Jääkiekosta ym urheilu

Varsin outoa jota olen jo vuosikausia miettinyt, että vaikkapa Suomi-Ruotsi jääkiekko-ottelussa saattaa olla Suomea edustamassa vaikkapa nepalilainen sekä Hondurasilaispelaaja. Minun ymmärtääkseni näiden kaikenlaisten urheilukilpailujen maaotteluissa oli tarkoitus kilpailla kummat on parempia lajissa, Suomalaiset vai Ruotsalaiset. Ovatko esim. Hondurasilaiset Suomalaisia. Eivät ole, eikä se kansalaisuuden saamisella siitä miksikään muutu.

Päivitetty 11.2.2013 23:03, julkaistu 11.2.2013 23:02.

SM-liigan ulkomaalaiskiintiöt muuttumassa

Jääkiekon SM-liiga suunnittelee ulkomaalaiskiintiönsä kasvattamista tai mahdollisesti jopa poistamista, kertoo Turun Sanomat. Lehden mukaan SM-liigan johtoryhmä keskusteli ulkomaalaiskiintiöstä pitkään maanantain kokouksessaan.

TS:n haastatteleman SM-liigan toimitusjohtajan Jukka-Pekka Vuorisen mukaan on vielä auki, miten kiintiötä muutetaan.

Nykyisin SM-liigassa saa olla joukkuetta kohti kolme Euroopan unionin ulkopuolelta tulevaa pelaajaa. EU:n alueelta tulevat pelaajat saavat pelata vapaasti SM-liigassa, eivätkä rajoitukset koske myöskään ETA-talousalueen maiden pelaajia. ETA-alueeseen kuuluvat EU-maiden lisäksi Islanti, Liechtenstein ja Norja.

Ruotsin jääkiekkoilu päätti joulukuussa, että se luopuu ulkomaalaispelaajien kiintiöstä. Silloin Vuorinen arvioi, ettei SM-liigan ole tarpeen muuttaa omia käytäntöjään.

0

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        105
        5731
      2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      4. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      5. Alkanut tuntua siltä

        Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
        Ikävä
        124
        1097
      6. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      8. Nii, mites ne

        Hampaat??
        Ikävä
        66
        857
      9. Joululahja/Jouluntoivotus

        Millainen kaivatulle
        Ikävä
        75
        798
      10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

        Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
        Ähtäri
        17
        741
      Aihe