Puut pinoon?

Ostin mökin jossa on 0.5ha tiheästi kasvavaa koivua. Onko antaa arviota/ideaa mitä maksaa jos joku tekee Motolla ja pilkkoo kasaan koko metsän? Puolet 35sm, puolet 50sm. Sitten olis eläkeukolle loppuelämäksi polttopuut!
Paikkakunnan Motomiehet kysyivät "mitä maksat?" No, enhän mie tiedä mitään taksoista, pelkään että ottavat liikaa.
12331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Olisiko tuntihinnalla tehtynä huono vaihtoehto?

Äänestä

Hae satasen moottorisaha kaupasta, ja kaatelet itse pikkuhiljaa tarpeiden mukaan. Ei kannata kaataa kaikkia kerralla, ne kasvaa ja puuta tulee lisää eikä maksa mitään. Meidän mökillä riittää 1-2 mottia/vuosi, kun ei käydä talvisin useinkaan. Alota niistä 50cm, ja kaada nyt aluksi 2 vuoden satsi. Sitten myöhemmin lisää kun on sopivasti aikaa.

Äänestä

En lähde motoani siirtämään noin pienen leimikon takia. Siirtokustannukset ovat suuremmat, kuin hakkuutulot. Kysy paikallista moottorisahametsuria siihen hommaan.

Äänestä

Juu ei kerralla kaikkia kumoon, ehtii pökkiintyä ennen kun on pinolla. Ta pitää heti tehdä haloiksi ja nekin tahtoo mennä pilalle pinolla. Siitä vaan ensin teet vaikka ajourat ja sitten pieninä paloina kumoon. Otat jonkun paikallisen maanviljelijän jolla on kuormainkärry ajamaan puut kasalle pihaan. Siitä sitten klapuiksi itse tai joku paikallinen maanviljelijä käy ne tekemässä, niillä on yleensä pelit ja vehkeet. Voihan joku paikallinen entinen metsuri hoitaa tuon kaato puolenkin jos itseä se epäilyttää, niitä löytyy varmaan joka pitäjästä (koneet vei työt). Turha tuosta on metsäyhtiölle rahoja kantaa.

Äänestä

Missäpäin työmaa on? voisin antaa tarjouksen jos lähellä.

Äänestä

Kiitos neuvoista! Oma selkä meni ja ei kestä enää kaatamista eikä pilkkomista.
Yritin pitää tuntimiehiä (10€/t kahvit ja ruoka) mutta eivät saaneet mitään aikaan. Tuli kalliita puita... ja vielä viinan kanssa läträys. Yksi oli niin kännissä että piti viedä illalla kotiin ja hakea seuraavana aamuna. Pelkäsin että teloo itsensä ja joudun maksumieheksi siitäkin.
Motomies tekisi kaiken kerralla ja nopeasti, siinä syy ideaani. En tiedä mitä tekis. Nuorisoa ei tällainen kiinnosta ja vanhemmilla on tuo alko mukana tai ovat yhtä huonoja kirveen varressa kun minä.
Olisko matka Viroon ja sieltä tekijä ratkaisu? Viron poikia kehuu rakentajat ahkeriksi.

Äänestä

pinoon pinoon, mutta missäpäin suomea on palsta?

Äänestä

Jos et itse voi mitään tehdä niin myy puut pystyyn ja osta sähköä. Korjaa sitten hakkuutähteet polttopuiksi. Tavitsee olla aika iso liiteri johon 150-200 kiintokuutiota puuta mahtuu klapeiksi tehtynä.

Äänestä

kysy jotain halkokauppiasta kaatamaan ja koneella vielä pilkkomaan klapeiksi ja anna sille 25 % klapeista myytäväksi ja loput saat ite pitää ja niissäkin riittaa pitkäks aikaa

Äänestä

Jos jotain osviittaa tuohon haluasi antaa, niin minulla maksoi moto ajo kasalle tienvarteen noin vuosi sitten 12 eur/kiintomotti alv. Jos isompia tukkikokoisia koivuja, niin ehkä kannttaa myydä metsäfirmalle, ovat nimittäin aika työläitä tehdä klapeiksi. Puut pitää tehdä sitten kapeiksi melko nopeasti, koivu kuorellisena "happanee" melko nopeasti ja sen jälkeen sen lämpöarvo on aika mitätön.
Ei ehkä ole viisasta lohkosta tehdä kertaheitolla aukkoa, parempi harvennus ja lohko uudistuu vähitellen, takaa sis jatkuvan polttopuun saannin, kun kasvat puut siementävät lohkon.

Äänestä

Me voimme tulla kaatamaan ja pilkkomaan puut, olemme toimineet moottorisaha metsureina jo 5 vuotta, puut voimme ajaa kasalle kätevästi mönkiällä ja tukkikärryllä jossa oma koura.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eläkeukko 66 kirjoitti:

Ostin mökin jossa on 0.5ha tiheästi kasvavaa koivua. Onko antaa arviota/ideaa mitä maksaa jos joku tekee Motolla ja pilkkoo kasaan koko metsän? Puolet 35sm, puolet 50sm. Sitten olis eläkeukolle loppuelämäksi polttopuut!
Paikkakunnan Motomiehet kysyivät "mitä maksat?" No, enhän mie tiedä mitään taksoista, pelkään että ottavat liikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu