Järkyttävää lasten rahojen väärinkäyttöä

SäätiöPorsastelua

YLE1:n MOT –ohjelma kertoi eilen näin:

____________________________________________

Bensowin Lastenkotisäätiö

Bensowin Lastenkotisäätiö vuokrasi 1980-luvulla rantahuvilan saarineen ja maa-alueineen säätiön aikaisemmalle hallituksen puheenjohtajalle Rolf Wahlsbergille sadan vuoden vuokrasopimuksella yhden markan vuosihintaan.

Kyseessä on suora ja veroton rahansiirto suomenruotsalaisten taskuun – lakien ja asetusten mukaisesti.

Bensowin lastenkoti lopetettiin, kun ”lapset loppuivat” ja lastenkodin jäljellä olleet lapset siirrettiin Kauniaisten kunnalliseen lastenkotiin. Bensowin Lastenkotisäätiön lastenkotikiinteistön pitsilinnassa Villa Bensow’ssa (yksi Kauniaisten upeimmista taloista) asuu nyt säätiön hallituksen nykyinen puheenjohtaja Valter Gadolin ja toisessa pitsilinnassa hänen poikansa ”talonmiehenä”.

Ruotsinkielisten säätiöt tulee tutkia - siis ne kaikki 10 000 säätiötä. Ne jakavat rahaa tärkeiksi katsomilleen suomenkielisille poliitikoille (mm. yllätysnimityksen saanut Matti Vanhanen ei kuulunut heihin), päättäjille ja vaikuttajille. Näin RKP:n pitkä käsi ulottuu koko Suomen valtarakenteeseen, ohjaten sitä mielin määrin.

Kun suomenruotsalaista vanhaa säätiörahaa käytellään, niin siinä ei napeilla pelata. Pieniä näyttävät olevan muiden puolueiden säätiöalmut ja niissä liikutellut summat verrattuna suomenruotsalaisten verottomien säätiöiden antamiin voitelurahoihin – ne ovat 1.000-kertaisia.

Christopfer Taxell junailee Åbo akademin säätiöstään käsin Stefan Wallin’in ja Finnairin asuntokauppoja ja ”muuta pientä”. Korkeimman oikeuden entinen presidentti elelee hänkin suomenruotsalaisena suomenruotsalaisten "köyhien" verottoman säätiön asunnossa lähes ilmaiseksi.

Näin se vaan menee. Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson luottaa, että kaikki tämä säätiöporsastelu on mennyt tarkasti lakien ja asetusten mukaan ja korkeimman oikeuden presidentti Pauline Koskelo keskittyy ympärileikkauksiin.... Lakimuutoksia tai edes tutkimusvaatimuksia lienee turha odottaa esimerkiksi SDP:n ja Kokoomuksen taholta.


Miksi Patentti- ja rekisterihallituksessa ei ole lainkaan valvottu ruotsinkielisiä säätiöitä? Onko syynä mahdollisesti se, että siellä ei osata lukea ruotsinkielisiä säätiöasiakirjoja – vai se, että siellä osataan ”liian hyvin” ruotsia.

Justitieminister Anna-Maja Henriksson borde redan stiga fram. Hoppas de här "Gubbarna" ställs till svars.

http://ohjelmat.yle.fi/mot/mot_11_2/kasikirjoitus

4

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Säälimättömiä ovat

      Oli kamalaa katseltavaa maanantain Mot-ohjelma.

      Orpoja lapsia lakattiin ottamasta että säätiön puheenjohtaja sai asua heille tarkoitetussa pitsihuvilassa ja oma poika toisessa huvilassa.

      Toinen säätiön jäsenistä saa pitää huvilaa 100 vuotta hienossa saaressa yhden markan vuosivuokralla. Säälimättömiä ovat suomenruotsalaiset.

    • sim1

      Onhan tuo Gadolinin puolustus aika härski, kun perustelee sillä, että ei enää riitä ruotsinkielisiä pikkulapsia, siis ruotsia puhuvia vauvoja!!

    • Elisabeth Kron

      Bensow-trion har makten i fler stiftelser


      Herrarna bakom den skandalomsusade Stiftelsen Bensows barnhem har tunga poster också i flera andra stiftelser.

      Hyrde stiftelsens villa för en mark

      Rolf Wahlsberg, Valter Gadolin och Ralf Blomqvist är kända från den senaste tidens avslöjanden kring Stiftelsen för Bensows barnhem. Svenska Yles granskande program Radar och finska MOT i TV 1 har berättat om hur Gadolin och Wahlsberg hyrt stiftelsens hus både till sig själva och bekanta. Wahlsbergs hyra för ett av stiftelsens hus i sommarparadiset i Ingå är en mark i året.

      Trion har också blivit utjagad ur Stiftelsen Maud Kuistilas minne efter att ha köpt bostäder med stiftelsens medel och hyrt ut dem för en billig penning till vänner och bekanta.


      http://svenska.yle.fi/artikel/2013/02/14/bensow-trion-har-makten-i-fler-stiftelser

      .

    • Tosi järkyttävää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4950
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      93
      2553
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2536
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      197
      2361
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1851
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      350
      1251
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1169
    Aihe