Täältä varmaan löytyy asiantuntioita joilla kokemuksia kyseisestä moottorista, eli mitäs kaikkee tosta prakaa milläkin km määrillä? Ja siis onko luotettava mylly vai ihan susi?
Ostin siis ihan muun merkkisen auton ku Rellun, mutta pienenä yllätyksenä tuli että tässä onkin Rellun moottori, vähän jännittää!
1.9dci moottori
10
9801
Vastaukset
- scenari
Moro! Eka Rellu oli mulla dCi koneella ja vuosimallia 2001,kilometrejä oli ostaessa 300tkm ja soitin vielä edelliselle omistajalle että mitä isoja remontteja on tehty mutta ei oltu isoja tehty. Turbo jne alkuperäisiä,kuitenkin ajelin auton kanssa päälle 100tkm ja auto on edelleen liikenteessä yli 450tkm ajettuna. Ei ihan heti uskoisi,eli turbo remppaan voi varautua n.350tkm-400tkm ja suuttimet samoilla kilsoilla kone itsessään kestää maailmantappiin jos vaihtaa öljyt säännölisesti, n14tkm välein. Pidä huolta myös että jakohihna yms tulee vaihdetuksi 4v tai 90000tkm välein.. Hyvä moottori mielestäni ja menee pienellä kulutuksella,ja talvella lähtee ilman roikkaa käyntiin vaikka -34 pakkasessa. Turhaan jännität =)
- Melkein Rellu
Aika vähän tuli kommentteja, mutta hyvä että edes yksi hyvä kommentti! Toivottavasti hyvin sit pelittää!
- Menen enkä meinaa
Melkein Rellu kirjoitti:
Aika vähän tuli kommentteja, mutta hyvä että edes yksi hyvä kommentti! Toivottavasti hyvin sit pelittää!
1.9 dci mootoreitakin on aika monta eri versiota. Jos on esimerkiski F9Q800-tyyppi, niin niissä yleensä on Boschin valmistama suihkutusjärjestelmä sekä moottorinohjaus. Pidän tätä jo pelkästään parempana kuin Delphin vastaavia, joita monessa - jopa ns. premium-merkissä - käytetään. Kyllä tämä moottori huollettuna, kuten edellä todettiin, kestää ihan sen mitä muidenkin merkkien moottorit. Ainakin itselläni 320 tkm ajettuna öljyä ei tarvitse vaihtovälillä lisätä ollenkaan. Tämähän on moneen merkkiin verrattuna selkeä plussa. Kysypä vaikkap VW:n (tai Audin) dieseleillä ajavilta tarvitseeko lisätä öljyä vaihtovälillä. Useimmmiten vastaus on kyllä.
- scenari
noh minä tiedän minkälaista helvettiä se noitten volkkareitten kanssa on, ennen relluja oli 2000 Golf SDI jolla ajettu vaivaset 210tkm ... Myyjä sanoi ostaessa että käytetty sitä on, kovasti olikin käytetty =) Öljyn kulutus oli aivan uskomatonta ym ongelmat... Rellu ei syö öljyä eikä ole muitakaan isompia ongelmia ollut (2.0 bensa aj.220tkm)
- tuure1
Terve.
En sotkisi näppejäni tuollaiseen nyt kun kokemusta on. Nyt ollut puoli vuotta ko moottorilla oleva renu. Ajettu alle 300tkm. ja moottori polttaa öljyä litran/100km. Tuohon on vaihdettu turbo jossain 200tkm. tienoolla. Ei lähde edes pikku pakkasilla käyntiin ilman esilämmitystä.
On nuita ollut nettiautossa myynnissäkin useita joissa sama vika.
Toisaalta pikkuvolvoissa käytetään samaa moottoria ja ongelmia ei kuulosta olevan yhtä paljoa?- ave2.0d4dvm06
Tuo litra/100km kuulostaa kyllä ihan d4d-koneen öljynkulutukselta. Samaten huono käynnistyvyys pakkasella. Ja kilometrejä takana 128tkm...
- rtu651
Itsellä 290th ajettu laguna -03 1.9dci ja tähän mennessä ei mitään isompaa, normaaleja huoltoja ainoastaan. Eli kyseisellä koneella voin ainakin suositella.
- Melkein Rellu
Se on hyvä sit ettei oo niin epäluotettava ku mitä äkkiä osas pelätä!
- kaketus
Onko tuo muuten samaan pohjautuva moottori kuin opelin ja fiatin 1.9 diesel?Itse luulen että näin on.
Helpottaisi osien ja tiedon saantia,Opelin puolelta löytyy juttua ja käyttökokemusta paljon,egrän toiminnan rajoittaminen ym. hyödyllistä.Opelclubfinland- Rotkuli
Ei ole Renaultin 1.9dci-moottorilla yhteyttä Opelin ja Fiatin dieseleihin. Nämä molemmat tulevat Fiatilta. Sen sijaan Renaultissa ja Nissanissa käytetään täysin samaa 1.9dci dieseliä ja myös 2.2 litraista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1445720
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253566Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1172789- 472488
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2631851- 291839
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt491790Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201616- 321587
- 281530