Mahtaisiko Fugawi Marine 5 PC navi-ohjelma on sellainen jota haen? Onko käyttäjäkokemuksia?
Nimittäin on haussa selkeä ja helppokäyttöinen PC:lle sopiva edukas perus-perus navigointohjelma johon käy laaja karttavalikoima. Itsellä on Navionicsin kartat pikkuiseen handy plotteriin ja olisi mukava päästä hyödyntämään samat kartat PC:ssäkin (jos mahdollista).
Venemessuilla kaikki maahantuojat painottivat käytön helppoutta, jonka perään tuli lähes aina lause "Ja sitten tässä on vielä nämä herkut... ja nämä... ja nämä...", eikä se peruskäyttö tuntunut enää lainkaan helppolta.
Merenkulkulkaitoksen Meri CD on toimintatyypiltään ja logiikaltaan kiva, mutta ne ei riitä alueelle jonne vene on trailerilla mviike syksynä siirretty, mutta sellainen vastaava simppeli ohjelma olisi hyvä.
Saa siinä "herkkujakin" olla mutta peruskäyttö tulisi olla simppeli, herkut voi jättää aina hyllylle.
Fugawi Marine 5 PC navi-ohjelma
7
266
Vastaukset
- OpenSeaClearCPN
Laaja karttavalikoima on vaikea toteuttaa, koska digitaaliset karttaformaatit on valmistajien omia, tiukasti varjeltuja salaisuuksia.
Navigointiohjelmia saa myös ilmaiseksi. Pari tunnetuinta on SeaClear ja OpenCPN.- zail1
Suosittelen myös SeaClear-ohjelmaa, johon kartat saa
muunnettua MeriCD-kartoista MapCal-ohjelmalla.
Alkuopettelun jälkeen on ihan toimiva ohjelma ja
netistä löytyy ohjeita myös Suomeksi.
http://www.sping.com/seaclear/
Tule messuille kokeilemaan fugawia. Minusta vaikuttaa omaan vaatimattomaan kokemukseen perustuen hyvältä ohjelmasta, parhaalta, mihin olen törmännyt, noin perusveneilojän kannalta. Ideana suunnittelussa on ollut siivota kaikki harvoi tarvittu sivuun ja jättää näkyviin peruskäyttöpainikkeet. Käyttöliittymä on optimointi myös kosketusnäyttököyttöä ajatellen.
Merellähän tuota ei ole vielä päästy Suomessa kokeilemaan, kun tuli myyntiin vasta loppuvuodesta.
Ongelma noissa ilmaissoftissa on ajantasaisen karttamateriaalin hieman takkuinensaatavuus ja tietysti seitse räpeltämisen määrä. Jos ei ole taitoa tai halua alkaa askartelemaan, on valmis ohjelmapaketti paras vaihtoehto.
Fugawi Marine toimii kätevästi esim. Navionicsin kartoilla. Ota plotterikortti, tuikkaa koneeseen, fugawi kopioi ne itselleen ja työnä kortti takaisin plotteriin.
Fugawi toiimii myös primarin enc kartoilla, jos halutaan ajantasaista materiaalia.
Xtraversesta voi ostaa myös esim solteknikin karttoja, josta löytyy myös suomalaiset originaalit Merikartat.
Saksalainen nv verlag myy Itämeren alueen digitaalisia rastterikarttoja, jotka toimii fugawissa ja itseasiassa myös simradin ja lowrancen plottereissa. Suomalaisista nv verlagin kartoista on ollut huhuja, mutta ainakaan toistaiseksi niitä ei ole saatavilla. Yleensä huhut johtavat tilanteesta toiseen.
Tulkaa messuille kokeilemaan. Omat kokemukseni kerron sitten ensi kesän jälkeen.
Loppukaneettina. Tämä viesti on kirjoitettu ipadilla, joka meinaa repiä hermot riekaleiksi samperin arpomaan kirjoituksen kanssa . Joka kolmannen sanan saa korjata...- Ipadi
Ota asetukset - näppäimistö - automaattinen korjaus pois päältä, niin kirjoittaminen helpottuu.
- edrftgyhjklö
Aikaisemmin Välittäjä_LKV väitti kusevansa laiturilla vastatuuleen ja jos maistui huulilla suolaiselta, niin ei lähtenyt. Meni perämoottorin konehuoneeseen takaisin tekemään itsetyydytystä.
- mericeedee
Tuolta blogista löytyi vähän tarinaa Fugawista:
http://www.afterdiver.fi/pc-navigointia-uudella-aikakaudella/ - SeaClerillav:sta2002
Missä päin mahdat seilata, jos ei MeriCD-kartat ylety, sisävesillä vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37561Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t216500Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492- 49487