kuinka monen mielstä

hmm.

ujous on sitä että on liian vaativa itseä kohtaa
eikä osaa olla sosiaalisissa tilanteissa rento oma itsensä

4

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ml213.

      Niimpä. Ujouteen liittynee tuo piirre eli on liian vaativa. Mutta, onko merkittävämpi asia, ettei arvosta itseään ja siten itseluottamus on kehity. Itsearvostus madaltaisi vaativuuden kynnystä.

      Muistanette edesmenneen laulaja Rauli Somerjoen. Hän oli ujoksi syntynyt ja ujona menehtyi.Valitettavasti pyrki ujouttaan kompensoimaan alkoholilla/humalatulalla.

      Niin, jos ajatellaan, miten onnistuminen ja menestys poistaisi ujouttaa, niin näin ei ole. Somerjoella/kin oli erittäin laaja arvostus ja ihailu, mutta tämä ei tuottanut tulosta ujouden poistumisessa.Uskon, ettei hän ymmärtänyt omaa lahjakkuuttaan ja siten ei arvoistanut itseään.

      Uskon, miten ujouden/kin lievittämisessä,- pois kasvamisessa se perus muutos tulee tehdä ajattelutavan alueella eli nähdä itsensä toisessa valossa ympäristöönsä nähden.
      Helppo sanoa, mutta vaikea toteuttaa.

    • hmm.

      ehkä tarvitaan molempia itsearvostusta ja rentoutta
      että vaativuuden taso madaltuisi
      somerjoki ehkä käytti alkoholia siksi että ei jännitäisi
      sosiaalisia tilanteita ja olisi rento oma itsensä
      ja olen samaa mieltä että hänen olisi pitänyt myös
      arvostaa omaa itseään eikä käytää alkoholia
      se oli hyvin sanottu että muutos tulee tehdä
      ajatelutavan alueella eli nähdä itsensä toisessa valossa
      ympäristöönsä nähden.

    • pilkettä silmäkulmaa

      Siinä että on vaativa itseään kohtaan voi piillä myös myönteinen kasvumahdollisuus. Voi kehittää itseään ja opetella myös vastapainoksi kannustamaan itseään yhtä pinttyneesti kuin on aina vaatinut itseltään. Aina kun moittii ja arvostelee itseään negatiivisesti niin heti tämän huomatessaan voikin pysäyttää tämän ajatuksenjuoksun, kääntää huomionsa johonkin myönteiseen ja mainita itselleen asioita, joissa on onnistunut. Jokainen käy mielensä sisällä jonkinlaista itsepuhelua ja sillä on merkitystä miten puhut itsellesi. Eihän lastakaan kasvateta pelkällä kurituksella vaan tarvitaan lempeää kannustusta, hyväksyntää ja rakkautta. Täytyy olla armollinen itsellensä vaikkei kukaan muu olisikaan. Hyvä keino on myös ajatella ettei asioita tarvitse ottaa niin kauhean vakavasti ja opetella nauramaan itsellensä, muistaa huumori. Tehdä tahallaan pieniä virheitä ja huomata ettei se maailma siihen kaatunutkaan. Muistaa ettei kukaan ole täydellinen, joten miksi sitä vaatisi itseltäkään.

    • hmm.

      Toi oli hyvä kirjoitus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      204
      6498
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      268
      4417
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3575
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      110
      3393
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      57
      3382
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2866
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      244
      2462
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2356
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe