Synnit anteeksi

rkm

Pohjalainen mies oli erehtynyt samaan kyökkiin savolais ämmän kanssa. Aikaa kului ja elämä oli mallissaan. Ämmä tiristi läskiä ja pottuja voin kera pannussa,suolasi kunnolla, syötti ukolle ja tarjos palan painikkeeks navetasta tuotua kermaisaa maitoa.Valkosta piti leivän olla ja kosolti voita,suolaläskiä ja juustoa päälle. Pyhäsin muisti haudutta appeen kerman kera kahta makeammaksi. Kasvatti vielä pitäjän tuhdimmat kessut, kananpaskassa, äijälle tupruteltavaks.

Päivittäin ämmä muisti mäkättää kaikesta ja kylillä moitti ylkäänsä. Pihtas persettään, ja siksi äijä haki maakunnista mitä kotona ei
ollut.

Eräänä päivänä, seitsemän yhteisen vuoden jälkeen, äijän sydän ei enää kestäny voissa tiristettyä läskiä ja muita herkkuja, tuli perinteinen sydänlaaki, henki lähti ja matka jatkui Pyhän Pietarin eteen.

Pietari katseli tulijaa, punakka, tanakka ja kaiketi vielä hanakkakin äijä. Näki kaikesta että äijä oli savolaisämmällään ollut kehnollaa pidolla ja vääränsortisella dietillä ja sentähden kesken elontaipaleen tempaistu Pietarin eteen viimeiselle tuomiolle.

Pietari katsoi Suuresta Kirjasta äijän meriittejä.

Lesken vikittelyä, huorintekoa, irstasta ja rietasta elostelua Marttojen kesäpäivillä. Salavuoteutta, ja useamman kerran. Oli äijä tuottanut, ysitään omana tekonaaan, Savonmaahan yli puolet sen vuosikymmenen AISANKANNATTAJISTA, ja parisuhteessa ollessaan oli viinaa jonninverran juonut mutta vierasta viirua oli ollut ylenpalttisesti tarjolla ja sitä oli myös nautittu.

Näillä meriiteillä oli edessä varma matka itsensä Luciferin hoiviin. Äijä työnnettiin hiilikuiluun ja liukuen oli matka, Infernon riemuihin, vain hetken tovin kestäävä. Äijällä oli matkalippunaan kopio ansioluettelostaan joka tuli itselleen Pelsepupille ojentaa.

Lucifer tuli turhautuneena ja äreissään, äijä kainalossaan, Pietarin eteen : Ei meillä kaikkia oteta suoraan helvettiin. Etkös sinä kalastaja osaa lukea;;;;; ELÄNYT SEITSEMÄN VUOTTA SAVOLAISEN ÄMMÄN KANSSA.

Pietari pyyhkäisi lasejaan, toi kirjan kynttilän vaaloon ja hämmästyi: kuinkas nyt noin hätäinen olinkaan. Äijä ei tietenkää kuulu Pelsepupille, mutta ei se kyllä kuulu tännekkään. Nyt pitää ryhtyä toimiin äijän palauttamiseksi maailmaan takaisiin ja häneen on sytytettävä elämänliekki takaisin.

Gregorius voittaja, tuo marttyrreistä puhtain sai tehtäväkseen äijän palauttamisen maan päälle. Tehtävän luonteen vuoksi matkaan lähetettiin tarkkailijaksi ja valvojaksi pieni kaviojalkainen häntäheikki.

Äijän palattua seuralaisineen maan päälle, synnyinseuduilleen, Gregorius selitti palauttamisen syyn: Olet edellisessä elämässäsi tosin elänyt omien oppiesi mukaan ja olet vieraillut tyttösten aitoissa samaan tahtiin kun hurskaat Herran temppelissä. Koska olet elänyt seitsemän vuotta SAVOLAISEN ÄMMÄN KANSSA,olet elänyt helvetin jo maan päällä ollesssasi joten olet saanut menneet syntisi anteeksi ja sinut palautetaan maan päälle, ilman savolaisämmän iettä päälläsi.

Mene nyt ja elä ehyt elämä. Muista että entiset syntisi ovat anteeksi annetut.

Äijä poistui kotikonnuilleen Gregoriuksen ja pikku Pelsepupin häipyessä sumun sekaan.

Viimeisinä sanoina jäivät soimaan Gregoriuksen, syvällä bassobaritonilla, lausumat sanat: Entiset syntisi ovat anteeksi annetut.

Sekä Pikku Pelsepupin kimakalla poikasen äänellä hihkaisemat sanat :: "Sekä kaikki tekemättömät tulevat synntisi", oli sulla sellanen helvetti sen ämmän kanssa.


Ja matka jatkui ja äijän ilme muuttui hymyksi ja laulusuoni aukesi .... JOS SAIS KERRAN REISSULLAAN NAISTA KIIMAISTA NAIPPAISTA NIIN ASUTTAISIN KYLÄN AISANKANNATTAJILLA


hg

0

1801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

        Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
        Haapavesi
        82
        1299
      2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

        Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
        Maailman menoa
        202
        1088
      3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

        Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
        Maailman menoa
        63
        1073
      4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

        Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
        Ikävä
        12
        999
      5. Asunnottomuus lisääntyy

        Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
        Maailman menoa
        162
        997
      6. Sulle on tullut

        Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
        Ikävä
        103
        963
      7. Minä pyydän,

        jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
        Ikävä
        68
        876
      8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

        Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
        Ikävä
        119
        791
      9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

        Vaikka muuta osaat esittää.
        Ikävä
        77
        725
      10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

        Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
        Ikävä
        121
        724
      Aihe