Pommia ja uhkaa

Taas on muutamassa Kuopion koulussa ladeltu uhkauksia pommeista ja vaikka sun mistä. Mitä näille uhkailuja lateleville vitipäille tehdään? Hyssytelläänkö ja annetaan anteeksi? Lääkitystä ja uutta koulua? Ei kai?!?! Mites ne muut oppilaat ja niiden vanhemmat jaksavat? Juu, soitappa kriisipalveluun ja laitappa nuoresi taas aamulla koulutielle, joka voikin olla sitten se viimeinen. Ei ole virkavallalla ja sosiaalihuollolla resursseja hoitaa näitä sosiaalisestisopeutumattomia teinejä elinkykyisiksi aikuisiksi. Mitä me vanhemmat voidaan tehdä? Lähteä aseistettuina saattamaan lasta opinahjoon? Provosoida toisiamme ylilyönteihin (no se onnistuu kyllä helposti)? Kertokaa minulle mitä muuta voin tehdä, kuin pitää huolen omistani? Miten minä voin poistaa pelon huomisesta omiltani ja itseltäni?
20259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Lyhyesti sanottuna: et mitenkään.

Pitkästi sanottuna voit omaksua buddhalaisen filosofian ja hyväksyä sen, että pahoja asioita voi tapahtua koska tahansa ja varmasti tapahtuu joskus.

Terroristi on päämääränsä saavuttanut, kun tunnustat pelkosi tai reagoit jotenkin neutraloimatta itse uhkaa eli terroristia.

Äänestä
  • Jos jumala olisi olemassa niin tälläistä ei tapahtuisi ja kaikkilla olisi kivaa ja mukavaa.

    Äänestä

  • hmmm.... siis neutraloin uhan..... OK!

    Äänestä

  • Onko Vai ei kirjoitti:

    Jos jumala olisi olemassa niin tälläistä ei tapahtuisi ja kaikkilla olisi kivaa ja mukavaa.

    Älä sinä ala mitään taikauskoasi tähän nyt sotkemaan.

    Äänestä

  • Onko joulupukkiakaan kirjoitti:

    Älä sinä ala mitään taikauskoasi tähän nyt sotkemaan.

    Kyllä tässä olisi nyt todistustaakka siellä uskovaisten suunnalla ,liekkö kirkossa selvinnyt asia kun sekin oli auki...liekkö tullut vastinetta miksi jumala antaa näin tehdä jos on olemassa.

    Äänestä

  • Onko Vai ei kirjoitti:

    Kyllä tässä olisi nyt todistustaakka siellä uskovaisten suunnalla ,liekkö kirkossa selvinnyt asia kun sekin oli auki...liekkö tullut vastinetta miksi jumala antaa näin tehdä jos on olemassa.

    Ketä kiinnostaa menninkäiset tai jumalat? Koulu-uhkauksistahan tässä ketjusssa oli kyse.

    Äänestä

  • Ota ne lääkkeet kirjoitti:

    Ketä kiinnostaa menninkäiset tai jumalat? Koulu-uhkauksistahan tässä ketjusssa oli kyse.

    Nimeonmaan mutta missä on ne jotka hokee että jumala on määrännyt näin tehtäväksi...siis olenko väärässä että kaikki pahakin on jumalan tekosia ?
    Tässä vaiheessa tekisin kuten paavi ,heittäisin pyyhkeen kehään jos jumalan tahto ja toive on tuottaa vastaavanlaisia oireyhtymiä kansalaisissa...
    Siinä ole t oikeassa että ketä kiinostaa satujutut mutta miksi sitä jesse juttua tuputetaan kouluissa pakollisena aineena...? ei ole edes vaihtoehtoa eli ei mitään ,miksi vastapainoksi tarvitaan tietää muista uskonnoista?...niinpä kuten huomasit se on pakkosyöttöä...jumalan tahtoa ? ei vaan heikkojen ihmisten pakkotteita..

    Äänestä

Niin jos tekijää saadaan kiinni. IP-osoite saadaan selville, mutta yllättäen se osoittaa johonkin proxy-palvelimeen tai koulun ATK-luokan koneelle.

