Tästähän minäkin olen jo vuosia kirjoitellut. Ei vain kaivostoiminta vaan muukin yrittäjyys Suomalaisille ja Suomalaisille myös työpaikat. Poliitikkomme paitsi muuttivat perustuslain joka velvoitti kansalaiset työllistämään, myös yksityisti valtionjohtoiset yritykset joiden tarkoitus oli työllistää kansamma. Poliitikot on saatava vastuuseen teoistaan. Toimintansa on viime aikoina lähennellyt valtiopetosta.
Päivitetty 12.2.2013 07:14, julkaistu 11.2.2013 15:54.
Verorahat paloivat kaivosalan riskifirmoissa
Northland Resources aloitti rautarikasteen tuotannon Pajalassa Ruotsin Tornionlaaksossa joulukuussa. Nyt yritys hakee velkasaneerausta.
Viime vuoden lopulla julkaistu kysely todisti, että suomalaiset inhoavat kansainvälisiä kaivosjättejä. Kaivostoiminta haluttaisiin kotimaisten yhtiöiden käsiin ja mieluiten varta vasten perustetulle valtionyhtiölle.
Suomalaisten kannattaisi miettiä uusien kotimaisten kaivosyritysten suosimista tarkemmin, sillä jo kolme aloittelevaa kaivosfirmaa on ajautunut vakaviin talousvaikeuksiin.
Tornionlaaksoon rautakaivoksia rakentava Northland Resources hakeutui viime viikolla yrityssaneeraukseen pieleen menneen osakeannin jälkeen.
Talvivaara ajautui loppuvuonna rahoitusvaikeuksiin ja etsii parhaillaan uusia pääomia. Raahessa kultakaivosta käynnistelevä Nordic Mines joutui turvautumaan osakeanteihin peräti kolmeen otteeseen viime vuonna.
Talousvaikeudet ovat olleet tuhoisia yhtiöiden omistajille, sillä niiden osakekurssit ovat vajonneet murto-osaan aiemmasta. Myös Talvivaaraan ja Northlandiin sijoitetut suomalaisten vero- tai eläkerahat ovat menettäneet arvoaan.
Samaan aikaan kokeneet kansainväliset kaivosjätit vievät suomalaisprojektejaan eteenpäin paljon vakaammalla pohjalla.
Vaikkapa Kevitsan kaivoksen avannut First Quantum Minerals, Suurikuusikon kultakaivoksen omistava Agnico-Eagle, Suhangon kaivoshanketta kehittävä Gold Fields ja Sakattia tutkiva Anglo American maksavat kukin tasaista osinkoa. Niihin sijoitettu raha on tuottanut viime vuosina voittoa tappion sijaan.
Kaivosjäteillä on myös uusia yrityksiä pienemmät ympäristöriskit, arvioi ympäristöpolitiikan professori Rauno Sairinen Itä-Suomen yliopistosta.
– Uusien yritysten organisaatiot eivät ole sillä tasolla, että ne pystyisivät heti kantamaan ympäristö- ja sosiaalista vastuuta sillä tavoin kuin nykyään edellytetään.
Lue lisää aiheesta päivän (12.2.2013) lehdestä
Kaivos- ja muukin yritystoiminta Suomessa Suomalaisille
3
176
Vastaukset
- von Lagerbom
Lisäystä..
Alla poiminta jossa viitataan pieleen menneeseen osakeantiin. Yhtiön pitäisi olla valtion omistuksessa, työllistää kansalaisiamme ja tuotto tietenkin kansan hyväksi, ei osakekeinottelijoiden elikä valtion perustettava yrityksiä joita ei osakkeisteta vaikka poliitikkomme mielellään niistä henkilökohtaisesta ja sukunsa kanssa haluaisivatkin hyötyä. Kun osakkeilla keinottelu alkoi, ei enää pidetty yritysten tyollistävästä vaikutuksesta väliä vaan ainoa mikä kiinnosti oli mahdollisimman suuri taloudellinen hyöty osakkeen omistajille. Tämä keinottelu on nyt saatava loppumaan ja poliitikot vaihdettava sellaisiin joille ei oma etu ole tärkein.
"Tornionlaaksoon rautakaivoksia rakentava Northland Resources hakeutui viime viikolla yrityssaneeraukseen pieleen menneen osakeannin jälkeen"- poliitikoista
Olet jälleen oikealla asialla. Nykyinen perustuslakimme on Lissabonin sopimuksen pohjalta laadittu, minkä seurauksena valtiojohtoiset yritykset on yksityistetty. On muutoksen aika, sillä nyt kannattaisi erota EU:sta. Ensi eduskuntavaaleissa on mahdollisuus äänestää IPUa ja Perussuomalaisia siihen tarkoitukseen.
Kun ulkomaiset yhtiöt tekevät kaivostyömaat, verorahat siirtyvät ulkomaille, mikä näkyy myöhemmin kansantaloudessamme. Nytkin tuli 200 miljoonan lisälasku vuosittain EU:lle (Ilta-Sanomat 11.2.2013), vaikka maamme työllisyys laskee jatkuvasti globaalin laman ja kalliin euron takia.
Milloin kokoomuslaiset tajuavat tekemänsä virheet? Milloin valtiopetoksiin ja maanpetokseen osallistuneet joutuvat vastuuseen teoistaan? Myös ns. Tiitisen lista on julkaisematta. Kansanedustajat ovat samanlaisia sadisteja kuin edunvalvojat. - von lagerbom
poliitikoista kirjoitti:
Olet jälleen oikealla asialla. Nykyinen perustuslakimme on Lissabonin sopimuksen pohjalta laadittu, minkä seurauksena valtiojohtoiset yritykset on yksityistetty. On muutoksen aika, sillä nyt kannattaisi erota EU:sta. Ensi eduskuntavaaleissa on mahdollisuus äänestää IPUa ja Perussuomalaisia siihen tarkoitukseen.
Kun ulkomaiset yhtiöt tekevät kaivostyömaat, verorahat siirtyvät ulkomaille, mikä näkyy myöhemmin kansantaloudessamme. Nytkin tuli 200 miljoonan lisälasku vuosittain EU:lle (Ilta-Sanomat 11.2.2013), vaikka maamme työllisyys laskee jatkuvasti globaalin laman ja kalliin euron takia.
Milloin kokoomuslaiset tajuavat tekemänsä virheet? Milloin valtiopetoksiin ja maanpetokseen osallistuneet joutuvat vastuuseen teoistaan? Myös ns. Tiitisen lista on julkaisematta. Kansanedustajat ovat samanlaisia sadisteja kuin edunvalvojat.Samaa asiaa olen peräänkuuluttanut jo vuosia. Poliitikot valehtelivat kansalle kun esittivät ettei Suomi joudu maksamaan EU:lle mitään vaan ainostaan saavat kaiken hyvän, hinnat laskevat ja muuta paskaa. Jumalauta, kauanko kansan kusetus saa jatkua. Kaunko joudumme katselemaan Kataisen virnuilevaa pärstää televisiossa suoltamassa lisää paskaa kansan silmille.. Miksi MOT- tai muu ajankohtaisohjelma kaivele arkistoistaan poliitikkojen lupauksia euroopan unionin mukanaan tuomasta paratiisista. Ja mistä johtuvat törkeät valheet joissa väitetään Suomessa olevan työvoimapula ja joka vielä tulee pahenemaan ja siksi pitää varautua hankkimalla ulkomaalaista työvoimaa. Onko jumalauta Suomalaiset lakanneet nussimasta vai miksi ei muka Suomalaisia löydy työntekijöiksi tulevaisuudessakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1084787Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744031476- 1891104
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101088Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861000Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk14963tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11948Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47921- 64911
- 64876