sillä jos olen oikein käsittänyt niin hyvin harvassa ovat esimerkiksi Saksassa alemmat korkeakoulututkinnot, joissa opettaminen tapahtuu täysin englanniksi? Lisäksi Englannissa lukukausimaksut aika korkeat, Saksassa ilmeisesti matalemmat? Englannissa pystyy ainakin anomaan lukuvuosimaksulainaa, mutta mistä muistaakseni luin, että Skotlannissa EU-kansalaisille ei olisi lukuvuosimaksua? Onko Saksassa vastaavaa?

Osaako joku fiksu sanoa, että onko suosiolla parasta tai helpompaa vain hakea sitten vasta muutaman vuoden päästä maisterinopintoihin ulkomaille? Vai onko ollenkaan mahdoton idea hakea opiskelemaan ulkomaille jo heti alemmasta tutkinnosta lähtien? Jos Suomessa lukisin kandiksi, niin olisiko aivan välttämätöntä opiskella englanninkielellä sitten tulevaisuutta varten? Sekin vielä, etten ole aivan varma mitä opiskella. International business esimerkiksi ei ole varmaankaan ihan se minun juttuni, koska näin valitettavan suomalaisena pitäisin enemmän omakohtaisesta työstä kuin sellaisesta, missä täytyy olla valtavan valloittava ja karismaattinen persoona. Onko ehdotuksia?

Tulipas paljon kysymyksiä. Olisin todella kiitollinen, että joku vastaisi edes osaan kysymyksistä. :)

1

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pappamaamandd

      Itse muutaman kaverin uraa seuranneena valitsisin sinun tilanteessasi tekniikan alan. Esim rakennustekniikan opiskelijoille on paljon töitä ulkomailla, myös Euroopan ulkopuolella.
      Opiskele Suomessa kandiksi, käy ulkomailla vaihdossa (mahdollisuuksien mukaan siellä minne haluat muuttaa). Opintojen jälkeen on kaksi vaihtoehtoa a)mennä töihin Suomessa ja suunnata ulkomaille kun pari vuotta kokemusta alan töistä tai b) mennä suorittamaan maisteriohjelmaa ulkomaille, ja jäädä töihin sitä kautta. Pari kaveria(AMK-insinööri/rakennustekniikka) ovat tehneet näin ja ovat nyt Saksassa hommissa. Uskon että tämä olisi myös mahdollista muilla aloilla, esim hoitoala, kaupallinen ala.
      Ja molemmat opiskelivat suomenkielisessä ohjelmassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      91
      7431
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7295
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5038
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      123
      4694
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4540
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4050
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1711
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1459
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      235
      1314
    Aihe