Ihan hyvin meni vaikka ei audi pärjännytkään Volvolle.
http://tekniikanmaailma.fi/autot/vertailut/tm-vertailu-talviauto-2013
http://tekniikanmaailma.fi/autot/vertailut/tm-vertailu-talviauto-2013
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tossa audissa ei vissiin ole sitä muljuavaa ohjausta koska oli kärjessä?
Audi A3:ssa ei ole sähköistä ohjaustehostinta, joten ajettavuus on priimaa. Pikkuisen ihmetytti miksei kukaan muu kuin Volvon edustaja älynnyt toimittaa webastolla/eberillä varustettua autoa talvitestiin. Kyllähän polttoainekäyttöisellä lisälämmittimellä lämpenisi vaikka mopoauto.
Minua ihmetytti, että kuinkahan jäätävän kylmä tämä Volvo olisikaan ilman erikseen asennettua Webastoa, kun se siitä huolimatta hävisi taajama-ajossa kolmelle ja maantieajossa kuudelle muulle autolle?
No eikös oo aika luonnollista ettei volvo noin pienellä diesel koneella voi olla lämmin ilman lisälämmitintä....eihän vag:n 1.6 diesel ole mikään lämmin, toki ei ollut edes bensavehkeistä ne surullisen kuuluisat TSI koneet.
Se mikä hyvää volvon hinnoittelu lisälämmittimen suhteen on erittäin kilpailukykyinen, alle tonnin....taitaa audi A3 olla tuplaten.
Minä taas en ihmetellyt yhtään että volvo oli joukon paras eli vuoden 2013 talviauto.
Taavi tavalliselle sen verran tietoa että audissa on" sähköinen" ohjaus.
Ehkäpä volvo laittoi lisälämmittimellä olevan auton testiin, sillä 95% ko. auton ostajista valitsee sen mukaan koska hinta on erittäin kilpailukykyinen.
Se on kyllä ihme ettei audi moista vempelettä laittanut, yleensähän heidän antamissaan autoissa on lisävarusteita tuhansien euron edestä.
Joo samaa ihmettelin aikaisemmin Premium vertailussa kun muut eivät varustaneet autoa nelivedolla, paitsi audi....:))
Tsi Golffiin alle 800€ kauko-ohjattu webasto...
Vähän ihmetyttää takavetoisen BMW:n menestyminen talviautovertailussa. Lämmitetty ratti ei hirveästi lämmitä, kun ollaan kinoksessa kiinni, luulisin.
Ettei vaan olis taas niitä maksettuja ja voideltuja testejä?
Miten bemari voi olla talvitestin 4. kun se oli mm. ylämäkitestissä tehokkaana autona viimeinen. Täysin turha kampe talviajossa. Tehot hukkuu espin nakutuksiin ja skodat painelee ohi 1.2 moottorilla.
Siksi koska Bemari on hyvä auto eikä mikään audinlintta
Siihen asti kun taka-akselistot/palkistot ruostuu mikä on beeemun yleisin vika,niin maitokaupassa sillä voi käväistä.
Onko sitä kaasua pakko painaa aina pohjaan? 320i on vielä todella mopo, jos se tuntuu liian hurjalta talvella, niin suosittelen että jätät auton kotiin.
Tosin tuo saattaa tapahtua vasta 20 vuoden ajon jälkeen kun taas Audin moottorit hyytyvät jo takavalotakuun loppuessa..
Jos luet sen testin tarkkaan, huomaat että bemari alitti 60 s ylämäkitestissä kun Audi taas ei päässyt alle 60 s yhtään mitenkään. Että silleen se bemarin takaveto on ihan ylivoimainen Audin etuvetoa vastaan.
Hankkikaa autoniilot elämä..
oli taas "talvi"-autotesti. Kaikki vajaavetoisia rimpuloita.
Mitä ihmeen vajaavetoisia, jos tarkotat että pitäis olla nelivetoisia niin maanteillä pääsee ihan niillä vajaavetoisillakin, peltohommat on erikseen, siellä nelivedot on ok!