Unelma paremmasta maailmasta

Henkinen kehitys laahaa auttamatta jälkijunassa tällä planeetalla.
Teknologia on syrjäyttänyt emotionaalisen tarpeemme kokea ykseyttä
kaikkien olentojen kanssa.

Mihin me tarvitsisimme, jos olisimme henkisesti kehittyneempiä:
-valtioden välisiä rajoja
-puolustusvoimia
-aseteknologiaa

Hädin tuskin siedämme naapurissa asuvaa ulkomaalaista.
Ahneutemme ja välinpitämättömyytemme vuoksi kuolevat miljardit ihmiset nälkään ja tauteihin.

Silti haluamme saada yhteyden korkeampiin siviilisaatioihin.

Jos rajat valtioiden väliltä poistettaisiin,
En usko että olisi senjälkeen enää puhetta liikakansoituksesta,
luultavasti tappaisimme toisemme sukupuuttoon.

Olen joskus ajatellut, mitä, jos Jeesus tulisi takaisin fyysisessä hahmossa tähän maailmanaikaan, niin mitä tapahtuisi.

Todennäköisesti samoin kuin edelliselläkin kerralla.

Kehitystä? Missä?
8100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jesus joutuisi mielisairaalaan pakkohoitoon, koskapa hän menisi kirkkoon, tarttuisi kolehtihaaviin, ja rupeaisi heittelemään rahoja ympäriinsä.

Äänestä

Teknologiahan luo myös yhteyksiä ihmisten välille, se kehittää myös ajattelua, koska se vie turhaa puuhastelua pois, joka on ajattelun pahin vihollinen.
Teknologia mahdollistaa myös ehkä tulevaisuudessa yhteyden korkeampien, aivan toisenlaisilla logioilla operoivien kanssa?
Nuinkin päin.

Rajallisessa maailmassa, pupujen ja rottien vauhdilla lisääntyvällä ihmiskunnalla tulee se "pää vetävän käteen" ja siksi se sota, taudit, kriisit ne kaikki kuolemaa tuovina auttaa maapalloa kantamaan tuhoavaa ihmis-elämää.

Äänestä

Elämässä pitää olla se ”jokin” jota seurata ja sellaista henkilöä ei ihmisten keskuudesta löydy joka yhdistäisi kaikki. Kaikki tietävää jumalaa ei ehkä ole, mutta sen korvikkeena voisi toimia meitä paljon edellä oleva sivilisaatio. Me kaikki kaipaamme jonkinlaista opastusta elämässämme, nähdä päämäärä jolla olisi jokin suurempi merkitys kuin suvun jatkaminen.

Äänestä
Aloittaja

On ehdottomasti tiedonkulun ja saannin kannalta hyvä asia.

Ja haluan uskoa edelleen, että toisissa dimensioissa, toisilla tasoilla
on paljonkin aktiviteettia, ja suunnitelmia.
Ehkä joltain tasolta meitä ihmispolojakin koetetaan oikaista hyvän suuntaan.
Ja on pieniä ihmisryhmiä, jotka ovat jo saavuttaneet korkeamman tason,
toteuttaakseen tehtäväänsä täällä. Auttamista ja informointia.

Ellen uskoisi näin, ei täällä jaksaisi olla :)

Äänestä

Miten voit olla varma ettei ihmiskunnan nykytila (aseteknologia, poliittiset jännitteet yms.) ole vieraan psykopaatisen älyn masinoimaa? Tämäkin mahdollisuus on olemassa ja ptää ottaa mielestäni huomioon. Keskiverto ihminen ei välttämättä ole niin ahne ja paha kuin annat aloituksessasi ymmärtää...

Äänestä
  • Aloittaja

    Kaikki on mahdollista. Pitkälle kehittynyt äly. Ilman tunteita...

    Pahuuden voimaa en koskaan lähtisi vähättelemään.
    Usein sekä hyvyys, että pahuus ilmenevät selkeinä ja kärjistettyinä
    vasta
    ääriolosuhteissa.

    Joskus siihen tarvitaan sota.

    Olosuhteista riippuen, me kaikki voimme tehdä tekoja, joita emme koskaan uskoisi pystyvämme tekemään.
    Sekä negatiivisia, että positiivisia.

    Äänestä

jOS jESSE OLISI VAIVAUTUNUT OPETTAMAAN MEILLE TAITOJAAN: KUOLLEISTA HERÄTTÄMISTÄ, KALOJEN JA LEIPIEN MONISTAMISTA, VIININ VALMISTAMISTA VEDESTÄ, VEDEN PÄÄLLÄ KÄVELYÄ YM. YM. OLISI MONI ASIA NYT PAREMMIN.

Äänestä

Kirkon keksimiä tarinoita kirkollisen ahneuden ja auktoriteetin saavuttamiseksi.

Meidän nimellä Jeesus tuntema henkilö (joita oli useita tuohon aikaan) on varmaankin ollut hyvällä asialla ja uskonut itse palaavansa uskonsa voimin mutta ei ole näkynyt. Kyllä täällä ihminen on saanut säätää ja kärsiä ihan keskenänsä silloin, sitä ennen ja nyt.

Tirlittantanille vastaisin että on vaikea uskoa että tunteeton äly tai laji voisi menestyä koska mikä heidän motiivinsa olisi tuolloin elämän jatkumiselle tai avaruuden tutkimiselle? Ei meidänkään planeetalla psykopaatit menesty pitkään paitsi joissakin talouden aloilla.

Ihminen on ihminen ja kehittyy paremmaksi joko suurena tai pienenä populaationa sen ratkaisee ihminen ja tai luonto.

http://www.quickmeme.com/meme/3q52nq/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9874728 kirjoitti:

Henkinen kehitys laahaa auttamatta jälkijunassa tällä planeetalla.
Teknologia on syrjäyttänyt emotionaalisen tarpeemme kokea ykseyttä
kaikkien olentojen kanssa.

Mihin me tarvitsisimme, jos olisimme henkisesti kehittyneempiä:
-valtioden välisiä rajoja
-puolustusvoimia
-aseteknologiaa

Hädin tuskin siedämme naapurissa asuvaa ulkomaalaista.
Ahneutemme ja välinpitämättömyytemme vuoksi kuolevat miljardit ihmiset nälkään ja tauteihin.

Silti haluamme saada yhteyden korkeampiin siviilisaatioihin.

Jos rajat valtioiden väliltä poistettaisiin,
En usko että olisi senjälkeen enää puhetta liikakansoituksesta,
luultavasti tappaisimme toisemme sukupuuttoon.

Olen joskus ajatellut, mitä, jos Jeesus tulisi takaisin fyysisessä hahmossa tähän maailmanaikaan, niin mitä tapahtuisi.

Todennäköisesti samoin kuin edelliselläkin kerralla.

Kehitystä? Missä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu