Synnit anteeksi

rkm

Pohjalainen mies oli erehtynyt samaan kyökkiin savolais ämmän kanssa. Aikaa kului ja elämä oli mallissaan. Ämmä tiristi läskiä ja pottuja voin kera pannussa,suolasi kunnolla, syötti ukolle ja tarjos palan painikkeeks navetasta tuotua kermaisaa maitoa.Valkosta piti leivän olla ja kosolti voita,suolaläskiä ja juustoa päälle. Pyhäsin muisti haudutta appeen kerman kera kahta makeammaksi. Kasvatti vielä pitäjän tuhdimmat kessut, kananpaskassa, äijälle tupruteltavaks.

Päivittäin ämmä muisti mäkättää kaikesta ja kylillä moitti ylkäänsä. Pihtas persettään, ja siksi äijä haki maakunnista mitä kotona ei
ollut.

Eräänä päivänä, seitsemän yhteisen vuoden jälkeen, äijän sydän ei enää kestäny voissa tiristettyä läskiä ja muita herkkuja, tuli perinteinen sydänlaaki, henki lähti ja matka jatkui Pyhän Pietarin eteen.

Pietari katseli tulijaa, punakka, tanakka ja kaiketi vielä hanakkakin äijä. Näki kaikesta että äijä oli savolaisämmällään ollut kehnollaa pidolla ja vääränsortisella dietillä ja sentähden kesken elontaipaleen tempaistu Pietarin eteen viimeiselle tuomiolle.

Pietari katsoi Suuresta Kirjasta äijän meriittejä.

Lesken vikittelyä, huorintekoa, irstasta ja rietasta elostelua Marttojen kesäpäivillä. Salavuoteutta, ja useamman kerran. Oli äijä tuottanut, ysitään omana tekonaaan, Savonmaahan yli puolet sen vuosikymmenen AISANKANNATTAJISTA, ja parisuhteessa ollessaan oli viinaa jonninverran juonut mutta vierasta viirua oli ollut ylenpalttisesti tarjolla ja sitä oli myös nautittu.

Näillä meriiteillä oli edessä varma matka itsensä Luciferin hoiviin. Äijä työnnettiin hiilikuiluun ja liukuen oli matka, Infernon riemuihin, vain hetken tovin kestäävä. Äijällä oli matkalippunaan kopio ansioluettelostaan joka tuli itselleen Pelsepupille ojentaa.

Lucifer tuli turhautuneena ja äreissään, äijä kainalossaan, Pietarin eteen : Ei meillä kaikkia oteta suoraan helvettiin. Etkös sinä kalastaja osaa lukea;;;;; ELÄNYT SEITSEMÄN VUOTTA SAVOLAISEN ÄMMÄN KANSSA.

Pietari pyyhkäisi lasejaan, toi kirjan kynttilän vaaloon ja hämmästyi: kuinkas nyt noin hätäinen olinkaan. Äijä ei tietenkää kuulu Pelsepupille, mutta ei se kyllä kuulu tännekkään. Nyt pitää ryhtyä toimiin äijän palauttamiseksi maailmaan takaisiin ja häneen on sytytettävä elämänliekki takaisin.

Gregorius voittaja, tuo marttyrreistä puhtain sai tehtäväkseen äijän palauttamisen maan päälle. Tehtävän luonteen vuoksi matkaan lähetettiin tarkkailijaksi ja valvojaksi pieni kaviojalkainen häntäheikki.

Äijän palattua seuralaisineen maan päälle, synnyinseuduilleen, Gregorius selitti palauttamisen syyn: Olet edellisessä elämässäsi tosin elänyt omien oppiesi mukaan ja olet vieraillut tyttösten aitoissa samaan tahtiin kun hurskaat Herran temppelissä. Koska olet elänyt seitsemän vuotta SAVOLAISEN ÄMMÄN KANSSA,olet elänyt helvetin jo maan päällä ollesssasi joten olet saanut menneet syntisi anteeksi ja sinut palautetaan maan päälle, ilman savolaisämmän iettä päälläsi.

Mene nyt ja elä ehyt elämä. Muista että entiset syntisi ovat anteeksi annetut.

Äijä poistui kotikonnuilleen Gregoriuksen ja pikku Pelsepupin häipyessä sumun sekaan.

Viimeisinä sanoina jäivät soimaan Gregoriuksen, syvällä bassobaritonilla, lausumat sanat: Entiset syntisi ovat anteeksi annetut.

Sekä Pikku Pelsepupin kimakalla poikasen äänellä hihkaisemat sanat :: "Sekä kaikki tekemättömät tulevat synntisi", oli sulla sellanen helvetti sen ämmän kanssa.


Ja matka jatkui ja äijän ilme muuttui hymyksi ja laulusuoni aukesi .... JOS SAIS KERRAN REISSULLAAN NAISTA KIIMAISTA NAIPPAISTA NIIN ASUTTAISIN KYLÄN AISANKANNATTAJILLA


hg

0

1861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

        Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
        Maailman menoa
        87
        2656
      2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

        Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
        Maailman menoa
        62
        1714
      3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

        Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
        Maailman menoa
        10
        1686
      4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

        Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
        Ikävä
        263
        1565
      5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

        Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
        Maailman menoa
        8
        1538
      6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

        Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
        Viihde ja kulttuuri
        26
        1246
      7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

        Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
        Joensuu
        26
        1105
      8. Kiinteistökauppoja

        Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
        Haapavesi
        41
        1052
      9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

        Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
        Kaste
        404
        1022
      10. Menettämisestä

        Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
        Ikävä
        81
        1005
      Aihe