Äänestä

On muiden lasten vika kun toinen tuollaista tekee. Se on jotenkin mieleltään ahdistunut toisten iloisuudesta. Toivottavasti kasvaa ja ahdistuu lisää pystyäkseen hirttämään itsensä. Vaikkakin kuolee huumeisiin lopulta katuojaan.
Vaikkakin näitä vammaisia mieletään pitäisi kerätä 20 kpl samaan huoneeseen, silmät sidottuina. Jeesusteipillä laitettaan jokaisen rintaan fileerausveitsi pystyyn. Kerrotaan että yksi pääsee voittajaksi niinku leikisti idoliksessa tai talentissa. Ne törmäillessään tappasivat toisensa paitsi se yksi joka laitettaisiin Niuvanniemelle lopuksi ikäänsä pikkilankojen taakse. HIrmusella lääkityksellä. 10gr larkkua annettaisiin kolmesti päivään sekä muitakin mömmöjä. Iloisena tuo koulu-uhkailija sitten lopun ikäänsä tekisi kakastaan lihapullia, niitä suurena herkkuna syöden, toisillekin hulluille näitä tarjoten, ystävällisyyttään.

Häntä pelänneille ja traumoja saaneille myytäisiin lippuja, tätä katsomaan. Lippuluukulta saisi mukaan ohuen kepin, jolla tätä voisi vähän tökkiä. Mutta ei silmiin eikä aunukseen, piikkilangan välistä tökkiminen tehtäisiin. Mukana oleville lapsille sanottaisiin että, jos et syö puuroa loppuun ja aina vaan roikut tietsikalla. Sinustakin saattaa tulla tuollainen luuseri. Joudut karkkien sijasta sömään larkkua sekä epäterveellisä hampurilaisia ranskalaisilla coka colalla välttelemään ikäsi loppuun saakka, kuolemaan asti vielä tökittävänä olemaan. Toisella puolella aitaa kuten orava, ihmetellen ehkä sitä miksi se orava on piikkilankojen takana. Aika söpö olento tuo orava, miksi se on laitettu aidan taakse.

Äänestä
  • Aika rankka, mutta tällä hetkellä kun lapset ovat turvallisesti kotona ja takaraivossa hakkaa pelko huomisen uhista, tuo kepillä tökkiminen kuulostaisi hyvin mukavalta. Jos laitetaan häkkiin torille ja sitten tökitään.
    Jos nuori tarvitsee apua, niin sitä on löydyttävä helpommin kun näitä uhkauksia kirjoittelemalla. Ei me aikuiset voida olla näin puukorvia! Montako kertaa minäkin olen teinille meuhkannut että: "Sinä et kuuntele!" Mietin vaan montako kertaa minulle olisi lapsi saman voinut huutaa...

    Äänestä

"On muiden lasten vika kun toinen tuollaista tekee."

Niin mistä tietää vaikka koulukiusattu? Muut koulun oppilaat ovat kiusanneet ja tämä on hätähuuto. Ehkä kiusaamisesta on kerrottu rehtorille, joka ei ole ottanut asiaa vakavissaan.

Äänestä

Siellä on joku koulukiusattu saanut tarpeekseen ja turhautunut kiusaamiseen jolle kukaan ei voi tehdä mitään ! Ja KIUSAAJIEN VAnHEMMILLA on se pohjimmainen vastuu!!!Pitäs pennut pienestä pitäin opettaa että kaikenlainen kiusaaminen on väärin! Inhottaa kun hyssytellään asioita ja pistetään KIUSAAJAT terkkarille tms puhumaan ja sitten seuraavana päivänä sama jatkuu!! Vanhemmat ja opettajat ovat täysin voimattomia kiusaajia yms kauhukakaroita vastaan, ja se johtuu vanhemmista jotka eivät ole osanneet kasvattaa lapsiaan oikein! Sitten pennut kiusaa toisiaan ja kiusattujen paineet saavat ikäviä loppuja!! HÄVETKÄÄ HUONOT VANHEMMAT!!!

Äänestä
  • Miten ihmeessä tämä on yksinhuoltajien vika? Ja miten niin muka koulukiusattu? Eikös Kuopion koulut kuulu kaikki siihen KiVa-koulu systeemiin? Eihän Kuopion kouluissa enää kiusata tilastojen mukaan ollenkaan. Ei mutta todella, mikä tekee huonon vanhemman tai vanhemmat? Lapsen kasvatukseen tarvitaan todellakin koko "kylä". Tarkoitan sitä, että jokaisella meistä vanhemmista (aikuisista) pitäisi olla rohkeutta puuttua lapsen tai nuoren häiriökäyttäytymiseen kun sellaista näkee. Nykyään tosin jos menet komentamaan, niin pahimmassa tapauksessa olet lopulta häiriintyneen teinilauman potkittavana tai syytettynä oikeudessa henkisen trauman aiheuttamisesta.
    itse olen vapaan kasvatuksen uhri. Vanhempani rakastivat ja yhä virheistäni huolimatta rakastavat minua. Sain vapautta ja vastuuta, kun näytin valinnoillani olevani sen arvoinen. Eivät hakanneet, eikä muutenkaan halunneet pois silmistään. Mikä on vapaan kasvatuksen määritelmä? Sotien jälkeen se tarkoitti sitä, että ei kasvata lastaan hakkaamalla. Tänään kai sitä, että ei edes hakkaa lastaan.

