Intiassa missä on väkeä toista miljardia, uskovat he saavansa syntinsä anteeksi, peseytymällä Gangesjoessa. Mihin heidän uskomuksensa mukaan Jumalalta hänen sieltä vettä hakiessaan loiskahti hänen ämpäristään pyhää vettä.
Kun he peseytyvät joessa, uskovat sen puhdistavan heidät niin, että Jumalalla on paikka heille luonaan.
Tämä on uskonto kristinuskon ja muidenkin uskontojen kanssa. Se on niin, että joka uskonnossa uskotaan "Jumalaan" millainen se sitten kullakin on. Joka tapauksessa
kaikki haluavat Jumalaltaan puhdistusta ja hyvää elämää. Ja lopulta sen ihanan
loppusijoituspaikan elämänsä jälkeen.
Kaikki ovat oikea tai vääräuskoisia, lestadiolaisetkin ja minä. Rukoilkaamme omaa Jumalaamme tyhmyyteemme ja syntisyyteemme. Hän auttaa kaikkia kun uskoo.
Kun he peseytyvät joessa, uskovat sen puhdistavan heidät niin, että Jumalalla on paikka heille luonaan.
Tämä on uskonto kristinuskon ja muidenkin uskontojen kanssa. Se on niin, että joka uskonnossa uskotaan "Jumalaan" millainen se sitten kullakin on. Joka tapauksessa
kaikki haluavat Jumalaltaan puhdistusta ja hyvää elämää. Ja lopulta sen ihanan
loppusijoituspaikan elämänsä jälkeen.
Kaikki ovat oikea tai vääräuskoisia, lestadiolaisetkin ja minä. Rukoilkaamme omaa Jumalaamme tyhmyyteemme ja syntisyyteemme. Hän auttaa kaikkia kun uskoo.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Niin, paljon on uskontoja. Ihminen tiedostaa oman syyllisyytensä ja Jumalan olemassaolon.
Kaikissa uskonnoissa, lukuunottamatta kristinuskon Jumalaa, tarvitsee jumalaa tai jumalia lepytellä, tai ansaita itse jotenkin parempi elämä esim. seuraavassa elämässä yms. Kristinuskon Jumala on ainoa, joka tarjoaa pelastusta ihan pelkästään armosta, rakkaudesta ihmisiä kohtaan. Kyllä kristinuskossakin silti uhri tarvittiin: Jumala uhrasi oman Poikansa meidän puolestamme.
Savon ukko - sinä ikuinen provokaattori. Seurannut olen turhaa sanailuasi. Ajan hukkaa tapella täällä jonkun pimahtaneen kanssa. Ensin meinasin etten viitsi sinulle kirjoittaa, mutta kirjoitanpa kuitenkin. Olet kuitenkin älykäs mies ja ansaitset vielä yhden varoituksen - tällä kertaa minulta.
Raamattu - joka on Jumalan Sana - ei valitettavasti ole samaa mieltä kanssasi.
Jumala on ennen ikuisia aikoja antanut meille Kristuksessa armonsa.
Ihmiset, jotka hylkäävät Kristuksen, joutuvat hänen pyhän vihansa alaiseksi.
Joh. 3:36: "Joka ei tottele Poikaa, se ei pääse näkemään elämää, vaan Jumalan viha pysyy hänen yllään."
Niille, jotka eivät tottele Poikaa, Kristus koituu lankeemukseksi (Luuk 2:34).
Jumala on määrännyt, että joilla ei ole (Kristusta), häneltä otetaan pois sekin, joka hänellä on (Matt. 25:29).
On nimittäin niin, että sillä joka uskoo Poikaan on iankaikkinen elämä (Joh 3:36). Tämä tarkoittaa Raamatun mukaan sitä, että jos et usko, että Jeesus Kristus on sovittanut syntisi ristillä ja lunastanut sinut täysin armosta, et pääse taivaaseen.
Et edes sinä Savon ukko voi päästä taivaaseen kuin oven kautta, eli Kristuksen kautta.
On siis typerää väittää että Jumala auttaa kaikkia kun vaan uskoo. Riippumatta mihin uskoo. Uskoa voi tyhjäänkin, mutta mitä hyötyä siitä on? Koitapas rehellisesti vastata ilman sarvia ja hampaita.
