v.2004 Mondeo Wagon ajettu 4000 km.Ajettaessa epätasaisella alustalla kuuluu kuskin ovesta ihmeellistä natinaa. Ihan kuin ovi "liikkuisi" ja
hankaisi tiivistettä vasten. Onko kenelläkään kokemusta samasta ja mahdollisesta korjaus tavasta?
kitinää ja natinaa kuskin ovessa
5
934
Vastaukset
- nitinää
Tuttu juttu omassa 02 mondeossa.
Tosiaankin minustakin tuntuu, että ääni tulee oven ja ovitiivisteen liikkumisesta toisiinsa nähden. Sinänsä oven ei pitäis liikkua jos ovi on oikein säädetty eikä saranat ole kuluneet väljiksi (tämäkin on yksi mondeon useista pienistä, mutta kiusallisista vioista).
Kunhan aikaa on niin olen ajatellut kokeilla tiivisteen käsittelyä silikonilla tms jos vaikka auttaisi. Tai ehkä päinvastoin pitäisi rasvanpoistoaineella puhdistaa tiivisteet kaikesta rasvasta/silikonista jota niissä on?
Jompikumpi?- Mondeomania
Mahtaneeko ne saranat enään mennä väljiksi entiseen tapaan, luulisi, että vika olisi jo korjattu näihin uusiin malleihin.
Itselläni on -2001 malli ja siinä meni kuskin oven sarana väljäksi alle 10tkm:n ajon aikana.
Se korjattiin takuuseen noin 25tkm:n kohdalla, mutta uusikin sarana väljistyi samaan tahtiin.
Ajelin autolle sen verran harvakseen, että pääsi yli vuosi kulumaan, ennenkuin otin tämän asian esille maahantuojan kanssa. Eivät korjanneet, kun olisi varaosasta kuulemma mennyt takuu umpeen. No- olihan se ovi tosin väljistynyt vähitellen, mutta minkäs teet.
Nyt se väjä ovi natisee yhdessä samanlaisen takaoven kanssa, eikä sille oikein mitään voi tehdä.
- satu
tää muistuttaa samaa vikaa ko ford focuksissa ki on. uusi ne "koiranluut".ni natina loppuu
- fordisti
Huhhuh, koiranluut ja ovet ovat täysin eri asiat!
- takuunalainen
on vielä takuu voimassa, joten ei muuta kuin viet sen Ford-huoltoon. Turha sitä on alkaa itse korjaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688