Tossa alempana harmiteltiin diesel grand vitaran myynnin loppumista, niin voin kertoa, ettei bensa malliakaan enään maahantuoda. Kävin eilen liikkeessä tarkoituksena ostaa uusi GV ja siellä kerrottiin maahantuonnin loppuneen kaikilta osin. Todella harmi.
GV n maahantuonti loppui
Rav 4 kait
12217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olemme siis sukupuuttoon kuoleva kansa, joka ajelee loppu metrit Kialla.... :(
Joo, harmi juttu, luin jostain myös asiasta, mutta luojan lykky on, että ostin vuosi sitten uuden GV:n ja ajelen sillä 10 vuotta ja murehdin sitten lisää.
Voi pahus, siinä se nähdään et meitä persoonallisia ihmisiä on liian vähän, jotka siis GV:tä on ostanut!! :(
Alkaa huolestuttaa kun Suzukilta kuuluu vain huonoja uutisia viime aikoina, USA:n toiminta loppui, Euroopassa ei ole tehty voittoa sitten 2008, toinen pieni Japanilaismerkki Daihatsu lähti juuri Euroopasta, seuraako Suzuki perässä?
Ihmettelinkin asiaa, kun naapurimaassa jo puolitoista vuotta ollut uudella keulalla oleva GV mallisto myynnissä ja täällä aina vaan vanha malli.
Toivoa sopii, että jossain vaiheessa niitä täältäkin saa.
Taas kaikenlaisia höpinöitä liikkeellä näköjään. GV on hinnastossa mukana, mikä tarkoittaa, että autoa saa. Selvitin asiaa ja kerrottiin, että tällä hetkellä ei tätä päivitettyä versiota ole varastossa, mutta tilanne korjaantunee kesän aikana.
Kiitos Urpilaisen hienon veromuutoksen ja jenin kurssin, on kuulemma kysyntä ollut nollissa viime keväästä alkaen.
Itseasiassa Subarullehan kävi samanlailla. Nyt uuden Foresterin hinnoittelu laitettu uusiksi...
Mitä tarkoitat höpinällä? Siis faktaa on se, ettei Grand Vitaraa tuoda tällä hetkellä maahan. Hinnastossa on ja uuden saa tilamalla n 9 kuukauden toimitus ajalla. Ei aloituksessa väitetty, ettei autoa saisi. Tuo ensikesän tilanne minullekkin kerrottiin, tosin varauksella sekin.
"tarkoituksena ostaa uusi GV ja siellä kerrottiin maahantuonnin loppuneen kaikilta osin."
Eikös tuossa lue, että kaikilta osin. Eli väitetään, että ei saa. Elokuulle olisin saannut uuden GV:n, eli äkkiä laskettuna 5 kk...ei 9kk.
Juuri tätä tarkoitan, että höpistään ja kirjoitellaan mitä sattuu ilman tarkkaa tietoa.
Mitä helvetin mitäänsanomatonta höpinää on maahantuojaa edustavan liikkeen vastaus uuden auton ostoaikeisiini. Maahantuontia ei ole, mutta yksittäisiä autoja toimitetaan niitä haluaville ja minua miellyttävällä varusteilla ja värillä olevan auton olisin saanut Lokakuun loppupuolella. Yhtä hyvin sinulle kerrottu asia voi olla höpinää!!
Aloittaja eikä kukaan muukaan ei ole väittänyt ettei autoja saisi, ainoastaan järjestelmällisestä maahantuonnista on kyse ja selvennetään sinulle hieman lisää, jotta tajuat. Kun jonkin auton maahantunti on järjestelmällistä, niin maahantuontia harrastavalta yritykseltä/henkilöltä pitää olla tietty määrä vapaasti myyntiin luovutettuja autoja varastoituna.
Jokainen tajuaa senkin, että Ruotsistakin voi hakea uuden GV:n tai Virosta puolentoista viikon toimitus ajalla.
Kun maahantuonti on loppu, on kaikkea muuta, kuin höpinää todeta ettei autoa saa, kuin erityisesti tilaamalla ja se on aivan sama tekeekö sen tilauksen maahantuoja vai haetko sen naapurimaasta, niin JOKATAPAUKSESSA SE EI OLE AUTON MAAHANTUONTIA.
Joo, minullekkin lupasivat auton, mutta julmetun pitkällä toim ajalla. Ruotsista saa päivitetyn Grand Vitara 2.4 bensakoneela samana päivänä ja hintaa tullauksineen tulee jonkin verran yli 50 tuhatta, Virosta en viitsinyt kysyä.
Täysin uusi koppaisen Rav nelosen saan viikolla 13. Eipä Urpilainen tai jenin kurssi sitten nostanut Ravin hintaa, ihme? Maksan uutukaisesta varusteineen karvan yli 40 tuhatta(neliveto malli). Olisin mieluusti samaan hintaan ostanut uusiilmeisen GV:n, koska edellinen GV (2007) pelasi todella hyvin.
En saanu GV:tä no ostin lantikan:84000€ Ei paha.
"maahantuontia harrastavalta yritykseltä/henkilöltä pitää olla tietty määrä vapaasti myyntiin luovutettuja autoja varastoituna"
Buaaaahhhh. Mitenkäs Volvon kanssa??? Auto tilataan tehtaalta kun asiakas on päättänyt mitä haluaa. Ei kamalasti ole varastoa Suomessa.
Muuten...mikä on tämä maahantuojaa edustava liike???
Kävin nyt viikonloppunäyttelyssä ja kivasti oli päivittynyt GV:n hinta..eli nyt tilaus sisässä ja auto luvattiin heinä-elokuussa. Taisipa tulla kympin verran eroa uuteen Raviin, jonka hintaan varmasti kurssit vaikuttaa samallalailla kuin muihinkin Japanissa valmistettaviin
Fakta on faktaa ja mutu jutuilla voi pyyhkiä per.....sä