Kirjoituksesi on evankeliumien osalta todella hyvä, vaikka tuskin katekismuksen lukijat sitä ymmärtävät
mutta
taivaspaikkojen jakaminen olis kyllä Jumalan Valtakunnan asia vai oletko saanut Heiltä valtuudet?
Hei su**
sinun kannattaisi tutustua hieman paremmin Intian pääuskontoon hindulaisuuteen.
1. Ei siellä uskota yhteen Jumalaan vaan jumalia on satoja miiljoonia.
2. Ei siellä odoteta taivaspaikkaa kuoleman jälkeen, vaan syntymistä uudelleen tähän maailmaan karman lakien määräämässä muodossa. "Olisikohan tuo kadulla kukat kaulassa kulkeva lehmä naapurin emäntä, joka oli hyvä ihminen ja saanut hyvän osan"
Kumbh mela!
Juuri on Gangesin pesut menossa Allahabadin kaupungissa. Ihmiskunnan suurin kokoontuminen, sata miljoonaa hindua kautta koko maanosan. Ei ihme, että rautatieasemalla 30 ihmistä puristui kuoliaaksi toissapäivänä tuossa väen paljoudessa.
joo, kuten sanot, samankaltaisuuttakin tässä uskonnossa on : synnit pestään Gangesin pyhässä - vaan ah ei niin puhtaassa - vedessä pois!
Hara Krishna on myös merkillinen tapaus.
Intian uskontojen kirjo muistuttaa paljon sitä antiikin kreikkalais-roomalaista maailmaa, jonka monet jumalat saivat apostoli Paavalin hikeentymään - mutta kohteliaasti hän silti puhui ilman k#¤%&sanoja
.......
Odotellessaan Ateenassa matkakumppaneitaan Paavali näki joka puolella kaupunkia epäjumalankuvia, ja tämä sai hänet kuohuksiin.
Apt 17:16
"Ateenalaiset! Kaikesta näkee, että te tarkoin pidätte huolta jumalien palvonnasta. "
Apt 17:22
Nätisti sanottu ja totta. Vaan sitten tulee yksioikoista saarnaa!
"Tällaista tietämättömyyttä Jumala on pitkään sietänyt, mutta nyt sen aika on ohi: hän vaatii kaikkia ihmisiä kaikkialla tekemään parannuksen. Hän on näet määrännyt päivän, jona hän oikeudenmukaisesti tuomitsee koko maailman, ja tuomarina on oleva mies, jonka hän on siihen tehtävään asettanut. Siitä hän on antanut kaikille takeet herättämällä hänet kuolleista."
Apt 17:30-31
reaktiot vaihtelivat:
Jotkut ivailivat Paavalia, kun kuulivat hänen puhuvan kuolleiden ylösnousemuksesta, toiset taas sanoivat: "Kenties saamme kuulla sinulta tästä vielä toistekin." Niin Paavali lähti heidän luotaan. Muutamat kuitenkin hakeutuivat hänen seuraansa ja tulivat uskoon. Heidän joukossaan oli Dionysios, Areiopagin tuomioistuimen jäsen, Damaris-niminen nainen sekä muutamia muita.
Apt 17:32-34
sinä essunlessun alikessu, älä syytä toisia provosta, koska itse teette provoa. Prvosoitte minun Jumala käsitystäni. Tässä maailmassa on paljon ihmisiä ja kaikilla on oma valta ja ajatus uskoa miten itse parhaaksi näkee Jumalan sa ja hänen kauttaan elämän järjestyksensä. Tunnet jotenkin syyllisyyttä kun tartut heti minun kirjoituksiini.
Hetkinen, nyt tuli kiire, Jatkan kohta, ja silloin tulee lissää lunta tupaan....
sumerille sanoisin, että se tieto mikä sinulla ja minulla on intian uskonnoista, on yhtä huono. En ole mikään heidän uskontonsa asian tuntija, mutta käsitit väärin kirjoiruksessani kun niin ylväästi lyttäsit minu arvioni miljardiihmisen Jumalien määristä.
En tarkoittanut heidän hindujen itsensä Gangesissa liottamista ainoaksi uskonnoksi. Mutta metsään menit sinäkin sadoilla miljoonilla jumalillasi.Että ei meidän pitäisi näyttää liian viisailta ja tietäviltä täälläkään uskoista, vaikka olisi kuinka teologiaa tai raamattua lukenut.
no anna minun nyt vähän leuhkia, edes täällä s24 sopassa
kuten näet, kirjoitin kunnioittavasti ja totesin, että puhut asiaa.
uskontojen vertailu saa minussa närää aikaan heti kohta ja pistän takaisin jokaiselle, joka siinä tahtoo uskoamme yhteen ainoaan Jumalaan sumentaa.
pistä sinä takaisin minulle minkä kerkeät, kuten teetkin, äläkä anna kenenkään ylväästi sinua lytätä!
Saat anteeksi sumeri!
Su, en ole provoillut sinulle. En siksikään etten vakituisesti kirjoita täällä. Enkä vastaa jonkun toisen hihhulin provoiluista. Tarkoitukseni oli varoittaa ja viitata Raamatun sanaan. Älä sekoita provoiluun.
Tulipa näin tarkistettua kantasi kristinuskoon - olet siis tehnyt tietoisen valinnan olla ei-kristitty. Tämä on tosin tullut selväksi aiemmista kirjoituksistasi.
En muuta voi enää sanoa kuin että huh huh. Otat tietoisesti hirvittävän riskin.
Sumerille - taivaspaikkojen jakovaltuuksia minulla ei ole - eikä kenelläkään muulla kuin ylimmäisellä tuomarilla - Jeesuksella Kristuksella. Mutta meillä kristityillä on Raamatun mukainen velvollisuus tuoda Sanaa esille sopivalla ja sopimattomalla hetkellä.
Minusta taivaspaikkojen jakaja on itse Herramme Jumala. Hän oli Jeesuksenkin Jumala, jota hän rukoili hätäänsä. Vai olenko väärässä?
Et tyystiin ole väärässä , Mutta se piti paikkansa vain täällä maan päällä kävellellessä
eli Jeesus oli ristin uhrin asti ihminen , ja häneen sopi ne lait elämisestä ja kuoemasta
kuin meillekin , Kun Hän kuoli Ristillä oli Vanha liitto loppu Mooseksen laki ei enää
ollut voimassa . Se nimittäin loppui siihen kun . Hän oli kuolleena n.39 h jolloin
hän kulki sieluisena , Hän vei Ryövarin sielun Paratiisiin , kävi tuonelassa piti
Evankeelisen SAARNAN Siellä ,toi kaikki sielut Paratiisiin , ja palasi Arimatialaisen
haudalle . Siellä odotteli nopea enkeli , joka oli kuin salama , hän oli tuonut uuden
kirkastetun ruumiin taivaasta, ja se oli vielä vähän kesken , koskapa Hän sanoi Marialle en ole vielä valmis et voi vielä koskettaa minua . Nyt voit miettiä olitko
väärässä tai oikeassa , Tämään jälkeen Jeeus oli JUMALA.
Oi teu, näin suurista puhuessasi ota toki selvää, miten asiat ovat.
tästä opetuksesta olisivat isät heittäneet sinut pihalle harhaoppisena.
Teu - et kai tosissasi usko että Jeesus oli ristin uhriin asti vain pelkkä ihminen.
Kristus on jo ennen aikojen alkua Jumala. Kristus syntyi jumalihmiseksi ja sai nimen Jeesus Kristus. Jumalihmisellä oli kaksi luontoa yhdessä ruumiissa - ihmisen ja Jumalan luonto. Jumalihmisenä hän kuoli ristillä ja sovitti maailman synnin. Ei tavallinen ihminen olisi siihen pystynyt. Ristillä kuoli Jumalan Poika, itsekin Jumala.
Teulle vielä - katso Augsburgin tunnustus, kohta III.
Eikö olisi hyvä, että jokainen joka uskoo johonkin Jumalaansa, suojelijaansa, armahtajaansa ja kenties pelastajaansa, niin se on hänen oma asenne ja usko myös omaan elämäänsä.
Turha on tarjoilla toiselle sellaisia aterioita jos toinen on kylläinen omista aterioistaan. Mahaa ne voi kivistää kumpikin, jos ahnehtii ja liikaa syö, mitä ei vatsa jaksa sulattaa.