Tunisia, Hammamet

Lämpimään!

Hei!

Täällä näyttää olevan jo keskusteluja Tunisian Soussesta, mutta onko kellään kokemuksia Tunisan Hammametista? Ollaan lähdössä syys-lokakuun vaihteessa sinne, ja kiinnostaisi kovasti kuulla kokemuksia?

3

1247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siree

      Kävin viitisen vuotta sitten Hammametissa, matka oli ihan mukava, mutta on niitä kauniimpiakin paikkoja olemassa... Itse kaupungissa ei ollut paljoakaan nähtävää, eikä rannat olleet mitenkään huippuja. Itseäni kävi miehet/kulttuuri välillä ahdistamaan, pahimpaa huutelua olen kokenut juuri Tunisiassa. Kameleihin olisivat tämän tytön vaihtaneet!

      Kuten sanoin, kaupunki oli aika mitäänsanomaton, joten retket ympäristöön kannattaa ehdottomasti. Kävimme Tunisissa, Karthagossa ja parasta koko matkalla oli ehdottomasti kahden päivän retki Saharaan, oikeastaan melkein maan kiertomatka. Sillä retkellä näki paljon erikoisia paikkoja ja kameliratsastus auringonlaskussa erämaassa oli upeaa!

    • Ei perinteistä

      Vietin perheeni (2 2) kanssa heinäkuun Tunisiassa Yasmine Hammametissa hotelli Green Golfissa (Aurinkomatkat)

      Hotelli Green Golf on ihan mukava huoneistohotelli. Osa huoneista on yhdistetty väliovella toisiinsa. Parvekkeella kuivausteline pikkupyykille / pyyhkeille. Omat allas / rantapyyhkeet tarvitaan, hotellin pyyhkeitä ei saa viedä pois huoneesta. Huoneistossa kaksi keittolevyä ja jääkaappi sekä astioita ja ruokailuvälineitä riittämin (ei korkkiruuvia, eikä säilykepyrkin avajaa).

      Uima-allas ihan hyvä ja sen veden laatua tarkkaillaan päivittäin. Jotkut paikalliset, joita myös lomailee hotellissa, uivat altaassa täysissä pukineissa, joten veden tarkkailu lienee paikallaan.

      Hotellin aamupala on ihan hyvä ja päivällinen ainakin minun makuhermojeni asteikolla loistava. Päivällisellä useita eri ruokalajeja (paikallista eurooppalaista) ja lapsillekin löytyy hyvin maistuvaa purtavaa.

      Vaikutti että Green Golfissa oli iltaohjelmaa vasta silloin kun paikallisten lomailijoiden osuus oli "89%" maksavista asiakkaista. Muissa hotelleissa oli kuulemma ohjelmaa joka ilta ja sinne voi mennä mukaan vaikkei kyseisessä majoitusliikkeessä asuisikaan. Myös Medinassa oli jonkinlainen show iltaisin Karthago Land:n läheisyydessä. Itse Karthago Land on mielestäni ylimainostettu paikka mikäli on Suomessa nähnyt Linnanmäen tai jonkin muun paikan jossa on enemmän kuin yksi karuselli.

      Itse Yasmine Hammamet on vain turisteille rakennettu paikka. Green Golfia vastapäätä oli kauppa, mistä löytyy kaikkea tarpeellista. Rantakadulla muutamia pikkumyymälöitä jotka myyvät turistirihkamaa, josta pyydetään mielikuvituksellisia hintoja.

      Jos haluaa ostaa viiniä, olutta tai vahvempaa juotavaa muualta kuin hotellin ravintolasta/baarista voi matkustaa Hammametiin (12 km) ja vierailla valtion kaupassa ostoksilla.

      Jos pitää auringossa makaamisesta, opastettuihin retkiin osallistumisesta tai omatoimisesta matkailuista muihin kaupunkeihin Yasmine on ihan ok paikka. Auringon lisäksi se ei itsessään tarjoa oikeastaan mitään.
      Aurinkomatkojen retket olivat hyviä ja varsinkin Sahara safaria siellä käyneet kehuivat kovasti.

      Yasmine Hammamet on mielestäni vierailemisen arvoinen paikka. Itse en kuitenkaan ihastunut paikkaan niin paljoa, jotta sinne heti hinkuisin uudestaan lomiani viettämään.

    • Ansku78

      Olen lähdössä 18.9 mieheni kanssa Hammametiin. Majoitumme Iberostar Averroes- hotellissa?
      Matkanjärjestäjä on Aurinkomatkat. Kertokaa vinkkejä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4557
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1093
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe