Jääkiekosta ym urheilu

Varsin outoa jota olen jo vuosikausia miettinyt, että vaikkapa Suomi-Ruotsi jääkiekko-ottelussa saattaa olla Suomea edustamassa vaikkapa nepalilainen sekä Hondurasilaispelaaja. Minun ymmärtääkseni näiden kaikenlaisten urheilukilpailujen maaotteluissa oli tarkoitus kilpailla kummat on parempia lajissa, Suomalaiset vai Ruotsalaiset. Ovatko esim. Hondurasilaiset Suomalaisia. Eivät ole, eikä se kansalaisuuden saamisella siitä miksikään muutu.

Päivitetty 11.2.2013 23:03, julkaistu 11.2.2013 23:02.

SM-liigan ulkomaalaiskiintiöt muuttumassa

Jääkiekon SM-liiga suunnittelee ulkomaalaiskiintiönsä kasvattamista tai mahdollisesti jopa poistamista, kertoo Turun Sanomat. Lehden mukaan SM-liigan johtoryhmä keskusteli ulkomaalaiskiintiöstä pitkään maanantain kokouksessaan.

TS:n haastatteleman SM-liigan toimitusjohtajan Jukka-Pekka Vuorisen mukaan on vielä auki, miten kiintiötä muutetaan.

Nykyisin SM-liigassa saa olla joukkuetta kohti kolme Euroopan unionin ulkopuolelta tulevaa pelaajaa. EU:n alueelta tulevat pelaajat saavat pelata vapaasti SM-liigassa, eivätkä rajoitukset koske myöskään ETA-talousalueen maiden pelaajia. ETA-alueeseen kuuluvat EU-maiden lisäksi Islanti, Liechtenstein ja Norja.

Ruotsin jääkiekkoilu päätti joulukuussa, että se luopuu ulkomaalaispelaajien kiintiöstä. Silloin Vuorinen arvioi, ettei SM-liigan ole tarpeen muuttaa omia käytäntöjään.

0

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        110
        2311
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        23
        1014
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        71
        912
      4. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        906
      5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        583
        855
      6. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        845
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        82
        738
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        670
      9. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        68
        641
      10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        30
        627
      Aihe