    Äänestä

Se on tämä vapaakasvatus ja kukkahattutädit. Ei meidän kullannuppu.

Lapset saavat tehdtä mitä haluavat. Ennen kun teki väärin sai isältä selkäänsä.

Äänestä

Nämä ns. paremman luokan jälkikasvut ovat kaikkein pahimpia kiusaajia sekä häiriköitä koulussa. Kukaan ei sitten usko tai uskalla sanoa asiaa ääneen. Tämän olen huomannut kouluavustajana ollessani.
Penskan isä on johtaja äiti virkamies, jos tykkää töitä tehdä jatkossa, on parempi olla moittimatta saati tuomaaan asioiden oikeaa laitaa esille.
Näiden penskoja ei ole opetettu kotona. Kaikki on annettu mitä vaaditaan lasten taholta. Sitten nämä olettaa että sama tyyli on joka paikassa.

Äänestä

vapaan kasvatuksen hedelmiä, masentavan yhteiskunnan hedelmiä, huono-osaisuuden hedelmiä, jne. Tämä yhteiskunta on tuhoon tuomittu.

Äänestä

Öö eiks nää pari aiempaa tapausta oo ihan hyvätulosista perheistä ollu?

Äänestä
  • Juurikin noin. Kieroon kasvaneita/kasvatettuja rikkaiden kakaroita, joilla on ollut pääsy ampuma-aseisiin.

    Äänestä

Naapurin lapsi oli käyttäytynyt jo pidemmän aikaa erittäin huonosti lastani kohtaan,ja kun taas kerran näin tapahtui,menin kysymään pihalle,miksi hän tekee näin.Koska hän oli lumikinoksissa noin kymmenen metrin päässä,jouduin toistamaan kysymykseni hieman kovemmalla äänellä.
Lapsi ei osannut vastata kysymykseen ja menin kotiin.
Hetken päästä saapui nainen hullunkiilto silmissään raivoamaan ja huutamaan,"miksi olet huutanut MINUN lapselleni?"
Siis häh??Hänen jälkikasvunsa kiusaa toisia ja ei saa edes kysyä,miksi hän tekee näin...Näin sitä"kylä" saa kasvattaa.

Äänestä

Onko uhkauksessa kyse hätähuudosta koulukiusatulta,joka hakee oikeutta syyttämällä rehtoria välinpitämättömyydestä?
Vai oliko jonkun tyhmää kiusantekoa?
Olipa kumpaa tahansa,ei muiden pienten koululaisten pelon ja paniikin aiheuttaminen ole oikeutettua.
Kuvittele omalle kohdallesi,jos pienokaisesi lähettää koulusta viestin"Tänne on uhattu et tulee kouluampuja".
Ja jotkut syyttävät vanhempia,jotka hakivat lapsiaan koulusta pois tälläisten viestien jälkeen siitä,että ei saisi lietsoa joukkohysteriaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Traugh kirjoitti:

Taas on muutamassa Kuopion koulussa ladeltu uhkauksia pommeista ja vaikka sun mistä. Mitä näille uhkailuja lateleville vitipäille tehdään? Hyssytelläänkö ja annetaan anteeksi? Lääkitystä ja uutta koulua? Ei kai?!?! Mites ne muut oppilaat ja niiden vanhemmat jaksavat? Juu, soitappa kriisipalveluun ja laitappa nuoresi taas aamulla koulutielle, joka voikin olla sitten se viimeinen. Ei ole virkavallalla ja sosiaalihuollolla resursseja hoitaa näitä sosiaalisestisopeutumattomia teinejä elinkykyisiksi aikuisiksi. Mitä me vanhemmat voidaan tehdä? Lähteä aseistettuina saattamaan lasta opinahjoon? Provosoida toisiamme ylilyönteihin (no se onnistuu kyllä helposti)? Kertokaa minulle mitä muuta voin tehdä, kuin pitää huolen omistani? Miten minä voin poistaa pelon huomisesta omiltani ja itseltäni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu