Pään heijaaminen

Meidän vauva (3 kk) on oppinut kääntymään jo mahalleen omatoimisesti. Nukkumaan mennessä kun laitan hänet omaan pinnikseen, hän pyörii (ikäänkuin heilauttaa pään alas kiinni patjaan, kuin yrittäisi kääntyä) ja voi tehdä näin monia kertoja peräkkäin. Häntä myös puistattaa ollessaan sitterissä... ovatko nämä normaaleja toimintoja?
4293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vauvat tekevät monenlaisia juttuja nukahtaessaan. Moni vatkaa esimerkiksi päätä edestakaisin. Todennäköisesti teillä tuo liike liittyy siihen, että hän on juuri oppinut kääntymään itse, unen rajamailla ja jopa unissaan vauvat harjoittelevat oppimiaan asioita. Tarkoitatko puistattamisella sellaista muutaman sekunnin puistatusta? Onko teillä poikavauva? Varsinkin poikavauvoja puistattaa usein pissatessa, tätä tapahtuu jo kohdussa ja se tuntuu äidille jännänä tärinänä. Ja kyllä tyttöjäkin voi puistattaa pissaaminen, tietääkseni se vaan pojille on vielä tavallisempaa. :)

Äänestä

Hei,meillä jo vanhempi vauva,mutta muistelen juuri n 3 kk kun opittiin kääntymään niin teki tuota samaa ei nukkumiseen yhteydessä mutta muuten jos hengailtiin jossain pehmeällä,kovalla ei tehnyt kääntyi sitten mahalleen...meillä nukahtamiseen käyttää edelleen päänvispaamista puolelta toiselle...
Ja puistatus tulee samalla kuin pissa :) meillä ainankin

Äänestä

Juu ehkä se sitten olisi jotain nukahtamiseen/nukkumiseen liittyvää? Ja tyttövauva on... ja väpätystä tunsin hänen ollessaan mahassani, puistatti sielläkin. Mutta kiva tietää että on normaalia!

Äänestä
  • Joo, pissa se on mikä väpätyttää, jos puistatukset ei kestä joitakin sekunteja pidempään. :) Tosiaan kuulostaa aivan normaalilta, älä ole huolissasi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitähänon kirjoitti:

Meidän vauva (3 kk) on oppinut kääntymään jo mahalleen omatoimisesti. Nukkumaan mennessä kun laitan hänet omaan pinnikseen, hän pyörii (ikäänkuin heilauttaa pään alas kiinni patjaan, kuin yrittäisi kääntyä) ja voi tehdä näin monia kertoja peräkkäin. Häntä myös puistattaa ollessaan sitterissä... ovatko nämä normaaleja toimintoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu