Tanssipaikkojen ilmastointi hoidettu huonosti,pienellä sijoituksella
saataisiin toimiva ilmanvaihto.
WC tiloissakin on puuteita,pieniä ja ahtaita isomille ihmisille.
saataisiin toimiva ilmanvaihto.
WC tiloissakin on puuteita,pieniä ja ahtaita isomille ihmisille.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ruusulinnakin oli viime lauantaina jälleen kuin huonosti lämmitetty sauna!
Tämän kuumuuden ymmärtää kesäsin, talviaikaan toi ilmanvaihto olis viä helppo ja halpa saada toimiin.
Tanssipaikalla voi olla jonkimoinen ilmastointi,ilmastoinnin käyntiin
laittaminen päälle napsauttaminen jää tanssijoiden huoleksi.
Satlinnassa voisi siivota toiletti - ja naistenhuoneiden lattoita ja käsienpesualtaita paremmin.
Satiaiset ei lähde tuuletuksella pois,nainen joka sai satiaiset
tuntemattomalta mieheltä.
Satiaiset lähtee suolalla , ripottele suolaa karvoitukseen ja mene uimaan .
saiaiset menee juomaan veteen ja häviää .
"Tanssipaikkojen ilmastointi hoidettu huonosti,pienellä sijoituksella
saataisiin toimiva ilmanvaihto."
Paljonkohan mahtais maksaa hyvä ilmastointi isolle lavalle?
Kymmeniä tuhansia, käyttö vain satasen illassa?
Eipä se silti mielestäni olis kallis kustannus. Itse henkilökohtaisesti maksaisin helposti euron ylimääräistä lipun hintaan. Jos se raha s i j o i t e t t a s ilmanvaihtoo, jopa ilmastointiin.
Jospa kaikilta tanssijoilta nyhdettäs tää euro.
Esim.300 henkee x 20tanssi-iltaa tekis jo 6000e
Lavoilla joissa tanssitaan läpivuoden 52 x 300henkee x 5vuoden kuoletus tekis jo 78 000e. Semmosella rahalla luulis saavan jo hankkittua kohtalainen ilmanvaihto isommallekin lavalle?
Ennenkuin kukaan sijoittaa tommosia rahoja ilmastointiin, tarvii sijoittaja varmaan jonkinlaisia takuita että ihmiset käy sillä lavalla.
Vai tarvisko parenminkin sijoittajan saada ilmastointilaitteen asentajalta takuu, koneen toimminnasta.
Uskon nimittäin lavan jossa ilmastointi toimii, käy varmasti porukkaa. Vaikka lipun hinnassa olis euro ylimääräistä.
???
Tanssilavojen varsinaisilta sisäilmaongelmilta on toistaiseksi vältytty yksinkertaisesti siksi, ettei niiden ilmastointia ole saneerattu. Palloiluhallit ja liikuntahallit on saneerattu ilmastoinneiltaan ja aiheutettu mittavia varsinaisia sisäilmaongelmia, mistä merkkinä aktiiviharrastajilla lisääntynyt hengitystiesairastelu ja liikuntahallien käyttökiellot ja purkutuomiot: saneeratuissa liikuntahalleissa illasta toiseen viihtyvällä huippuharrastajalla on astma ja silmiä kirvelee. Tätä tuskin edes huipputanssinharrastajat kaipaavat. Hikoiluun täytyy löytää jokin muu ratkaisu kuin tanssilavan ilmastointisaneeraus, joka johtaa lopulta tanssilavan käyttökieltoon ja purkutuomioon.
Jokainen vähänkin nykyaikaisen ilmastointilaitteen kanssa pelaillut tietää, että sellainen sopii nykyaikaiseen kiinteistöön, joka on nykyaikaista ilmastointilaitetta varten (huom ilmastointihomma ei siis toimi niin päin, että nykyaikainen ilmastointilaite rakennetaan nykyaikaista tai muinaista kiinteistöä varten) rakennettu.
Home on huomattu. Kun jostain tanssipaikasta kotiin tultuaan vetää paidan pois, huomaa homeen hajun häivän jääneen vaatteisiin.
Mutta en minä näitä hommia aio lopettaa.
Onko sinulla mitään käsitystö HYVÄSTÄ sisäilmasta?
Mistähän vois johtua liikuntahallin huono sisäilma?
Sinun tekstistä saa kuvan että "ilmanvaihto" on pilannut sisäilman.
Vaikka nimenomaan sitä ilmanvaihtoa on parannettava, lisättävä.
Mitä tulee "vanhoihin" tanssilavoihin.
Suurin rasite on kosteus joka ei pääse rakennukseta pois.
Ihmisen tuottama lämpö on tanssittaessa 100-140w,sata tanssijaa tuottaa silloin 10 000-14 000w.
Vaikkei ihmisitä tuliskaan ilmaan lisää kosteutta (todellisuudessa henkityksen ja hikoilun seurauksena ilmaan kosteus lisääntyy), pelkän lämpötilan nousu lisää kosteusprosenttia huomatttavasti.
Eli rakenteiden ja terveellisen henkitysilman takia oli hyvä saada tehokas ilmanvaihto.
Ilmastointi (jäähdytys) voi olla sitten huono ratkaisu, niin kotona kuin tanssilavalla.
Hometta kertyy lisään tansseissa jokakerta,kala kuivalla maalla.
Home vähentää tanssijoita,jos ilma ei vaihdu,ihmiset hikoaa muodostuu
kosteutta,vesi tiivistyy homeeksi.
Näillä leveysasteilla suurimman osan vuodesta ihmisille tarkoitetun kiinteistön ilmaa ei kannata juurikaan vaihtaa lämmittämättä korvaus- eli sisään puhallettua ilmaa. Nykyaikaisessa ilmstointilaitteessa ulospuhaletun eli poistoilman lämmöllä esilämmitetään korvausilmaa. Nykyaiakainen ilmastointilaite olettaa, että kiinteistöön puhallettava korvausilma tulee yhdestä reiästä ja kiinteistöstä puhallettava poistoilma menee toisesta (vrt käyttövesi, jätevesi nykyaikaisessa vesienkäsittelyjärjestelmässä) reiästä.
Muinaiset (nykyaikaista ilmastointilaitetta varten rakentamaton kiinteistö) kiinteistöt kuten esimerkiksi tanssilavat ovat käytännössä täynnä reikiä, jolloin huomattava osa ilmoista alkaisi ilmastointisaneerauksen jälkeen kulkea jotain muuta kautta kuin em kahdesta reiästä. Tämän takia niin monien (muinaistenkin) liikuntahallien rakenteet ovat käytännössä tuhoutuneet ja liikuntahallien sisäilma on muuttunut ihmiselle haitalliseksi.
Homeelle täytyy olla kasvualusta, ravintoa. Pelkällä vedellä se ei tule toimeen. Kun paikassa on hometta, se lisääntyy itiöiden kautta ja itiöissä on hengitystä ärsyttäviä myrkkyjä.
"Näillä leveysasteilla suurimman osan vuodesta ihmisille tarkoitetun kiinteistön ilmaa ei kannata juurikaan vaihtaa lämmittämättä korvaus- eli sisään puhallettua ilmaa."
Kesälavoilla tämä ei ole ongelma.
Tärkeintä olis saada ilma kiertään/vaihtuun.
Ovista ja ikkunoista tulee uutta ilmaa tilalle.
Näillä "talvilavoilla" on monessa jo alunperin ollut jonkinlainen koneellinen ilmanvaihto.
Sen kun pistää täysille ottaa se korvausilman sieltä mistä sen helpommin saa.
Harva mörskä.
Homeitiöille on hyvä kasvualusta juuri nämä kohdat jotka kostuu kylmän ilman tullessa sisälle. Ilmanvaihdon laittaessa täysille, lähtee nää itiöt liikkeelle.
Mielestäni talven pakkasilla jos ja kun joutuu ilmanvaihtoa säätään täysille, täytyis korvaus ilmalle olla hallitut tuloreijät.
Ovista ja ikkunoista vetää kylmästi. Niitä ei oikein sovi pitää auki.
Täytyiskö tämmöisille lavoille sitten rakentaa seinille katonrajaan ilmantuloreijät, vai kuinka korvausilma täytys rakentaa???
Nämä tanssilavathan on täysin erilaisella käytöllä, kuin mihin ne on alunperin suuniteltu.
Lähes koko viikon tyhjänä, peruslämpö päällä. 5-6h viikossa tarvis tuulettaa hukkalämpöä ja hiilidioksidi pois kauheita määriä.
TANSSIKANSA EI OLE VALMIS MAKSAMAAN MISTÄÄN YLIMÄÄRÄISTÄ EUROA!
Yleensä se on pöljä joka maksaa ylimääräistä, vanha sanonta.
monessa paikassa jo niin kipurajalla ja kun vielä bensakin maksaa,
nämä syyt ovat tekijöitä miksi niin monet ovat siirtyneet vain seurojen/kurssien käyttäjiksi, tars tehdä jotain.
Tätä ei oikein uskois.
Jos toi tanssilipun hinta tuntuu kovalta, luulis tanssiin tulleiden tanssivan loppuun asti.
Tossa kun olen seuraillut, ensin häipyy naiset ja perään yksinäiset miehet. Tuntia ennen tanssien loppua.
Ilmeisesti naisille toi lipun hinta ei merkkaa mitään?
Pihtaavat miehet kai lopettas tansseissa käynnin vallan, nytkin miehistä on pulaa.
Se että onko kukaan valmis maksaan ylimääräistä hyvästä hengitysilmasta, en voi puhua toisten suulla.
Itse henkilökohtaisesti maksaisin "bensalitran" verran "kolehtikuppiin" joka tanssi-ilta.
Home on iso ongelma, ihmisiä sairastuu loppuiäksi herkistyessään homeille. Ei korvaa Kela eikä vakuutusyhtiöt. Toivon mukaan nuo muutamat käynnit homeongelmaisilla tanssipaikoilla ei sairastuta siellä käviöitä. Tanssien järjestäjät keräävät rahat, on hienoa, että on tanssipaikkoja, mutta ihmisten terveydellä ei kuitenkaan pitäisi leikkiä.
Muutamia muuten mukavia tanssipaikkoja suomesta löytyy, mutta tuo ilmastointi ja homeongelmat ainakin itseäni arveluttaa, että uskaltaako niissä paikoissa käydä tanssimassa. Terveysviranomaisten pitäisi puuttua asiaan ja selvittää minkälaiset on terveyshaitat tanssijoille.
Ilmoitettiin tanssikursseille itsemme ja ensimmäisen käynnin jälkeen ei enää voinut mennä, oli homeinen talo, hajun haistoi jo heti eteisessä. Takit haisi kotona pahalta, no peruttiin kurssi. Edelleen sama paikka ilmoittaa tanssikurssia, kai niissä sitten väkeä käy, mutta tahallaan en viitsi itseäni altistaa homeelle. Paikka on nuorisoseurantalo tien varrella.
Tyrnävä.
Tahmea lattia, hankala tanssia. Jotain vikaa bändissäkin, taitaat olla kännissäkin.