Synnit anteeksi

rkm

Pohjalainen mies oli erehtynyt samaan kyökkiin savolais ämmän kanssa. Aikaa kului ja elämä oli mallissaan. Ämmä tiristi läskiä ja pottuja voin kera pannussa,suolasi kunnolla, syötti ukolle ja tarjos palan painikkeeks navetasta tuotua kermaisaa maitoa.Valkosta piti leivän olla ja kosolti voita,suolaläskiä ja juustoa päälle. Pyhäsin muisti haudutta appeen kerman kera kahta makeammaksi. Kasvatti vielä pitäjän tuhdimmat kessut, kananpaskassa, äijälle tupruteltavaks.

Päivittäin ämmä muisti mäkättää kaikesta ja kylillä moitti ylkäänsä. Pihtas persettään, ja siksi äijä haki maakunnista mitä kotona ei
ollut.

Eräänä päivänä, seitsemän yhteisen vuoden jälkeen, äijän sydän ei enää kestäny voissa tiristettyä läskiä ja muita herkkuja, tuli perinteinen sydänlaaki, henki lähti ja matka jatkui Pyhän Pietarin eteen.

Pietari katseli tulijaa, punakka, tanakka ja kaiketi vielä hanakkakin äijä. Näki kaikesta että äijä oli savolaisämmällään ollut kehnollaa pidolla ja vääränsortisella dietillä ja sentähden kesken elontaipaleen tempaistu Pietarin eteen viimeiselle tuomiolle.

Pietari katsoi Suuresta Kirjasta äijän meriittejä.

Lesken vikittelyä, huorintekoa, irstasta ja rietasta elostelua Marttojen kesäpäivillä. Salavuoteutta, ja useamman kerran. Oli äijä tuottanut, ysitään omana tekonaaan, Savonmaahan yli puolet sen vuosikymmenen AISANKANNATTAJISTA, ja parisuhteessa ollessaan oli viinaa jonninverran juonut mutta vierasta viirua oli ollut ylenpalttisesti tarjolla ja sitä oli myös nautittu.

Näillä meriiteillä oli edessä varma matka itsensä Luciferin hoiviin. Äijä työnnettiin hiilikuiluun ja liukuen oli matka, Infernon riemuihin, vain hetken tovin kestäävä. Äijällä oli matkalippunaan kopio ansioluettelostaan joka tuli itselleen Pelsepupille ojentaa.

Lucifer tuli turhautuneena ja äreissään, äijä kainalossaan, Pietarin eteen : Ei meillä kaikkia oteta suoraan helvettiin. Etkös sinä kalastaja osaa lukea;;;;; ELÄNYT SEITSEMÄN VUOTTA SAVOLAISEN ÄMMÄN KANSSA.

Pietari pyyhkäisi lasejaan, toi kirjan kynttilän vaaloon ja hämmästyi: kuinkas nyt noin hätäinen olinkaan. Äijä ei tietenkää kuulu Pelsepupille, mutta ei se kyllä kuulu tännekkään. Nyt pitää ryhtyä toimiin äijän palauttamiseksi maailmaan takaisiin ja häneen on sytytettävä elämänliekki takaisin.

Gregorius voittaja, tuo marttyrreistä puhtain sai tehtäväkseen äijän palauttamisen maan päälle. Tehtävän luonteen vuoksi matkaan lähetettiin tarkkailijaksi ja valvojaksi pieni kaviojalkainen häntäheikki.

Äijän palattua seuralaisineen maan päälle, synnyinseuduilleen, Gregorius selitti palauttamisen syyn: Olet edellisessä elämässäsi tosin elänyt omien oppiesi mukaan ja olet vieraillut tyttösten aitoissa samaan tahtiin kun hurskaat Herran temppelissä. Koska olet elänyt seitsemän vuotta SAVOLAISEN ÄMMÄN KANSSA,olet elänyt helvetin jo maan päällä ollesssasi joten olet saanut menneet syntisi anteeksi ja sinut palautetaan maan päälle, ilman savolaisämmän iettä päälläsi.

Mene nyt ja elä ehyt elämä. Muista että entiset syntisi ovat anteeksi annetut.

Äijä poistui kotikonnuilleen Gregoriuksen ja pikku Pelsepupin häipyessä sumun sekaan.

Viimeisinä sanoina jäivät soimaan Gregoriuksen, syvällä bassobaritonilla, lausumat sanat: Entiset syntisi ovat anteeksi annetut.

Sekä Pikku Pelsepupin kimakalla poikasen äänellä hihkaisemat sanat :: "Sekä kaikki tekemättömät tulevat synntisi", oli sulla sellanen helvetti sen ämmän kanssa.


Ja matka jatkui ja äijän ilme muuttui hymyksi ja laulusuoni aukesi .... JOS SAIS KERRAN REISSULLAAN NAISTA KIIMAISTA NAIPPAISTA NIIN ASUTTAISIN KYLÄN AISANKANNATTAJILLA


hg

0

1846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        123
        5324
      2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

        Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
        Maailman menoa
        44
        5002
      3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
        Maailman menoa
        52
        4427
      4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        69
        3988
      5. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        85
        3414
      6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

        viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
        Maailman menoa
        76
        3316
      7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        152
        3281
      8. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        17
        1602
      9. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        45
        1541
      10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

        Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
        Ikävä
        129
        1160
      Aihe