Opin aikoinaan purjehtimaan otsikon veneellä. Eka oli minusta hyvä purjehtimaan sekä tilava ja merikelpoinen kokoisekseen.
Nyt suunnitelmissa olisi hankkia jokin saman tyyppinen noin 4,5 - 5 metrinen tukeva avopursi. Noita Hyväkuntoisia Ekoja näkyy aina ajoittain olevan myynnissä ja ehkä vielä sellaisen ostankin, mutta haluaisin selvittää tarjontaa vähän laajemminkin.
Eli tuleeko kenellekään mieleen jotain vastaavantyyppistä nykyvenettä? Ekassa oli kiintoköli, mutta toisaalta haluaisin veneeseen nostokölin helpomman telakoitavuuden ja mahdollisen trailerikäytön takia. Myös lasikuitu materiaalina käy yhtä hyvin kuin puu.
Minusta tällaisten tarjonta on hyvin vähäistä, mutta toivottavasti teille tulee mieleen edes joitakin vaihtoehtoja.
Göteborgin Ekaa vastaava nykyvene?
9
711
Vastaukset
- Täsä
Ahven 465 tai saare paat ?
- wwwww1
Vaikea on netistä löytää tietoa näistä... Ahventa ei taida saada uutena ja Saare paat tekee isoja veneitä.
- Oi niitä aikoja
Tuollainen Ahven voisi olla vaihtoehto. Löytyyköhän sille valmistajaa=
Kiitos.- FF 27 Charlotta
Appiukolla oli pari kesää tuollainen Ahven. Pyöreäpohjaisena todella kiikkerä. Reunalla ei voinut istua ja puuskassa piti reagoida todella nopeasti. Saarten suojasta en uskaltanut lähteä meren puolelle kuin hyvin kevyellä tuulella. Miten olisi esim. Vikla?
- Oi niitä aikoja
Sittenhän tuo Ahven on ihan toista maata kuin Eka. Vikla voisi olla hyvä vaihtoehto, mutta kaipaisin isompaa avotilaa, koska mukana tulee olemaan vaihteleva määrä lastenlapsia.
Olen sen verran tutkinut tarjontaa, että tämän tyyppisiä avopursia on todella vähän nykyään tarjolla, mutta jos jollekin tulee mieleen joku valmistaja, niin vinkkejä saa laittaa lisääkin.
Hienoa saada asiallisia vastauksia. Aikoinani oli erityisen ihantunut Lightningiin, joka voi toimia jopa retkiveneenä (yöpyminen puomiteltan alla), mutta näitä on kuulemma niukalti saatavissa nykyisin.
- Anonyymi
ehkä still 525 sopisi, lasikuituinen , nostoköli
minulla olisi Göteborgin Eka L 51 myynnissä, vm noin 1965, lakattu, vene espoossa,
satamakärry
hp. +2000 eur
+358400313029
jan rostedt - Anonyymi
Aikaa on kulunut, mutta Walker Bay 10 voisi olla vaihtoehto. On toki lyhyempi, mutta mahtuu tuohon 2-3 henkeä ja purjehtii yllättävän hyvin eli selkeästi paremmin kuin optari. Göteborgin ekalla en ole koskaan purjehtinut, mutta sentään joskus purjehtimassa nähnyt.
- Anonyymi
Niitä göteborgs ekoja oli aikanaan Loviisassa kokonainen fleetti. Juttelin yhden entisen eka,purjehtijan kanssa ja hän kertoi että vene on yllättävän kiikkerä ja äkkiväärä ollakseen niin alirikattu.
Tykkään kyllä puisista purjeveneistä mutta niissäkin on hittejä ja hutera
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2711112- 488599
- 1375405
- 1443694
- 693608
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353564- 403288
- 572598
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak462144- 281826