Tulin näpistäneeksi yhden ripsarin yhden kauppaketjun myymälässä muutama päivä sitten. Jäin kiinni, ja sain poliisilta sakot käteen (36e). Olen 18 v. Kerta oli minulle ensimmäinen, enkä aio enää ikinä yrittää näpistystä uudestaan. MUTTA: voiko syyttäjä tai poliisi enää ottaa minuun yhteyttä, vaikka sain jo sakot käteeni ja osoitteen mihin ne tulee maksaa? Tuleeko kotiini vielä mitään kirjettä liittyen tähän tapaukseen...? Miten yksi näpistys (tässä iässä tehty) vaikuttaa tulevaisuuden työnsaantiin/ koulutukseen? Ja meneekö tapaukseni rikosrekisteriin vai minne ja pysyykö se siellä koko lopun ikäni? Olisin kiitollinen vastauksista.
Näpistys - seuraukset? Autakkaa paniikissa olevaa
Yksi onneton
213397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei mene rikosrekisteriin, mutta menee poliisin omiin rekistereihin. Sillä on vaikutusta tulevaisuutesi, jos haet esimerkiksi turvallisuusalalle töihin tai johonkin sellaiseen paikkaan jossa tehdään turvallisuus-selvitys. Koulutuksen osalta vaikutus on sama, eli tulee vastaan turvallisuusalan koulutuksissa.
Eli jollet nyt halunnut juuri turvallisuusalalle, vaikutus tuskin on kovin suuri. Voipi tulla ehkä vastaan, jos haet esim. kaupan kassalle tai johonkin muuhun vastaavaan myyntihommaan töihin, eri paikoissa joissa turvallisuusselvityksiä tehdään ovat myös vaatimukset hieman erit. Eli vaikka lastentarhan opettajan turvallisuus selvityksen tuloksissa työnantajaa kiinnostavat hieman eri asiat kuin esim kaupan kassan selvityksessä. Suurinpaan osaan työ ja opiskelupaikkoja mitään selvityksiä ei tehdä. Ja mitä kauempana historiassa tapahtuma on, sitä vähemmän sillä on työnantajalle yleensä merkitystä, kunnes se ei enää kymmenen vuoden jälkeen näy selvityksissä, vaikkakin jää silti vielä poliisin rekisteriin.
Tuota, noin se menee, kuten yllä on kerrottu. Teko näkyy poliisin arkisto-, eli ns. historiarekisterissä 50 vuotta.
Kun maksat sakon, niin asia on loppuun käsitelty. Tapaus jää vain kauppiaan ja sinun tietoon. Poliisi ja esim. vartijat ovat vaitiolovelvollisia. Koska olet 18 vuotta täyttänyt, niin eivät sossun täditkään ota yhteyttä.
Yksi näpistys harvoin elämää pilaa, kun jatkat eteenpäin sillä kaidalla polulla. Harva ihminen selviää koko elämästään, ettei yhtään hairahdusta tule.
"Tuota, noin se menee, kuten yllä on kerrottu. Teko näkyy poliisin arkisto-, eli ns. historiarekisterissä 50 vuotta."
Tuossa on yksi nolla liikaa eli 5 vuotta.
Ei, kyllä se on 50 vuotta. Tiedot ovat aktiivirekisterissä syyteoikeuden vanhenemiseen saakka, jonka jälkeen siirtyvät historiarekisteriin tuoksi mainituksi 50:kse vuodeksi.
Joo ! Syyteoikeus kyllä vanhenee 2 vuodessa, mutta tiedot poistetaan aktiivirekisteristä 5 vuoden kuluessa, jonka jälkeen ne siirtyvät arkistorekisteriin.
Laki henkilötietojen käsittelystä poliisitoimessa.
5 luku
Tietojen poistaminen ja arkistointi.
22 §
Tietojen poistaminen poliisiasiain tietojärjestelmästä
Poliisiasiain tietojärjestelmästä tiedot poistetaan seuraavasti:
....kymmeniä eri määräaikoja 1-5 momentissa, mutta..
Edellä 1–5 momentissa säädetystä säilytysajasta huolimatta tutkinnan ja virka-avun arkistotiedot poistetaan kuitenkin 50 vuoden kuluttua ilmoituksen kirjaamisesta.
Mitenkäs historiantutkijoita on tässä asiassa ajateltu? Mitä heille jää?
No mitä se tarkoittaa kun hain kauppaan työharjoitteluun ja kauppias alkoi kysellä takahuoneessa että se ois saanu musta ikävää tietoa että muka oisin ollu vartijoiden kanssa tekemisissä tässä kauppaketjussa? sitten se kyseli onko mulla muuta ollu myymälävarkauksia ja poliisin kanssa tekemisissä oloa?
yksi kolmen vuoden takainen näpistys löytyy ikävä kyllä. Mutta aivan eri kaupassa mistä siis kyseinen ihminen on saanut muka vihiä? myöhemmin tyyppi kysy mun henkilötunnusta eikai joku kauppias näe poliisirekisteriin herranjumala!?
olin ällikällä lyöty ja häpeä oli suunnaton!
Tällä kauppaketjulla näyttää olevan rekisteri, johon merkitään näpistyksiin ja
varkauksiin syyllistyneet. Se voi koskea ainoastaan tätä ketjua, tietojen vaihto
eri ketjujen välillä olisi ainakin jo laitonta. Poliisirekistereihin eivät pääse kuin
viranomaiset.
Jos kauppaketjulla on tällainen rekisteri, on heidän pyydettäessä annettava
sinulle tieto itseäsi koskevista tiedoista ja kenelle tietoja on luovutettu. Sama
koskee poliisirekistereitäkin.
Henkilötunnusta ei missään tapauksessa tarvita ennen työ- tai harjoittelusuh-
teen alkua.
"Jos kauppaketjulla on tällainen rekisteri, on heidän pyydettäessä annettava
sinulle tieto itseäsi koskevista tiedoista ja kenelle tietoja on luovutettu. Sama
koskee poliisirekistereitäkin."
Niin, jos haluavat myöntää sellaisen olemassaolon. Tietysti sellaisia rekisterejä on kauppaketjuilla ja tiedonvaihtoa kauppaketjujen välilläkin, mutta ei sitä ääneen myönnetä (muuta kuin tuolla tavalla kiistettävän kiertotien kautta). Tämä tietysti johtaisi kaikenlaisiin ongelmiin mahdollisesti laittomana henkilörekisterinä jne. Joskushan näitä paljastuu kuten vaikkapa nyt mieleen tulee eräskin VR:n turvallisuuspäällikön tapaus.
Tilanne on ihan sama kuin muutenkin työhönotossa. Laki sanoo, että tiedot hakijasta on saatava ensisijaisesti hakijalta itseltään tai tämän suostumuksella, mutta aivan varmasti tänä päivänä rutiinisti jokainen rekrytoija täysin kyselemättä esimerkiksi googlaa jokaisen hakijan nimellä.
Joten takaisin tosielämään. Paljonkin tietoa hankitaan ja varastoidaan sellaisilla tavoilla, joilla ei saisi. Se on jokaisen ihmisen omassa harkinnassa mitä tietoa itsestään luo tai laittaa jonnekin saataville.
Tietämättömän tapauksessa kysymys voi olla vaikkapa myös siitä, että näissä kahdessa ketjussa on ollut saman alihankkijan vartiointipalveluja. Kyllä se tieto vaan liikkuu virallisten reittien lisäksi epävirallisia.
"Tällä kauppaketjulla näyttää olevan rekisteri, johon merkitään näpistyksiin ja
varkauksiin syyllistyneet."
Tuollainen rekisterion laiton!!!
Pyydä tietosuojavaltuutettua selvittämään, onko tuollainen rekisteri oikeasti olemassa.
Ja kauppahan ihan totta tietysti tunnustaa tällaisen rekisterin olemassaolon?
Eli tällä ketjulla on joku rekisteri käytössä ja siks se kysy mun henkilötunnusta ja näki mun teot... voi vittu eikö se oo siis laitonta?
eikai se muuten kyselis tunnusta? kyse varmaan myös on tosta et saman alihankkijan vartiointipalveluja
Epäilen vahvasti minkäänlaisen rekisterin olemassaoloa. Kyseessä olisi laiton henkilöstörekisteri ja firmalla ei olisi mitään syytä ottaa riskiä asian kanssa, koska voivat työnhakijan suostumuksella teettää turvallisuusselvityksen.
Todennäköisimmin vartija olis tunnistanut, tai ainakin luullut tunnistavansa sinut jostain aikasemmasta tapauksesta ja sitten kokeiltiin kepillä jäätä.
Kyseessä taitaa olla vartiointiyrityksen rekisteri...
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20020282#L2P17
Kyseessä taitaa olla vartiointiyrityksen rekisteri...
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20020282#L2P17
Ahaa tollasesta vartiointiyrityksen rekisteristä en oo edes kuullut.
Tapahtumailmoitukset mapitetaan. Sitä en tiedä, syötetäänkö ne vielä jonkinlaiseen rekisteriin tietokoneelle.
Näpistysilmoitus tehdään kolmena kappaleena: yksi poliisille, yksi kauppiaalle ja yksi vartiointiliikkeelle. Tapahtumailmoitukset tehdään kahtena kappaleena: yksi kauppiaalle ja yksi vartiointiliikkeelle. Näin ainakin meillä. Ja kyse ei ole laittomasta rekisteristä.
Mua pelottaa ihan kamalasti kans! Näpistin stockmannilta irtokarkkeja ja siitä on kulunu jo lähes puol vuotta. Pelkään silti koko ajan, et ne näkee valvontakamerasta näpistykseni ja jään kiinni! Jos tähän mennessä ei oo tullu mitään, niin pitäiskö vaan lopettaa hermoilu vai onko todennäköistä, että ne soittaa vielä kotiin?
Juu siinä valvontakameran linssissä näkyy kuvasi kohdalla kotisi puhelinnumero, joten kyllä sieltä vielä soitto kotiin tulee eli kannattaa kyllä kertoa vanhemmille mitä on tullut tehtyä.
Kyllä sieltä tulee joskus jotain. Ne kato yleensä kattoo noita tallennettuja nauhoja jälkeenpäin. Siel on erilliset ammattihenkilöt mitkä hoitaa noita asioita ja tarkastaa melkeen jokasen tapahtuneen sekuntin. Eli jos ne sattuu näkemään et siinä jotain otat ni ne painaa sut mieleen ja seuraavalla kerralla joudut siitä poliisin kanssa tekemisiin.
Nyt tosin ku et oo tota rikosta myöntäny ni saatat joutua maksamaan vähän enemmän sakkoja.
Normaali päiväsakko näpistyksestä on 6 päiväsakkoa eli useissa tapauksissa 36€ mut nyt ku oot pakoillu poliisia ja tuhlannu niiden resursseja tohon rikostutkintaan ni saattaa kohota jopa 580€ tosta joudut tietenki ite kustantamaan harmin kauppiaalle ja vartiointiliikkeelle mikä taas on irtokarkeista karkeesti sen 65€ toi menee todennäkösesti sossuille tietoon ja poliisin pakoilu on niin vakava rikos et sut viedään lastenkotiin ja saat tavata vanhempas vasta 21 vuotiaana. Sinuna pakenisin ulkomaille kiireenvilkkaa!